ΠΑΕΕΚ - ΑΠΟΕΛ: Χαλάζι, απουσίες, διπλό! (φώτος)

"Διπλό" του ΑΠΟΕΛ στο Μακάρειο με 1-3 επί της ΠΑΕΕΚ, στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική.

Σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τις πολλές απουσίες και για τις δυο ομάδες αλλά και την δεκάλεπτη διακοπή στο Α' μέρος λόγω ισχυρής χαλαζόπτωσης, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έλεγξε από την αρχή μέχρι το τέλος και κέρδισε την μαχητική ΠΑΕΕΚ που κατέβηκε στο ματς με 13 παίκτες, εκ των οποίων οι 3 τερματοφύλακες. Μάλιστα έπαιξαν και οι τρεις αφού Παναγιώτου και Μαυρομούστακος πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, μερικά λεπτά πριν το τέλος.

Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για τους γαλαζοκίτρινους, που βρήκαν γκολ από Μάγκλιτσα (8'), Οκριασβίλι (30' πεν.) και Γαβριήλ (80'). Για την ΠΑΕΕΚ είχε μειώσει προσωρινά ο Βαρέλα (45+9').

Στους 33 βαθμούς του ΑΠΟΕΛ που συνεχίζει την βαθμολογική του αντεπίθεση.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο

-Πολλές απουσίες και για τις δυο ομάδες, με το πρόβλημα να είναι μεγαλύτερο στην ΠΑΕΕΚ η οποία κατέβηκε στο παιχνίδι με 13 ποδοσφαιριστές, οι 3 εκ των οποίων τερματοφύλακες.

-Ο Λούκας Σωτηρίου σφυρίζει την έναρξη.

-1' Αμέσως η πρώτη τελική, με τον Οκριασβίλι υπό πίεση να μην μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά μετά την σέντρα του Τσεμπάκ.

fdfdggdgdf

-8' ΓΚΟΛ 0-1! Ωραία κάθετη του Εφραίμ στον Μάγκλιτσα, ο Κροάτης κοντρόλαρε και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Τέταρτο σερί παιχνίδι που βρίσκει δίκτυα!

-10' Συρτό σουτ του Σόουζα εκτός περιοχής, πάει έξω.

-Υπό πολύ δυνατή βροχή και χαλάζι πλέον το παιχνίδι!

-15 λεπτά στο Μακάρειο. Ελέγχει πλήρως το ΑΠΟΕΛ, που έφτασε νωρίς στο ζητούμενο.

1212122121

-16' ΔΙΑΚΟΠΗ (προσωρινή) λόγω της πολύ έντονης βροχόπτωσης και του χαλαζιού. Όλοι στα αποδυτήρια μέχρι να βελτιωθεί ο καιρός. Ξαφνικά... άνοιξαν οι ουρανοί και μέσα σε 2-3 λεπτά έγιναν πολύ δύσκολες οι συνθήκες - Εδώ βίντεο

-19:20 Αναμονή μέχρι να βελτιωθεί ο καιρός. Είναι όλοι στα αποδυτήρια προς το παρόν.

-19:25 Επέστρεψαν οι ποδοσφαιριστές και επαναρχίζει το παιχνίδι μετά από ένα δεκάλεπτο αφού σταμάτησε η χαλαζόπτωση. Συνεχίζεται η δυνατή βροχή.

-28' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Στο έδαφος ο Γουίλερ μετά από μαρκάρισμα του Ενόχ από πίσω.

34434343433466

-30' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Οκριασβίλι νίκησε τον Πρόσεκ από τα 11 βήματα.

-37' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Γαβριήλ να σουτάρει έξω από θέση βολής μέσα στην περιοχή.

-Αργός ο ρυθμός αφού ο "βαρετός" αγωνιστικός χώρος δεν βοηθά. Συνεχίζει να ελέγχει πλήρως το ΑΠΟΕΛ.

-11 λεπτά οι "καθυστερήσεις" μετά την διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης.

-45+2' Καλή προϋπόθεση για την ΠΑΕΕΚ ωστόσο ο Σκουφέτ βγήκε γρήγορα και έκλεισε τον Ενόχ, αναγκάζοντάς τον να βγει εκτός περιοχής και να κάνει μια μπαλιά που δεν οδήγησε κάπου.

-45+6' Διακοπή, στο έδαφος ο Οκριασβίλι.

-45+7' Είναι εντάξει ο Γεωργιανός.

1212214124

-45+9' ΓΚΟΛ 1-2! Μειώνει η ΠΑΕΕΚ με εξαιρετικό γκολ του Βαρέλα ο οποίος προσποιήθηκε ωραία από το ύψος της περιοχής και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο "γάμμα".

-45+11' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, λίγο έξω η κοντινή κεφαλιά του Καρώ.

-45+11' Τέλος ημιχρόνου σε ένα αν μη τι άλλο... ασυνήθιστο παιχνίδι. Πάρα πολλές απουσίες και για τις δυο ομάδες, διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης και τρία γκολ μέχρι στιγμής.

-Αρχίζει με αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ το β' μέρος. Νταουσβίλι αντί Σόουζα, Κβιλιτάια αντί Οκριασβίλι.

-47' Ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι... Πολύ ωραία κάθετη του Γαβριήλ στον Κβιλιτάια που πλάσαρε από δύσκολη θέση διαγώνια δεξιά και ο Πρόσεκ απέκρουσε με το πόδι.

-54' Στο έδαφος ο Βαρέλα μετά από χτύπημα του Καρώ πάνω στη φάση, μικροδιακοπή.

-56' Συνεχίζουμε, είναι εντάξει ο σκόρερ της ΠΑΕΕΚ.

-Μια ώρα παιχνιδιού. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κρατά τη μπάλα και ψάχνει το γκολ που θα τελειώσει τον αγώνα.

-63' Κάθετη σέντρα του Ντε Βινσέντι από μακρινό χτύπημα φάουλ, η μπάλα "έσκασε" στο έδαφος μπροστά από τον Πρόσεκ που έστειλε σε κόρνερ.

-65' Ο Ντιαβαρά αντικαθιστά τον Εφραίμ.

-68' Κίτρινη στον Ενόχ για χτύπημα στο πρόσωπο του Καρώ πάνω στην διεκδίκηση. Είναι η πρώτη κάρτα στο παιχνίδι!

-75 λεπτά στο Μακάρειο, αργός ο ρυθμός με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και την ΠΑΕΕΚ σιγά σιγά να ανεβαίνει και να ρισκάρει μη έχοντας κάτι να χάσει.

-77' Δυνατό, ευθύβολο σουτ του Γαβριήλ από μακριά, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

-79' Κάθετη μπαλιά στον Ενόχ που έφυγε στην αντεπίθεση, ο Σκουφέτ βγήκε γρήγορα, πολλά μέτρα εκτός περιοχής και απομάκρυνε.

2ε12ε2ε1ε

-80' ΓΚΟΛ 1-3! Ο Ντιαβαρά πλάσαρε από διαγώνια δεξιά, ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς και ο Γαβριήλ υπό πίεση με προβολή εξ επαφής, βρήκε δίκτυα.

-Ελέγχεται από το VAR πιθανό φάουλ του Κβιλιτάια στον Κούρο, στο ξεκίνημα της φάσης.

-82' Μετράει κανονικά το γκολ μετά και τον έλεγχο.

-84' Πολυκάρπου αντί Μάγκλιτσα, Κούτσακος αντί Γαβριήλ.

-86' Κίτρινη στον Α.Νεοφύτου για φάουλ στον Κβιλιτάια.

64346

-88' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο τερματοφύλακας Παναγιώτου στη θέση του Ενόχ ο οποίος είχε κίτρινη. Παίρνει θέση στο δεξί φτερό ο Παναγιώτου που μπήκε στο γήπεδο χαμογελαστός.

-90' Μέσα και ο άλλος τερματοφύλακας. Ο Μαυρομούστακος στη θέση του Κούρου, παίρνει θέση στην τριάδα της άμυνας!

344334346436

-Με... τρεις τερματοφύλακες στον αγωνιστικό χώρο η ΠΑΕΕΚ, πραγματικά μοναδικό στοιχείο, ως αποτέλεσμα των πάρα πολλών απουσιών!

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ στους 33 βαθμούς.

ΠΑΕΕΚ (Π.Σάκκης*): Πρόσεκ, Νάντο, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Ενόχ (88' Παναγιώτου), Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τσόσιτς, Κούρος (90' Μαυρομούστακος), Φραγκέσκου, Νεοφύτου Α.

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ, Βινίσιους, Γουίλερ, Σόουζα (46' Νταουσβίλι), Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (65' Ντιαβαρά), Οκριασβίλι (46' Κβιλιτάια), Γαβριήλ (84' Κούτσακος), Μάγκλιτσα (84' Πολυκάρπου).

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Βρόντης, Χαραλάμπους, Κούτσακος, Φενερίδης.

* Ο Μάκης Σεργίδης απουσιάζει λόγω Covid, η ευθύνη του αγώνα στον συνεργάτη του, Πανίκκο Σάκκη.