Πάφος - ΑΠΟΕΛ: Με υπογραφή Σούσιτς... της πήρε το αήττητο και την κορυφή! (φώτος)

Μεγάλο "διπλό" το ΑΠΟΕΛ στην Πάφο και κορυφή! Η ομάδα του Μιλόγεβιτς κέρδισε την ομάδα του Μπεργκ με 1-2 και... της πήρε το αήττητο αλλά και την κορυφή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ματέο Σούσιτς που σκόραρε και τα δυο γκολ των νικητών, στο πρώτο μέρος, με κεφαλιές μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες. Για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις μείωσε ο Ζουνίνιο - και αφού ο Τάνκοβιτς είχε δοκάρι μερικά λεπτά νωρίτερα - αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης.

Με δέκα παίκτες έπαιζε η Πάφος από το 59' μετά από δεύτερη κίτρινη στον Κανέ, με δέκα και το ΑΠΟΕΛ από το 72' μετά από αποβολή του Κρέσπο με απευθείας κόκκινη.

Η Φυτούλα Μωυσέως ήταν στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Ιταλός Luca Pairetto σφυρίζει την έναρξη.

-Γεμάτο το γήπεδο, εξαιρετική η ατμόσφαιρα - Εδώ φωτορεπορτάζ

-7' Νωρίς η πρώτη κίτρινη, στον Κανέ για επικίνδυνο πάτημα στον Βιγιαφάνες.

-Δεκάλεπτο χωρίς την παραμικρή φάση.

εγεργγ

-15' ΓΚΟΛ 0-1! Κόρνερ από τον Βιγιαφάνες, πιο ψηλά από όλους ο Σούσιτς, με κεφαλιά ανοίγει το σκορ και δίνει πολύ νωρίς προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-18' Κίτρινη στον Ντράγκομιρ για φάουλ στο κέντρο του γηπέδου.

-25 λεπτά. Χωρίς κάποια φάση μετά το γκολ, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο.

-26' Ο Ζάιρο βρήκε με ωραία κάθετη τον Βαλακάρι στην περιοχή, ο Σούσιτς έσωσε με προβολή την τελευταία στιγμή, πριν ο Φινλανδός πλασάρει εξ επαφής.

-28' Αδύναμη κεφαλιά του Κβίντα μετά από σέντρα, εύκολα ο Μπέλετς.

-33' Ο Βαλακάρι γέμισε κάθετα με φάουλ, ο Μπάιριτς από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα, πολύ ψηλά το πλασέ.

-35 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μπεργκ έχει την κατοχή μετά το 25' και προσπαθεί για την ισοφάριση.

-38' Ακόμα μια καλή στιγμή οι γηπεδούχοι στην αντεπίθεση, ο Ζάιρο εκτός περιοχής σούταρε ψηλά.

-40' Τελική για το ΑΠΟΕΛ μετά από αρκετή ώρα, πολύ άστοχο το πλασέ του Βιγιαφάνες από το ύψος της περιοχής.

-43' Kίτρινη στον Μαρκίνιος που αντέδρασε μετά από φάουλ του Τάνκοβιτς.

erttte

-45' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ στο "2ο" δοκάρι, ο Ντβάλι με κεφαλιά γύρισε και ο Σούσιτς με εξ επαφής κεφαλιά σκοράρει το 2ο του γκολ και διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας του! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Το απόλυτα αποτελεσματικό ΑΠΟΕΛ πάει στην ανάπαυλα με μεγάλο προβάδισμα, με τον Σούσιτς να σκοράρει δυο φορές με κεφαλιές μετά από κόρνερ! Από την άλλη η Πάφος απείλησε ελάχιστα και δεν ήταν αποτελεσματική στις δικές της τελικές.

-Χωρίς αλλαγές αρχίζει το β' μέρος.

-55' Πρώτη φάση, με τον Ικόκο από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή να μην κάνει καλό τελείωμα.

-57' Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Εκτός Εφραίμ, Μπλουμ - Μέσα Ντονγκαλά, Μάγκλιτσα.

-59' Δεύτερη κίτρινη στον Κανέ για φάουλ στον Μαρκίνιος. Με δέκα η Πάφος.

-Αποχωρεί και απολογείται προς την κερκίδα ο ποδοσφαιριστής της Πάφου κατά την έξοδό του από τον αγωνιστικό χώρο.

-61' Ο Χότσκο στη θέση του Βαλακάρι.

-64' Κάρτα στον Σούσιτς για φάουλ στον Σεμέδο.

γγρεε

-68' O Χότσκο "πρόλαβε" να παίξει μόνο μερικά λεπτά. Αποχωρεί με πρόβλημα, στη θέση του ο Ναμ.

-69' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, ο Βιγιαφάνες κατέβασε με το στήθος στην περιοχή και πλάσαρε, ο Μπάιριτς έβαλε το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ.

-69' "Αγγίζει" το 0-3 η ομάδα του Μιλόγεβιτς, μόλις έξω η κοντινή κεφαλιά του Ντβάλι μετά το κόρνερ.

-70' Κίτρινη στον Κρέσπο για φάουλ στον Σεμέδο ακριβώς έξω από την περιοχή του Μπέλετς.

-Εξετάζεται από το VAR αν το φάουλ έγινε έξω από την περιοχή ή μέσα και αν πρέπει να αποβληθεί ο Κρέσπο.

-Καλείται να πάει στο on-field review ο Pairetto.

-72' ΚΟΚΚΙΝΗ τελικά στον Κρέσπο, με δέκα και το ΑΠΟΕΛ. Παραμένει το φάουλ εκτός περιοχής, αλλάζει το "χρώμα" της κάρτας ο Ιταλός ρεφ μετά που είδε το ριπλέι.

-74' Ο Καρώ στην θέση του Μαρκίνιος.

-74' Ο Τάνκοβιτς εκτελεί απευθείας το φάουλ, στη σωστή θέση ο Μπέλετς που μπλοκάρει.

-80' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος, ο Μπάιριτς με κεφαλιά εξ επαφής αστοχεί.

-83' Σουτ του Ζάιρο από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-86' Ο Ντάλσιο αντί του Βιγιαφάνες.

-87' Δυνατό σουτ του Ναμ εκτός περιοχής, άστοχο και αυτό.

-89' ΔΟΚΑΡΙ η Πάφος! Ο Τάνκοβιτς στο τετ-α-τετ με τον Μπέλετς, "σημάδεψε" με πλασέ το σίδερο.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

124421124

-91' ΓΚΟΛ 1-2! Η Πάφος σκοράρει και μετατρέπει σε... θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Σέντρα ο Ικόκο από δεξιά, ο Ζουνίνιο με κεφαλιά και... δοκάρι-μέσα μειώνει.

-93' Κίτρινη στον Κβίντα για διαμαρτυρίες.

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή με 33 βαθμούς, στην 2η θέση πλέον η Πάφος με 31.

Πάφος FC (Χ.Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (61' Χότσκο-68' Ναμ), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.

-Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμ, Πελάζιο.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες (86' Ντάλσιο), Μαρκίνιος (74' Καρώ), Εφραίμ (57' Ντονγκαλά), Μπλουμ (57' Μάγκλιτσα).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντονγκαλά.

Κίτρινες: Ντράγκομιρ, Κβίντα / Μαρκίνιος, Σούσιτς

Κόκκινες: Κανέ / Κρέσπο

Διαιτητής: Pairetto Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος