Όνειρο κ' εφιάλτης! (φώτος)

Ιδανική, ονειρεμένη πρεμιέρα για την Πάφο στο νέο πρωτάθλημα! Στο "Στέλιος Κυριακίδης" κέρδισε με 4-0 το ΑΠΟΕΛ που είδε την βραδιά να πάει λάθος από το πρώτο κυριολεκτικά λεπτό και να ολοκληρώνεται με εφιάλτη. Σεμέδο και Βαλακάρι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές αφού έβαλαν από δυο γκολ.

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ/ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο Σεμέδο στο 1' άνοιξε το σκορ, με το επόμενο μισάωρο να "ανήκει" στο ΑΠΟΕΛ που κρατούσε μπάλα αλλά δεν είχε την ουσία. Η Πάφος από το 35' και μετά ανέβηκε και "καθάρισε" με άλλα δυο γκολ πριν το ημίχρονο (45' Βαλακάρι με πέναλτι, 45+3' Σεμέδο).

Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πουρσαϊτίδη προφανώς πολύ επηρεασμένη, να μην μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις ένα γκολ που θα της έδινε ελπίδες να διεκδικήσει τον βαθμό. Το δεύτερο γκολ του Βαλακάρι στο 62' απλώς ανέβασε και άλλο το σκορ για την Πάφο, που πρόσφερε στον κόσμο της ένα απίστευτο βράδυ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

-Πρώτο σφύριγμα από Θεουλή

4η54η54η54η5

-1' ΓΚΟΛ 1-0! Αντεπίθεση από την Πάφο, η μπάλα έφτασε στον Αμντουσαλάμοφ που σέρβιρε στον Σεμέδο και αυτός από πολύ κοντά νίκησε τον Ουζόχο στην πρώτη φάση του αγώνα. Ονειρεμένο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο νέο πρωτάθλημα - Δείτε το εδώ

-4' Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι σέντραρε από δεξιά μετά από κόρνερ, ο Πάνιτς δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Οκριασβίλι σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-8' Τελική η Πάφος τώρα. Ο Βαλακάρι κατέβασε ωραία στην περιοχή με το στήθος και πλάσαρε χλιαρά υπό πίεση, έτοιμος ο Ουζόχο

-Δεκάλεπτο με πολύ καλό θέαμα

-15' Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει τους διαδρόμους προς την εστία του Ρούτκο. Αμύνεται μαζικά η Πάφος μετά το γρήγορο γκολ

-16' Κόρνερ από τον Ντε Βινσέντι αλλά η κεφαλιά του Κβιλιτάια υπό πίεση, πήγε έξω

-18' Κίτρινη στον Πάνιτς για τράβηγμα στον Οκριασβίλι

-21' Δυνατό σουτ του Βαλακάρι που πάτησε περιοχή, ο Βινίσιους έβαλε το τάκλιν και έκοψε

45θ45θ54θ45θ5θ4

-25 λεπτά, διάλειμμα για νερό. Διαρκώς στο μισό της Πάφου η μπάλα. Κυκλοφορία από την ομάδα του Πουρσαϊτίδη που προσπαθεία να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη

-30' Ευκαιρία η Πάφος. Ο Αμντουσαλάμοφ από αριστερά "έκοψε" στον Πάνιτς που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, ο Ντε Βινσέντι ήταν μπροστά από την εστία και έδιωξε σε κόρνερ

-33' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Χότσκο

-35 λεπτά στην Πάφο. Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχουν αυξήσει την κατοχή τους, δεν επιτρέπουν στο ΑΠΟΕΛ να βάλει τη μπάλα κάτω και να βγάλει επιθέσεις

ηςτττ

-39' Διακοπή, μέσα το ιατρικό τιμ τις Πάφου αφού ο Σεμέδο είναι στο έδαφος μετά από φάουλ του Ντανίλο

-40' Συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι εντάξει ο Σεμέδο

-41' Νέα ευκαιρία η Πάφος με δυνατό πλασέ του Σεμέδο, σε κόρνερ ο Ουζόχο. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι για μαρκάρισμα στον Βαλακάρι από τον Τσεμπάκ και τον Νταουσβίλι, πριν η μπάλα φτάσει στον Σεμέδο

-42' Αναμονή, ελέγχεται στο VAR η φάση

γηγηγηνηγν

-42' Πάει στο μόνιτορ ο Θεουλή

-43' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο για χέρι του Νταουσβίλι. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ μετά που είδε το ριπλέι

-44' Ο Σάντος στη θέση του Τσεμπάκ που δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα

-45' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Βαλακάρι από την άσπρη βούλα νίκησε τον Ουζόχο - Δείτε το εδώ

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

τσδγσδγ

-45+3' ΓΚΟΛ 3-0! Κάθετη του Κοβάσεβιτς στον Σεμέδο που έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, πέρασε και τον Ουζόχο και πλάσαρε σε κενή εστία. Κακή αμυντική λειτουργία από το ΑΠΟΕΛ, άστοχη έξοδος από τον Νιγηριανό τερματοφύλακα και δεύτερο προσωπικό γκολ από τον Σεμέδο - Δείτε το εδώ

-Τέλος ημιχρόνου. Ονειρεμένα τα πρώτα 45 λεπτά για την Πάφο στο πρωτάθλημα, εφιαλτικά για την ομάδα της Λευκωσίας. Μετά το 1-0 από τα... αποδυτήρια, το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και κράτησε μπάλα μέχρι το 35' αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την μαζική άμυνα της ομάδας του Μίλανιτς. Από το 35' και μετά οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και με τα δυο γκολ στα τελευταία λεπτά, εκτόξευσαν το σκορ στο 3-0.

-Ξεκίνησε με αλλαγές το δεύτερο μέρος. Εφραίμ αντί Θεοδώρου, Ζάιρο αντί Σεμέδο

-54' Ο Εφραίμ δοκιμάζει το πόδι του ακριβώς εκτός περιοχής, λίγο πάνω απ' την εστία του Ρούτκο

-Δέκα λεπτά στην "επανάληψη" χωρίς μεγάλη ευκαιρία. Αργός ο ρυθμός

-59' Διακοπή, ο Καρώ είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ

-60' Αποχωρεί υποβασταζόμενος με πρόβλημα στο δεξί πόδι ο κεντρικός αμυντικός του ΑΠΟΕΛ

-61' Ο Μπεριγκό στη θέση του Αμντουσαλάμοφ

-61' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι, με δέκα για λίγο το ΑΠΟΕΛ

γηφγηφγηγηγηγ

-62' ΓΚΟΛ 4-0! Λάθος από το ΑΠΟΕΛ στην μεσαία γραμμή, ο Κοβάσεβιτς κέρδισε, έδωσε κάθετα στον Ζάιρο και αυτός στον Βαλακάρι που ανενόχλητος σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Ουζόχο. Έπαιζαν με δέκα οι φιλοξενούμενοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν - Δείτε το εδώ

-64' Τώρα μέσα ο Κούτσακος αντί του Καρώ που είχε αποχωρήσει στο 60'

-66' Διακοπή για νερό

-71' Λουντέμο αντί Οκριασβίλι, Ζαμπάλα αντί Γουίλερ

-72' Διακοπή, Σάντος και Χότσκο είναι στο έδαφος

-73' Τώρα συνεχίζεται το ματς

-74' Ο Πάντσεον αντικαθιστά τον Χότσκο που αποχωρεί με πρόβλημα

-Τελευταία δεκαπέντε λεπτά. Έχουν... σβήσει οι μηχανές. Το παιχνίδι έχει "τελειώσει" εδώ και ώρα, η Πάφος κάνει απλώς διαχείριση του σκορ. Η μπάλα στο ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να επιτεθεί με αξιώσεις

-81' Ο Ντάγκλας Αουρέλιο αντί του εξαιρετικού Κοβάσεβιτς που βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του

-83' Χωρίς ευκαιρία μετά το τέταρτο γκολ

-84' Αποχωρεί με πρόβλημα ο Εφραίμ, το ΑΠΟΕΛ έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του

-Τέλος, το τρίποντο στην Πάφο που δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα

Πάφος (Ντ.Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Χότσκο (74' Πάντσεον), Σεμέδο (46' Ζάιρο), Κοβάσεβιτς (81' Ντ. Αουρέλιο), Αμντουσαλάμοφ (61' Μπεριγκό), Ζοάο Αουρέλιο, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πάνιτς, Μπάριτζ.

-Στον πάγκο οι Πέτρου, Αντωνίου, Μπεριγκό, Ζάιρο, Ντ.Αουρέλιο, Φυλακτού, Χαριδήμου, Πάντσεον, Πάγιτς.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεμπάκ (44' Σάντος), Καρώ (64' Κούτσακος), Βινίσιους, Γουίλερ (71' Ζαμπάλα), Νταουσβίλι, Ντανίλο, Ντε Βινσέντι, Θεοδώρου (46' Εφραίμ), Οκριασβίλι (71' Λουντέμο), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Σάντος, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο, Σατσιάς, Εφραίμ, Γεωργίου, Κούτσακος.

Κίτρινες: Πάνιτς / Νταουσβίλι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Δημητρίου Βασίλης