Ούτε τώρα το (κακό) ΑΠΟΕΛ, μαυροπράσινο... διπλό και 3η θέση! (φώτος)

Με γκολ του Μάντζη στο 28΄ ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά την Ομόνοια, κέρδισε και το ΑΠΟΕΛ ο εκπληκτικός Ολυμπιακός που έδειξε να μην επηρεάζεται από την αποχώρηση του Γιάννη Πετράκη. Πολύ καλό κοουτσάρισμα από τον υπηρεσιακό προπονητή Κώστα Σεραφείμ. Στην 3η θέση ο Ολυμπιακός με 19 βαθμούς, παραμένει στα χαμηλά το ΑΠΟΕΛ (10η θέση) με 10 βαθμούς. Ελάχιστες καλές στιγμές για το ΑΠΟΕΛ, προβληματική ανάπτυξη ξανά, σκόρπισε εκ νέου τον προβληματισμό. Tέταρτη ήττα για το ΑΠΟΕΛ σε 10 αγώνες, έξι σερί ματς χωρίς νίκη.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης…

Έναρξη...

-Στο 1ο λεπτό αντάλλαξαν απλά πάσες οι δύο ομάδες- Μονόλεπτη διαμαρτυρία αδράνειας, ως ένδειξη στήριξης των σωματείων και των ποδοσφαιριστών των μικρότερων μας Κατηγοριών

2΄ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, άστοχος από κοντά ο Μάντζης. Μετά από... γλίστρημα του Ενσούε, βγήκε η σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ελλαδίτης δεν βρήκε στόχο

3΄ Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ, άστοχος ο Ατζίλι με σουτ εκτός περιοχής

5΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Ενσούε μέσα στην περιοχή κατέβασε τη μπάλα και... εκτέλεσε με το δεξί, ο Μιχαήλ είχε την... απάντηση και έπεσε στη δεξιά γωνία και έδιωξε

10΄ Καλή στιγμή με Ζαχαρίου για τον Ολυμπιακό, άστοχος με σουτ εκτός περιοχής

14΄ Πολύ άστοχο τελείωμα από το Σαντάνα, από πλάγια θέση αριστερά

-Σχετικά καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, με 5 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 15 λεπτά

19΄ Πάτησε... περιοχή με καλές προϋποθέσεις το ΑΠΟΕΛ με Μπεν Σαχάρ, τα... χάλασε στην τελική του επιλογή ο Ζαχίντ, καθώς έστειλε τη μπάλα στον αντίπαλο κίπερ ενώ περίμεναν μπάλα τρεις συμπαίκτες του

22΄ Κίτρινη στον Ανουάρ για δυνατό μαρκάρισμα στο Σαντάνα

23΄ Προσπάθεια από τον Ενσούε στην περιοχή, η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό

28΄ ΓΚΟΛ/Με Μάντζη ο Ολυμπιακός το 0-1! Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, σε ανισορροπία η άμυνα του ΑΠΟΕΛ, από την κάθετη πάσα του Ζαχαρίου και την προσπάθεια του Πεχλιβάνη η μπάλα έφτασε στο Μάντζη και με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σίλβα. Σκόραρε για 5η φορά ο Ελλαδίτης φορ στη σεζόν που διανύουμε. Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-Στο 50-50 η κατοχή μπάλας

38΄ Καμία... αντίδραση από το ΑΠΟΕΛ, ο Ολυμπιακός εδώ και 10 λεπτά σε θέση οδηγού

-Προβληματισμένος ο Μακάρθι

- Ο Ανουάρ είναι χρεωμένος με κίτρινη και δεν μαρκάρει προσεκτικά- Φλερτάρει... με τη 2η κίτρινη

45΄ Καθοριστική παρέμβαση από τον Γένσεν, τη στιγμή που ήταν έτοιμος να... εκτελέσει ο Ανδρέου

+1 λεπτό για το πρώτο 45λεπτο

Ημίχρονο- Περίπου ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα 27λεπτά, καλύτερος ο Ολυμπιακός από το 28΄ και έπειτα όταν πήρε προβάδισμα. Πριν σκοράρει, είχε ευκαιρίες με Μάντζη και Ζαχαρίου ενώ οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν μόνο με ένα με σουτ του Ενσούε. Η τρίτη ευκαιρία ήταν και η φαρμακερή για τους μαυροπράσινους όταν μετά από αντεπίθεση η μπάλα κατέληξε στο Μάντζη που με σουτ έγραψε το 1-0. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ενώ έχει και αμυντικά κενά, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο. Στο 55% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό. Πολύ καλό κοουτσάρισμα από τον υπηρεσιακό προπονητή Κώστα Σεραφείμ

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου με τρεις αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ! Οι Νούχιου, Ντογκαλά και Λουντέμο, στις θέσεις των Μπεν Σαχάρ, Ανουάρ και Γαβριήλ

48΄ Κίτρινη στον Ζόρζε- Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς (Νέα Σαλαμίνα ή Ομόνοια). Παίζει κανονικά στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τη Δόξα την προσεχή Τετάρτη

-Χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα 10 λεπτά του β΄ ημιχρόνου

58΄ Άστοχη κεφαλιά του Ατζίλι

58΄ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακού- Ο Κυριάκου στη θέση του Ψάλτη

- Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά είναι... ακίνδυνο

63΄ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, αλλά οι Ζαχαρίου και Γκουστάβο δεν βρήκαν τον τρόπο να... απειλήσουν

67΄ Ο Κλωναρίδης στη θέση του Ατζίλι

68΄ Οι Μίλετιτς και Σάλι στις θέσεις των Γκουστάβο και Ζαχαρίου

69΄ Κίτρινη στον Νούχιου

-Στο 52% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό

76΄ Από μια κίτρινη σε Κλωναρίδη για φάουλ και Ζαχίντ για διαμαρτυρίες

-Το ΑΠΟΕΛ... θέλει, αλλά δεν μπορεί να φτιάξει μεγάλη φάση. Με άνεση ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται το προβάδισμα

78΄ Ο Κούτσακος στη θέση του Γένσεν

82΄ Φαν Κέσελ και Γαρουφαλιάς στις θέσεις των Σαντάνα και Πεχλιβάνη. Με πρόβλημα αποχώρησε ο Σαντάνα

83΄ Φάουλ του Λουντέμο στον Μάντζη στη μεσαία γραμμή, μπορούσε να αφήσει πλεονέκτημα ο ρεφ, καθώς ο Σάλι... έβγαλε μπροστά για τον Φαν Κέσελ