Διπλό αντίδρασης του ΑΠΟΕΛ και σημαντικό βήμα (Φώτος)

Σε τροχιά τίτλου διατηρήθηκε το ΑΠΟΕΛ μετά το σπουδαίο διπλό που πέτυχε με σκορ 2-0 επί της Πάφου στο "Στέλιος Κυριακίδης", στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του α' ομίλου, της β' φάσης του πρωταθλήματος. Το ΑΠΟΕΛ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 69 βαθμούς, ενώ η Πάφος έμεινε στους 57 βαθμούς.

Ισορροπημένο το α' ημίχρονο το οποίο κύλησε χωρίς την κλασσική ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Πάφος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Μπέλετς και την ασυνεννοησία με τον Πέτροβιτς με τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ να προλαβαίνει τον κίνδυνο πριν η μπάλα καταλήξει στον Ντράγκομιρ.

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό άρχισε και το β' ημίχρονο, όμως, το ΑΠΟΕΛ είχε την υπομονή και διεκδίκησε το γκολ το οποίο πέτυχε στο 59' με πέναλτι του Κβιλιτάια, μετά την παράβαση του Δημητρίου στον Τσεπάκ που υπέδειξε ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR.

Επτά λεπτά αργότερα ο Μαρκίνιος σκόραρε με πλασέ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του. Σημειώνεται ότι δευτερόλεπτα νωρίτερα η Πάφος διαμαρτυρήθηκε για παράβαση του Τσεπάκ στον Βαλακάρι.

Το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική, εκτός έδρας, νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Την επόμενη αγωνιστική το ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τον Άρη και η Πάφος την Ανόρθωση.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης" ήταν η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

1

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-3' Σέντρα του Δημητρίου από δεξιά, η μπάλα έξω.

-5' Ο Τάνκοβιτς προσπάθησε για τη σέντρα από δεξιά, χωρίς αποτέλεσμα.

-7' Σέντρα του Ντράγκομιρ από δεξιά, έδιωξε τη μπάλα ο Πέτροβιτς από την περιοχή της ομάδας του.

4

-9' Ο Σουσιτς προσπάθησε για την κεφαλιά στην περιοχή της Πάφου, μετά τη σέντρα του Τσεμπάκ, η μπάλα κατέληξε έξω.

-12' Άστοχη κεφαλιά του Κβιλιτάια, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος.

-15' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

-17' Σέντρα του Ντονγκαλά από δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.

-19' Κίτρινη στον Δημητρίου, για φάουλ στον Μαρκίνιος.

1

-21' Κίτρινη στον Τσεμπάκ, για φάουλ στον Ζάζα.

-22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς, λίγο έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έξω.

-28' Πολύ άστοχο σουτ, εκτός περιοχής, του Δημητρίου.

-28΄Διαμαρτυρίες για πάτημα του Τσεπάκ στον Ντράγκομιρ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-30' Ισορροπημένο το πρώτο ημίωρο του αγώνα, χωρίς την κλασσική ευκαιρία από τις δύο ομάδες.

4

-38' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς από αριστερά, έδιωξε με γροθιές ο Μπέλετς.

-44' Δυνατό σουτ του Ζάζα από αριστερά, μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-45' Ο Ντονγκαλά δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα. Μένει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+1' Επιστρέφει και συνεχίζει στον αγώνα ο Ντονγκαλά.

-45'+3' Σοβαρό λάθος για το ΑΠΟΕΛ. Την κακή συνεννόηση των Μπέλετς και Πέτροβιτς στην περιοχή δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Ντράγκομιρ με τον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ να προλαβαίνει τελικά και να διώχνει την μπάλα και τον κίνδυνο, για την ομάδα του.

Λήξη ημιχρόνου.

545

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Ντονγκαλά, μέσα ο Δώνης.

-47' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ, για παράβαση του Ναμ στον Μαρκίνιος στην περιοχή της Πάφου. Παίζεται λέει ο διαιτητής.

-50' Κίτρινη στον Μαρκίνιος, για φάουλ στον Ναμ.

-54' Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάζα όμως, δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

2

-55' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για παράβαση του Δημητρίου στον Τσεπάκ στην περιοχή της Πάφου. Παίζεται λέει ο διαιτητής. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

-57' Ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR.

33

-57' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Αφού είδε τη φάση ο διαιτητής, επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και υπέδειξε την παράβαση υπέρ των γαλαζοκιτρίνων.

-59' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Κβιλιτάια ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

3

-65' Άστοχο σουτ του Κοντρέρας.

-66' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα Βαλακάρι, Πέπε και Μπρούνο, έξω οι Τάνκοβιτς, Ναμ και Ζάζα.

-66' Διαμαρτυρίες για παράβαση και πέναλτι από Πάφο, για σπρώξιμο του Τσεπάκ στον Βαλακάρι! Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής. Σημειώνεται ότι από την επαναληπτική προβολή φαίνεται ότι το σπρώξιμο έγινε εκτός περιοχής.

-67' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος με πλασέ δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

111

-69' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Σαρφό, μέσα ο Βιγιαφάνες.

-69' Σουτ του Βαλακάρι, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

-71' Κεφαλιά του Μιχαήλ, διώχνει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-73' Σουτ του Ντάλσιο, η μπάλα έξω.

-76' Άστοχο σουτ του Μπρούνο.

3

-76' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μαρκίνιος, μέσα ο Ζέφτε.

-76' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Ντράγκομιρ και Μιχαήλ, μέσα οι Αμπντουσαλάμοφ και Μπότσκαϊ.

-84' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω οι Τσεπάκ και Κβιλιτάια, μέσα οι Σιπριάνο και Τομανέ.

-90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+2' Σουτ του Τομανέ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-90'+6' Κεφαλιά του Κβίντα, έξω η μπάλα.

Λήξη αγώνα.

1

Ενδεκάδες

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Ζάζα (67' Μπρούνο), Τάνκοβιτς (67' Πέπε), Μιχαήλ (76' Μπότσκαϊ), Ναμ (67' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ (76' Αμπντουσαλάμοφ).

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Ζάιρο, Ρους, Νταλίνια.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κβιλιτάια (76' Τομανέ), Τσεμπάκ (84' Σιπριάνο), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (76' Ζέφτε), Σαρφό (69' Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (46' Δώνης).

Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί.

Διαιτητής: Sozza Simone
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

Την αρθρογραφία της 7ης και 9ης αγωνιστικής για το α΄ και β΄ γκρουπ, αντίστοιχα, προσφέρει το pet shop & grooming saloon Pet Island