Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ: Σατσιάς και Κονσταντίνοφ "χάρισαν" το 2ο τρίποντο! (φώτος)

Επιστροφή στις νίκες για το ΑΠΟΕΛ που για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος κέρδισε τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ με 2-0, ως τυπικά φιλοξενούμενο.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 10' προηγήθηκε με τον Σατσιά. Στην συνέχεια οι μαυροπράσινοι αντέδρασαν, είχαν δυο καλές στιγμές αλλά ήταν οι γαλαζοκίτρινοι που έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, με τον Κονσταντίνοφ στο 28'. Μετά το 2-0 το ΑΠΟΕΛ δεν κατέβασε ρυθμό, έψαξε και τρίτο γκολ αλλά το σκορ διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Κομβικό σημείο το 51ο λεπτό όταν ο ρεφ Θεουλή απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Γουίλερ για φάουλ. Αρχικά είχε δείξει κίτρινη κάρτα και κλήθηκε από τον VAR Δημήτρη Σολωμού να ξαναδεί τη φάση.

Μετά την αποβολή ο Ολυμπιακός κράτησε τη μπάλα, το ΑΠΟΕΛ έκανε διαχείριση του σκορ και οι δυο ομάδες είχαν αμφότερες κάποιες καλές στιγμές όμως το τρίτο γκολ δεν ήρθε ποτέ, έτσι οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν στους 7 βαθμούς και οι μαυροπράσινοι έμειναν στον πυθμένα με έναν.

Στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας ήταν ο Αντρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης:

-Ο Χρ.Θεουλή σφυρίζει την έναρξη.

-Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα, όπως αναμενόταν άλλωστε. Τίποτα αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής.

-8' Πρώτη τελική με μια άστοχη κεφαλιά του Κρέσπο μετά από σέντρα του Βιγιαφάνες.

-8' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Μαρκίνιος πίεσε και κέρδισε στο αριστερό άκρο, έδωσε στον Σατσιά και αυτός στον Κβιλιτάια που πλάσαρε όμως ο Μολ βγήκε έγκαιρα και τον "έκλεισε", η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και πήγε κόρνερ.

-9' Τρίτη τελική σε δυο λεπτά, ο Μολ μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά τη σέντρα του Μαρκίνιος.

55556θ56θ

-10' ΓΚΟΛ! Τέταρτη τελική και 0-1 το ΑΠΟΕΛ. Ο Μορέιρα έκανε πολύ ωραία κίνηση από δεξιά, γύρισε με συρτή μπαλιά και ο επερχόμενος Σατσιάς με δυνατό σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ.

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, σκόραραν νωρίς, έφτιαξαν και άλλες φάσεις ενώ δεν έχουν κινδυνέψει ούτε στο ελάχιστο αφού ο Ολυμπιακός με δυσκολία περνάει το κέντρο.

-16' Τώρα η πρώτη φάση για τους μαυροπράσινους. Μεγάλη ευκαιρία, με τον Γκεριέρ να κάνει εξαιρετική μπαλιά με την μία στον Ντεσιρέ, ο οποίος εξ επαφής δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το πλασέ.

-20' Κίτρινη ο Γκεριέρ για φάουλ στον Μορέιρα.

-22' Ακόμα μια καλή στιγμή ο Ολυμπιακός. Ο Σάλι από διαγώνια αριστερά μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Μπέλετς ήταν στη σωστή θέση και έδιωξε.

-Φθάσαμε στο 25'. Πολύ ανεβασμένοι οι τυπικά γηπεδούχοι εδώ και δέκα λεπτά, ανέβηκαν ψηλά, κρατάνε μπάλα και απείλησαν σε δυο περιπτώσεις. Το ΑΠΟΕΛ, από την άλλη, δεν έφτιαξε κάποια φάση μετά το γκολ.

ρτηητρτρρτη

-28' ΓΚΟΛ 0-2! Το ΑΠΟΕΛ σκοράρει ξανά, στην πρώτη του φάση μετά το 0-1. Ο Βιγιαφάνες σέντραρε με φάουλ και ο Κονσταντίνοφ με κεφαλιά στο "δεύτερο" δοκάρι, δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του.

-Πρώτο γκολ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ για το Βούλγαρο.

-Ελέγχεται από το VAR για πιθανό οφσάιντ το γκολ.

-29' Κανονικό το γκολ και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-31' Κάρτα στον Μπάρτι για φάουλ στον Μαρκίνιος ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μολ, στο αριστερό άκρο.

-32' Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση από τον Βιγιαφάνες στο φάουλ, ο Μολ είχε την "απάντηση", κόρνερ η μπάλα.

-37' Παρατηρήσεις από τον διαιτητή στον Μολ ο οποίος έσπρωξε τον Σατσιά μετά από φάουλ του χαφ του ΑΠΟΕΛ στον ίδιο.

-38' Σουτ του Μορέιρα από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-40' Μεγάλη ευκαιρία με τον Κονσταντίνοφ, ο οποίος μετά από μπαλιά του Μαρκίνιος δεν μπόρεσε εξ επαφής να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-42' Ορθά υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο Ντεσιρέ ο οποίος ούτως ή άλλως έστειλε τη μπάλα έξω απέναντι στον Μπέλετς.

-43' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Μαρκίνιος, με τις γροθιές σε κόρνερ ο Μολ.

-44' Τρίτη κάρτα σε παίκτη του Ολυμπιακού. Στον Ψύχα για κράτημα στον Μαρκίνιος.

-44' Στο έδαφος με μυικό τραυματισμό ο Μορέιρα.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45454υ45υ

-Αποχωρεί ο Μορέιρα, δεν μπορεί να συνεχίσει. Συνεχίζει με δέκα το ΑΠΟΕΛ για το υπόλοιπο του α' μέρους.

-Τέλος ημιχρόνου. Το πολύ ουσιαστικό ΑΠΟΕΛ δίκαια πάει στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα. Η ομάδα του Σωφρόνη ξεκίνησε πολύ δυνατά, έφτιαξε φάσεις και προηγήθηκε νωρίς. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε για ένα δεκάλεπτο, είχε δυο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν το έκανε και οι γαλαζοκίτρινοι και πάλι έλεγξαν πλήρως, σκόραραν και 2ο γκολ και είχαν και άλλες φάσεις για περισσότερα τέρματα.

-Αρχίζει το 2ο μέρος. Ο Θεοδώρου στη θέση του Μορέιρα που είχε αποχωρήσει με πρόβλημα πριν το ημίχρονο και ο Ιωάννου στη θέση του Κυριάκου.

-49' Κίτρινη στον Γουίλερ για μαρκάρισμα στον Ντεσιρέ ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μπέλετς.

-Καλείται να πάει στο on-field review o Θεουλή για να εξετάσει την πιθανότητα απευθείας κόκκινης.

ηξξξξξξξξξξκ

-51' Αλλάζει απόφαση ο Χρ.Θεουλή μετά την εξέταση των replay. Παίρνει πίσω την κίτρινη και αποβάλλει με απευθείας κόκκινη τον Γουίλερ.

-Διαμαρτύρονται οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ για την απόφαση.

-52' Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Ψύχας, μόλις έξω η μπάλα!

-55' "Αντίδραση" από τον Σωφρόνη μετά την κόκκινη. Έξω ο Σατσιάς, μέσα ο Φεράρι για να καλύψει το αριστερό άκρο της άμυνας.

-56' Στο έδαφος ο Κονσταντίνοφ μετά από φάουλ του Ντεσιρέ. Ζητάνε κάρτα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

-58' Ο Μπέλετς νίκησε τον Ντεσιρέ στο τετ-α-τετ, σε μια φάση που ούτως ή άλλως "ακυρώθηκε" αφού ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ.

455445υυ

-59' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια σε θέση βολής να μην πιάνει καλά το σουτ και τη μπάλα να πάει στον Θεοδώρου ο οποίος εξ επαφής έκανε το τελείωμα αλλά βρήκε έτοιμο τον Μολ.

-60' Ο Χέντρικς αντί Σάλι, ο Πεχλιβάνης αντί Ευτυχίδη.

-Πολλές διακοπές στο β' μέρος, δεν υπάρχει καθόλου ρυθμός.

-63' Εξαιρετική κάθετη του Ψύχα στον Ντεσιρέ ο οποίος κατέβασε στην περιοχή αλλά ανακόπηκε από τον Φεράρι με τάκλιν, μόλις πριν πλασάρει.

υυθθυκυθκ

-68' Nέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό που ψάχνει την ισοφάριση. Ο Ψύχας σήκωσε τη μπάλα με χτύπημα φάουλ, ο Γκεριέρ από κοντά έξω τη κεφαλιά.

-70' Αλλαγές ο Πετράκης. Χριστοδούλου αντί Ντεσιρέ και Χατζημιτσής αντί Μπάρτι ο Πετράκης.

-70' Διπλή και ο Σωφρόνης. Μπλουμ αντί Κβιλιτάια, Νταουσβίλι αντί Βιγιαφάνες.

-73' Σέντρα του Φεράρι από αριστερά, έξω η κεφαλιά του Μπλουμ.

-Τελευταία 15 λεπτά στο ΓΣΠ.

-75' Μακρινή μπαλιά από τον Ιωάννου, κεφαλιά ο Γκεριέρ υπό πίεση, εύκολα ο Μπέλετς.

-78' Ντεμπούτο για τον Δώνη που παίρνει τη θέση του Μαρκίνιος.

-Ακόμα 10 λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις.

-81' Στο έδαφος ο Κονσταντίνοφ μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Καρτασιάν. Μέσα οι ιατροί του ΑΠΟΕΛ.

-82' Συνεχίζουμε...

-86' Ο Δώνης ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα πήγε στον Θεοδώρου που όμως κλείστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.