Ο «ψυχωμένος» Ολυμπιακός κέρδισε το ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Μπαμ στο Μακάρειο από τον Ολυμπιακό! Ο «Τακτακαλάς» καθοδηγούμενος εξαιρετικά από τον Πάμπο Χριστοδούλου σόκαρε το ΑΠΟΕΛ και το κέρδισε με 2-0! Κακό βράδυ για τους πρωταθλητές που έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντράγκαν Μιχαϊλοβιτς στο 80’. Ψυχωμένοι οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση και πήραν το σπουδαιότερο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Πρώτη ήττα για ΑΠΟΕΛ που έμεινε στους 18 βαθμούς, στους 12 ανέβηκε ο Ολυμπιακός. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 3' Φάουλ κερδίζει ο Ντράγκαν Μιχαϊλοβιτς σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ. Από πλάγια θέση, θα εκτελέσει ο Μάτιτς.

- 4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάτιτς, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Μπάιζα. Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ.

ητρητητρηρτηη

- 10' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Άλεφ απέναντι από τον Μπάιζα, το πλασέ στην αγκαλιά του Σλοβάκου κίπερ. Μια φάση που ξεκίνησε από το λάθος του Οικονομίδη και το "κλέψιμο" του Βραζιλιάνου μέσου.

- 14' Ωραία συνεργασία Τάμαρι- Μιχαϊλοβιτς, ο τελευταίος είδε τον Χαλένιους, ο Σουηδός δεν έκανε το κοντρόλ και ο Μπάιζα βγήκε και μάζεψε.

- 17' Στημένο για τον Ολυμπιακό που θα κάνει την πρώτη απόπειρα για να απειλήσει. Ο Μπέλετς "καθάρισε" την φάση.

- 19' Ελέγχει το ΑΠΟΕΛ που ψάχνει τους τρόπους για να μπει στην περιοχή του Ολυμπιακού. Οι "μαυροπράσινοι" είναι καλά κλεισμένοι στο δικό τους μισό.

- 20' Στο έδαφος για λίγο ο Βιντιγκάλ που σηκώθηκε και συνεχίζει κανονικά....

φφφρ

- 21' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου, το ΑΠΟΕΛ παίρνει εύκολα τις κατοχές.

- 22' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Ζοαζίνιο, ο Κίκο έδιωξε προ του Τάμαρι. Απομακρύνει με το κεφάλι ο Βινίσιους.

- 25' Ωραία ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό, ο Αγιτέ "άνοιξε" στον Ροτζέριο και αυτός μοίρασε στον χώρο για τον Κίκο, ο Πορτογάλος τη συρτή σέντρα που είχε ως στόχο τον Αγιτέ, ο Σάβιτς εκεί κόβει και δίνει στον Μάτιτς.

- 27' Με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία του Άλεφ, οι δυο ομάδες δεν έχουν δημιουργήσει φάσεις στις εστίες των Μπάιζα-Μπέλετς.

- 30' Πάει για αλλαγή ο Πάμπος Χριστοδούλου. Ο Ενόχ νιώθει ενοχλήσεις και θα αντικατασταθεί. Ο Μπιλάλ ετοιμάζεται για να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο.

εφεφεφ

- 32' Γίνεται η αλλαγή, ο Μπιλάλ στη θέση του Ενόχ.

- 35' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 1-0! Φοβερή ατομική ενέργεια του Ντουβεντρού, πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, πέρασε τον Σάβιτς έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Σέρβος δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τον σκόρερ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Μπέλετς με ψύχραιμο πλασέ.

ρφερφρ

- 40' Προσπαθεί να αντιδράσει το ΑΠΟΕΛ, μέχρι στιγμής δεν βρίσκει τους τρόπους για να μπει στη περιοχή του Μπάιζα.

- 42' Εκτέλεση φάουλ από τον Μάτιτς, η μπάλα στα χέρια του Μπάιζα.

- 44' Φάουλ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ, ο Βιντιγκάλ αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Πορτογάλος με ένα δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Κάπου κόντραρε και κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

- 45' Εκτέλεση του κόρνερ, ο Μερκής την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 χάρη στο πανέμορφο γκολ του Ντουβεντρού. Κακό πρώτο ημίχρονο από τους ποδοσφαιριστές του Τόμας Ντολ.

- Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις παίρνει τη θέση του Σάβιτς.

- Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 48' Συνεργάζονται ωραία οι Τάμαρι-Γιάκολις, ο Κροάτης στον αφύλακτο Βιντιγκάλ μέσα στη περιοχή, το συρτό σουτ, αδύναμο μπλοκάρει ο Μπάιζα.

- 50' Κίτρινη κάρτα στον Μερκή, χάνει τον επόμενο αγώνα ο Κύπριος αμυντικός.

- 52' Συρτό μακρινό σουτ του Τάμαρι, η μπάλα άουτ.

- 54' Σέντρα του Μάτιτς, ο Μερκής το κεφάλι δεν ανησυχεί ο Μπάιζα.

- 55' Κάθετη του Χαλένιους, ο Μιχαϊλοβιτς πήγε να βγει απέναντι από τον Μπάιζα, διώχνει σωτήρια ο Ψάλτης.

δδωδωδω

- 58' Ο Γιάκολις από τα αριστερά έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στη περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα, δεν βρέθηκε κανείς στη πορεία της μπάλας.

- 59' Πιέζει το ΑΠΟΕΛ, που εντείνει τις προσπάθειες για την ισοφάριση.

- 62' Σέντρα του Κίκο στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, διώχνει ο Μερκής προ του Ντουβεντρού.

- 64' Ετοιμάζεται ο Πάβλοβιτς...

- 65' Μέσα ο Σέρβος, αποσύρεται ο Βιντιγκάλ.

- 68' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Γιάκολις πάσαρε στον Πάβλοβιτς αυτός μέσα από την περιοχή, το δυνατό σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπάιζα.

- 69' Πολύ μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ, ο Χαλένιους είδε τον Μάτιτς, του πέρασε τη μπάλα, ο Σέρβος σε θέση βολής, το πλασέ του μόλις άουτ!

- 71' Μπέρδεμα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Τάμαρι πάει να επωφεληθεί, ο Ψάλτης διώχνει όπως όπως σε κόρνερ.

- 72' Επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, ο Αγιτέ εκτός περιοχής το σουτ, ψηλά άουτ η μπάλα.

- 73' Ώρα του Ζαχαρίου. Ο Κύπριος διεθνής ετοιμάζεται για να περάσει στη θέση του Ροτζέριο.

- 74' Σέντρα του Νικόλα Ιωάννου, ο Μερκής την κεφαλιά-πάσα, δεν αντιλαμβάνεται κανείς, άουτ η μπάλα.

- 75' Γίνεται η αλλαγή του Ζαχαρίου.

- 77' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ στη θέση του Ζοαζίνιο.

- 81' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Μιχαϊλοβιτς! Με δέκα το ΑΠΟΕΛ. Ο δεξιός μπακ του ΑΠΟΕΛ, τράβηξε τον Μπιλάλ και τον έριξε στο έδαφος ενώ έφευγε απέναντι από τον Μπέλετς.

- 83' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό και 2-0! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο, η μπάλα στα δίχτυα. Δυνατό συρτό σουτ, ο Μπέλετς δεν κατάφερε να αντιδράσει. Μεγάλο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό!

τρητρητ

- 84' Ο Αγιτέ στη περιοχή έκανε το πλασέ η μπάλα άουτ.

- 86' Φάουλ του Μάτιτς, ένταση στο ματς ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Κίτρινες σε Μάτιτς, Νικόλα Ιωάννου και Μπιλάλ. Χάνει το επόμενο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ και ο Νικ Ιωάννου.