Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ: Πράσινο... το ροντέο με τέσσερις αποβολές, αμέτρητες κίτρινες και χαμένο πέναλτι! (φώτος)

Μεγάλη νικήτρια στο "αιώνιο" ντέρμπι - ροντέο η Ομόνοια που κέρδισε με 2-1 τον ΑΠΟΕΛ. Ματς με πρωταγωνιστή τον Ιταλό Aureliano ο οποίος έκανε αλόγιστη χρήση κιτρίνων - κόκκινων καρτών. Χρυσοί σκόρερ για τους πράσινους οι Κακουλλής και Σίμιτς που εκμεταλλεύτηκαν τις αδράνειες της γαλαζοκίτρινης άμυνας. Μείωσε ο Εφραίμ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 43'. Χαμένο πέναλτι για τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ στο 7'. Τέσσερις αποβολές, 12 κίτρινες από τον ρεφ. Αποβλήθηκε και μέλος του τεχνικού επιτελείου του Σα Πίντο. Γεμάτο ένταση ντέρμπι με σφραγίδα του Ιταλού διαιτητή. Αποβλήθηκαν οι Μπασιρού και Σίμιτς για την Ομόνοια, Ντάλσιο και Τσεπάκ από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

Έτοιμοι για την εκκίνηση στο μεγάλο ντέρμπι. Η Oμόνοια στην σέντρα...

Πρώτα λεπτά η κατοχή εναλλάσσεται.

- 4' Φάουλ του Σεμέδο στον Ντογκαλά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

- 5' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ανατροπή του Φαμπιάνο στον Τομανέ. Ο Aureliano Gianluca έδειξε την άσπρη βούλα.

- 7' Άστοχος ο Εφραίμ! Χαμένο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο αρχηγός των "γαλαζοκιτρίνων" έστειλε την μπάλα άουτ!

φδσφδσφδσφσφσφσδφδσ

- 9' Κάθετη του Τομανέ προς το μέρος του Εφραίμ, διώχνει ο Μίλετιτς σε πλάγιο άουτ.

- 11' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Κακουλλής! Έξυπνη εκτέλεση του Μπέζους, συρτά προς το μέρος του Κακουλλή, πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο Κύπριος επιθετικός με πλασέ νικά τον Μπέλετς.

δφσδφδφδφ

- 13' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Ντβάλι! Κόρνερ του Εφραίμ, ο Γεωργιανός πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα πάει μόλις άουτ!

- 15' Κίτρινες σε Σωφρόνη και Σα Πίντο για διαμαρτυρίες. Διαμαρτυρήθηκε ο Σωφρόνης Αυγουστή για το φάουλ ενώ ο Σα Πίντο αντέδρασε.

- 17' Συνεχόμενα κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ.

- 18' Στο έδαφος ο Κακουλλής, όλα οκ συνεχίζει κανονικά ο σκόρερ.

- 20' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μπασιρού! Πάτημα του άσου της Ομόνοιας στο πόδι του Γκανέζου. Απευθείας κόκκινη ο Aureliano Gianluca. Mε 10 παίκτες το "τριφύλλι".

DFGDFGDFGDFGDF

Περιμένει το VAR ο Ιταλός ρεφ.

- 23' Επικυρώνεται η αποβολή του άσου της Ομόνοιας και μέσω VAR.

- 25' Νέα διακοπή στο ματς, ο Φαμπιάνο είναι στο έδαφος.

- 26' Ο Χαραλάμπους παίρνει την θέση του Μπέζους. ΟΚ ο Φαμπιάνο.

- 27' Κίτρινη στον Πέτροβιτς για φάουλ στον Κακουλλή.

- 29' Κίτρινη στον Ζεφτέ που γκρέμισε τον Μάθιους.

- 32' Πλαγιοκοπεί ο Ζέφτε, γύρισμα στον Ντάλσιο, το σουτ του κοντράρει και πάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 33' Κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, ο Ντβάλι δεν μπορεί να κάνει σωστή εκτέλεση, άουτ

- 34' Ένταση στο ντέρμπι. Κίτρινη ο Ντάλσιο που έσπρωξε τον Κακουλλή.

- 35' Φάουλ για την Ομόνοια στο δεύτερο δοκάρι, ο Μίλετιτς παίρνει την κεφαλιά, μαζεύει ο Μπέλετς.

Πολλά τα φάουλ στο ντέρμπι.

- 37' Κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

- 38' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 2-0! Ο Σίμιτς! Ο Σέρβος τιμωρεί την αδράνεια της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και διπλασιάζει τα τέρματα του "τριφυλλιού". Ο Κακουλλής έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας και ο Σίμιτς νίκησε τους πάντες.

φφσδφσφσφσδφ

- 42' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο.

- 43' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 2-1! Ο Εφραίμ! Φοβερή εκτέλεση του Εφραίμ στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιάνο. Τρομερή εκτέλεση.

φδγδφγδφγδφγ

- 45' Κίτρινη στον Σίμιτς για θέατρο στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Πάλι ένταση στο ματς.

Καθυστερήσεις - 8'

- 45+2' Άστοχο σουτ του Ντάλσιο.

- 45+6' Κόκκινη ο Ντάλσιο! Δεύτερη κίτρινη και αποβολή. Έβαλε το χέρι και έκοψε την αντεπίθεση της Ομόνοιας.

γφδφγγδφγδφ

Επανέρχονται οι ισορροπίες στο ντέρμπι, με 10 και ο ΑΠΟΕΛ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Γεμάτο πρώτο μέρος. Δυο αποβολές, χαμένο πέναλτι, δυο γκολ από την Ομόνοια και ένα από τον ΑΠΟΕΛ.

- Xωρίς αλλαγές η Ομόνοια στην επανέναρξη του ματς, ο Φαουάζ στην θέση του Εφραίμ.

- Έναρξη στο Β' μέρος.

- 46' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ μετά από άμυνα του Σιπριάνο.

- 47' Πέσιμο του Κακουλλή στη περιοχή, παίζεται από τον Aureliano.

- 49' Έξω η σέντρα του Ζεφτέ Βιτάλ, ελεύθερο για την Ομόνοια.

- 52' Κόρνερ για την Ομόνοια, άστοχο το σουτ του Κακουλλή.

- 54' Γύρισμα του Μάθιους, ο Σεμέδο δεν μπορεί να ενωθεί με την μπάλα.

- 56' Κίτρινη ο Φαουάζ για φάουλ στον Κούσουλο.

- 57' Πήγε να παίξει κάθετα ο Μαρκίνιος για τον Κβιλιτάια, διώχνει ο Λανγκ.

- 58' Κίτρινη και στον Τσεπάκ.

- 61' Δεύτερη κίτρινη στον Τσεπάκ και αποβολή! Με 9 ο ΑΠΟΕΛ!

ΔΦΓΦΔΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓ

- 62' Σουτ του Κούσουλου, επέμβαση του Μπέλετς!

- 65' Γέμισμα του Σιπριάνο, διώχνει ο Ντβάλι σε κόρνερ.

- 67' Κόκκινη στον Σίμιτς! Αγκωνιά του Σέρβου στον Μαρκίνιος. Με 9 και η Ομόνοια.

δσφδσφδσφσδφσδ

ΤΈΣΣΕΡΙΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ, ΔΥΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ! Ο Gianluca Aureliano μοιράζει κόκκινες και κίτρινες στο ντέρμπι.

- 69' Σέντρα-σουτ του Μάθιους, κόρνερ!

- 70' Κίτρινη ο Κούσουλος. Έχει χαθεί το μέτρημα...

- 73' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ εκτός περιοχής.

- 74' Εκτέλεση του Σαρφό, κεφαλιά του Κβιλιτάια, άουτ.

- 78' Κίτρινη ο Κβιλιτάια. Οι Φετφατζίδης και Θεοδώρου στις θέσεις των Τομανέ και Ντογκαλά.

- 81' Τελική του Φετφατζίδη, η μπάλα άουτ. Έγινε κάτοχος μέσα στη περιοχή, γύρισε το κορμί του και εκτέλεσε με την μπάλα να περνά άουτ.

- 82' Διακοπή στο ματς ενώ έκανε επίθεση ο ΑΠΟΕΛ αφού μπήκε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο από την μεριά της Βόρειας.

- 83' Κόκκινη στον γυμναστή φυσικής κατάστασης του ΑΠΟΕΛ!

- 84' Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ.

ΤΡΙΠΛΗ αλλαγή για την Ομόνοια. Οι Λέζιακς, Ζαχαρίου και Κασάμα στις θέσεις των Κούσουλου, Σιπριάνο και Σεμέδο.

- 87' Πτώση Μαρκίνιος στην περιοχή της Ομόνοιας, παίζεται από τον Aureliano. Συμφωνεί και ο VAR δεν υπάρχει πέναλτι.

- 88' Επέμβαση Φαμπιάνο σε σουτ του Σούσιτς!

- 89' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο, θα σφίξει τα δόντια ο Βραζιλιάνος κίπερ.

Καθυστερήσεις - 10

90+1' Κόρνερ κερδίζει ο Φετφατζίδης.

-90+2' Άουτ η κεφαλιά του Ντβάλι

- 90+5' Κίτρινη ο Μαρκίνιος.

- 90+6' Kιτρινη ο Χαραλάμπους.

- 90+8' Κόρνερ ο ΑΠΟΕΛ.

- 90+9' Νέα μπάλα στον αγωνιστικό χώρο.