Ο Σόουζα... έσωσε το τρίποντο πριν το ντέρμπι με την Ανόρθωση! (φώτος)

Με γκολ του Λούκας Σόουζα στο 79' το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πολύ δύσκολα με 2-1 τη Νέα Σαλαμίνα και πάει στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης με την Ανόρθωση, όντας στο "πλην 5" από την Κυρία. Στο 51' με αυτογκόλ του Λαμπό είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι, στο 67' με τον Σιαθά είχε ισοφαρίσει η Σαλαμίνα.

Στους 34 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι που ανέβηκαν τρίτοι μετά την ήττα του Απόλλωνα ενώ οι ερυθρόλευκοι έχασαν σημαντικό έδαφος στην μάχη για είσοδο στην εξάδα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Γιάννη Αναστασίου

-Τα πρώτα πέντε λεπτά έφυγαν με διαρκή κατοχή από το ΑΠΟΕΛ. Καμία αξιοσημείωτη φάση ακόμη

-10' Πρώτη φάση. Ο Μάτιτς βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Εφραίμ που κατέβασε και έπιασε το σουτ εντός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα

-14' Συρτό σουτ του Γένσεν μόλις έξω απ' την περιοχή, λίγο έξω

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Κατοχή και καλή κυκλοφορία από τους γηπεδούχους, που ψάχνουν τους χώρους προς την εστία του Κίσσα

-17' Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από γέμισμα του Μάτιτς με φάουλ, ο Σάβιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά υπό πίεση σούταρε πολύ άστοχα

-19' Στο έδαφος ο Ελουντού που χτύπησε μετά από διεκδίκηση με Ντε Βινσέντι. Μέσα το ιατρικό τιμ

-20' Είναι ΟΚ ο ακραίος της Σαλαμίνας

-24' Σουτ του Ελουντού από πολύ μακριά, πάει ψηλά

-25 λεπτά, ίδια η εικόνα του παιχνιδιού. Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ, συντηρητικά με σχεδόν όλους τους παίκτες πίσω από το κέντρο η Σαλαμίνα

-28' Για λίγο με δέκα οι γαλαζοκίτρινοι, στο έδαφος ο Ιωάννου

-29' Ξαφνικό πρόβλημα με Εφραίμ. Είχε στην κατοχή του τη μπάλα αλλά σταμάτησε και αμέσως πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρο. Δεν μπορεί να συνεχίσει. Με δέκα η ομάδα του Ίνγκεμπριγκτσεν

-30' Επανήλθε εν τω μεταξύ ο Ιωάννου

-32' Ξανά με έντεκα το ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Γιάκολις στη θέση του Εφραίμ

-40' Πολλές οι διακοπές τα τελευταία λεπτά, χάλασε ο ρυθμός

-43' Συρτό σουτ του Γιένσεν από διαγώνια δεξιά στην περιοχή, εύκολα ο Κίσσας

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+3' Ο Πάβλοβιτς κατέβασε στην περιοχή αλλά υπό πίεση και από πολύ πλάγια πλάσαρε έξω

-Ημίχρονο. Ανούσια κατοχή από το ΑΠΟΕΛ (58%-42%) που έφτιαξε 2-3 τελικές αλλά παρουσιάζει το γνωστό πρόβλημα στην τελική πάσα και στην τελική προσπάθεια. Αμύνεται αρκετά καλά η ομάδα του Πουρσαϊτίδη

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Δεύτερη αναγκαστική για τον Ίνγκεμπριγκτσεν αφού δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ιωάννου ο οποίος θυμίζουμε πως στο 28' είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα. Ντεμπούτο για τον Γουίλερ

-48' Ο Πάβλοβιτς κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε, έξω η μπάλα

-49' Πτώση του Πάβλοβιτς στην περιοχή μετά από πέσιμο του Κίσσα για απόκρουση. Δεν ξεκαθαρίζει η φάση από τα ριπλέι που προβλήθηκαν

-51' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε πισινή κεφαλιά μετά από γέμισμα, ο Λαμπό έβαλε το πόδι για να αποκρούσει και έστειλε τη μπάλα στην εστία του Κίσσα (δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-54' Σουτ του Μαριάνοβιτς εκτός περιοχής, άστοχο

-56' Μακρινό σουτ του Σιαθά τώρα και αυτό πάει έξω

-57' Εξαιρετικός συνδυασμός από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Μιχαΐλοβιτς στον Πάβλοβιτς, αυτός τακουνάκι στον Ντε Βινσέντι που γύρισε και σούταρε, έξω η μπάλα

-60' Διαγώνιο σουτ του Γέφτοβιτς, εύκολα ο Κίσσας

-61' Ξανά ωραίος, γρήγορος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον Μάτιτς που από το ύψος της περιοχής σούταρε λίγο έξω

-61' Δυνατό σουτ του Γουίλερ έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Κίσσας. Άγγιξε το γκολ στο ντεμπούτο του ο νεαρός

-64' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους με κοντινό σουτ του Σιαθά, βγάζει τη δύσκολη απόκρουση του Μπέλετς

-67' ΓΚΟΛ 1-1! Μεγάλο λάθος απ' τον Μιχαΐλοβιτς που πήγε να δώσει στον Σάβιτς αλλά ουσιαστικά πάσαρε στον επερχόμενο Σιαθά, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής, νίκησε τον Μπέλετς (δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-70' Τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα στη θέση Ντε Βινσέντι

-74' Αγγίζει και πάλι το γκολ ο Γουίλερ με σουτ εκτός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα

-77' Ο Ρέινολντς στη θέση του Κωστή

-79' ΓΚΟΛ 2-1 το ΑΠΟΕΛ! Ο Γένσεν γέμισε από δεξιά και ο Σόουζα με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα (δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-83' Επικίνδυνη σέντρα του Κορέια, ο Λαμπό δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά

-85' Ο Μαουρίτσιο στη θέση του Ελουντού

-91' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πάβλοβιτς φάτσα με τον Κίσσα που απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Σόουζα με κεφαλιά υπό πίεση έστειλε τη μπάλα έξω. Ο αμυντικός της Σαλαμίνας σηκώνει αρκετά ψηλά το πόδι στην φάση με τον Σόουζα, τον χτυπάει στο πρόσωπο, υπάρχει παράβαση

-ΤΕΛΟΣ το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (46' Γουίλερ), Γένσεν, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (70' Σόουζα), Γέφτοβιτς, Εφραίμ (32' Γιάκολις), Πάβλοβιτς

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Σιέλης, Άλεφ, Γουίλερ, Χάνι, Μακρής, Χαλένιους

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Φουστάρ, Νουρ, Μαριάνοβιτς, Κινγκ, Σαν Ρομάν, Κωστή (77' Ρέινολντς), Λαμπό, Σιαθάς, Κορέια, Ελουντού (85' Μαουρίτσιο)