Πάφος: Δεν άρεσε και το σημείωσε ο Μπεργκ (ΑΠΟΕΛ/Απόλλων)

Δεν άρεσε στον Χένινγκ Μπεργκ ο τρόπος που ήρθε η ισοφάριση του Απόλλωνα στο ντέρμπι του Σαββάτου.

Η Πάφος που κρατούσε το υπέρ της 1-0 δέχθηκε το γκολ από στημένη μπάλα (κόρνερ) και επέτρεψε στον αντίπαλο να φέρει το ματς στα ίσα και να διεκδικήσει ακόμη και την ανατροπή.

Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει, η Πάφος να προηγείται σε εκτός έδρας ντέρμπι και να δέχεται στο δεύτερο ημίχρονο τέρμα από εκτέλεση κόρνερ.

Πριν από το γκολ του Απόλλωνα, ήταν και το γκολ του ΑΠΟΕΛ που προήλθε από κόρνερ και έφερε το 1-1.

Μάλιστα με τον ίδιο τρόπο, εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι, δεν γίνεται απομάκρυνση με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι όπου Σούσιτς και Βα ισοφαρίζουν.

Ένα στοιχείο που χρίζει ΑΜΕΣΑ βελτίωσης έτσι ώστε η Πάφος να θωρακιστεί στα αμυντικά στημένα ειδικότερα σε παιχνίδια που μια λεπτομέρεια μπορεί να αποβεί καθοριστική.