Πέρασε... από την Πάφο, ανεβαίνει... το ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Σπουδαίο διπλό στην Πάφο για το ΑΠΟΕΛ! Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη πιστοποίησε την άνοδο της και έφυγε νικήτρια με 2-3 από το «Σ. Κυριακίδης».

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με δυο τέρματα διαφορά αλλά η πεισματάρα Πάφος μείωσε με πέναλτι του Βαλακάρι και έβαλε… πολύ δύσκολα στην εστία του Ουζόχο.

Σκόραραν Μπεν Σαχάρ, Ενσούε και Σατσιάς για το ΑΠΟΕΛ, οι Πάνιτς και Βαλακάρι για την Πάφο.

Μαγική ενέργεια Ζαχίντ στο δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ που χόρεψε την άμυνα της Πάφος FC και ο Ενσούε ήταν στη σωστή θέση για να βάλει ξανά μπροστά τους «φιλοξενούμενους». Πρώτο παρθενικό γκολ για τον Σατσιά.

Εξαιρετικό γκολ ο Πάνιτς που ισοφάρισε το πέναλτι-γκολ του Μπεν Σαχάρ. Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Κλωναρίδης στο ημίχρονο. Σπουδαίο παιχνίδι από τους πλείστους άσους του Σάββα Πουρσαϊτίδη.

Δυο πέναλτι μέσω…. VAR ο Βασίλης Δημητρίου, ακύρωσε πέναλτι (σώστα) μέσω onfield review.

Στους 23 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, στους 24 έμεινε η Πάφος και πλέον η εξάδα παίρνει φωτιά….

- Έναρξη στο παιχνίδι, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

γφγ

- 1' Κατοχή για το ΑΠΟΕΛ, οι "γαλαζοκίτρινοι" κυκλοφόρησαν την μπάλα, ο Λουντέμο έκανε την κάθετη πάσα προς τον Κλωναρίδη, ο πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ έκανε το γύρισμα μάζεψε ο Ρούτκο.

- 2' Τελική για την Πάφο, ο Καμπράλ αφύλακτος στη περιοχή έπιασε το γυριστό, σε ετοιμότητα ο Ουζόχο.

- 3' Ο Κλωναρίδης από τα δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα προς το μέρος του Μπεν Σαχάρ, έκοψε ο Αραγιούρι.

- 4' Κάθετη πάσα του Λουντέμο στον Ζαχίντ, ο Νορβηγοπακιστανός έψαξε και αυτός να βρει τον Μπεν Σαχάρ, δεν πέρασε η πάσα του.

- 6' Πήγε να γίνει επικίνδυνη η Πάφος, ο Καμπράλ μέσα στη περιοχή προσπάθησε για το σουτ, άμυνα βγάζει ο Εφραίμ. Από λάθος του Ενσούε πήγε να απειλήσει η Πάφος.

- 8' Σουτ του Σατσιά εκτός περιοχής, μαζεύει σταθερά ο Ρούτκο.

- 10' Συμπληρώσαμε δεκάλεπτο στο "Σ. Κυριακίδης". Οι δυο ομάδες προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνες, υπάρχει ρυθμός, καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής.

- 11' Σουτ από Σατσιά και Εφραίμ κόβει η άμυνα της Πάφου. Το ΑΠΟΕΛ δείχνει να έχει ξεκινήσει με επιθετική διάθεση.

- 13' Γύρισμα του Πάνιτς, πέφτει και μαζεύει ο Ουζόχο προ του Μπεριγκό.

*Άρχισαν δυνατές βροχές και ισχυρός άνεμος.

- 15' Ο Εφραίμ από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα στο 2ο δοκάρι, διώχνει ο Αραγιούρι σε κόρνερ.

- 17' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Κλωναρίδης σε πλεονεκτική θέση στη περιοχή, προτίμησε να περάσει στον Μπεν Σαχάρ αντί να σουτάρει, διώχνει ο Αραγιούρι. Πολύ σημαντική παρέμβαση του Φινλανδού!

- 19' Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ σφυρίζει ο Β. Δημητρίου! Περιμένει τον VAR ο ρεφ. Πάει για Onfield review ο Βασίλης Δημητρίου.

ψγδφγφδγδφγδφγδφγφ

- 22' Δεν υπάρχει πέναλτι αποφασίζει ο Β. Δημητρίου μετά την επανεξέταση στο μόνιτορ. Δεν υπάρχει παράβαση του Σάιθ στον Μπεν Σαχάρ όπως αποφάσισε ο ρεφ.

- 26' Συνεχόμενα κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, ελέγχεται φάση για πιθανό πέναλτι του Κβίντα στον Σιέλη. "Περιμένετε" από Β. Δημητρίου. Πάει για On Field Review ξανά ο ρεφ.

- 27' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ μέσω VAR! O Kβίντα ανατρέπει τον Σιέλη. Κίτρινη στον Κβίντα.

- 31' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Μπεν Σαχάρ είναι εύστοχος από τα 11 βήματα. Δυνατή εκτέλεση του Ισραηλινού και μπροστά οι "γαλαζοκίτρινοι".

φγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηηφγηφγηφγη

- 32' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη. Ο Βελγοέλληνας άσος έπιασε τη κεφαλιά μέσα από τη περιοχή, η μπάλα άουτ! Η φάση ξεκίνησε από την μεταβίβαση του Εφραίμ, η άμυνα της Πάφου έχασε τον Κλωναρίδη.

- 37' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-1! Ο Πάνιτς! Εντυπωσιακό γκολ ο Σέρβος. Μακρινό φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο που έμεινε... να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας. Πανέμορφο γκολ!

γφφγφγφγφγ

- 40' Σέντρα του Καμπράλ προς τον Μπεριγκό, μαζεύει ο Ουζόχο.

- 41' Κίτρινη ο Λελιούκιν για τράβηγμα στον Ζαχίντ.

- 42' Συρτό σουτ του Μπεριγκό, μαζεύει ο Ουζόχο.

- 43' Ανέβασε ρυθμούς η Πάφος, το γκολ έχει φέρει τους Παφίτες πιο κοντά στη περιοχή του Ουζόχο. Επηρεάστηκε το ΑΠΟΕΛ που είχε τον έλεγχο αλλά δέχθηκε το γκολ κόντρα στην ροή του ματς.

- 44' Γύρισμα του Καμπράλ από τα αριστερά, πέφτει και μαζεύει ο Ουζόχο.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+3' Μακρινό άστοχο σουτ του Εφραίμ.

Ημίχρονο στην Πάφο, οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1. Από τρεις τελικές για τις δυο ομάδες. Από ένα καλό διάστημα για τις δυο ομάδες, το ΑΠΟΕΛ από το 20-33' και η Πάφος από το γκολ του Πάνιτς και έπειτα. Μπορούσε ο Κλωναρίδης να σκοράρει και να διπλασιάσει τα γκολ των "γαλαζοκιτρίνων" μετά το εύστοχο χτύπημα του Μπεν Σαχάρ. Το γκολ του Πάνιτς έδωσε... φτερά στα πόδια των Παφιτών.

γηηφγηφγηφγηφγφηηγφηγ

- Έναρξη στο Β' μέρος, ο Ντονγκαλά παίρνει τη θέση του Κλωναρίδη.

- 46' Κόρνερ κερδίζει το ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Σατσιά.

- 48' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 1-2! Ο Ενσούε! Απίθανη ενέργεια του Ζαχίντ που χόρεψε... την άμυνα της Πάφος FC, έκανε το σουτ η μπάλα στο δοκάρι, ο Αρτούρ γύρισε στον Ενσούε όπου αυτός με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ρούτκο. Πραγματικά όλα... τα λεφτά οι ενέργειες του Ζαχίντ που ξεκλείδωσε την άμυνα των Παφιτών. Πρώτο γκολ ο Εμίλιο στο πρωτάθλημα που ξέσπασε... στο χορτάρι.

ωφγηφγφηφγη

- 52' Nέα επίθεση για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη, ο Εφραίμ από τα αριστερά, βρήκε χώρο έκανε το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 56' Σουτ του Αουρέλιο, δεν ανησυχεί ο Ουζόχο.

- 59' Κίτρινη κάρτα στον Ντονγκαλά.

- 61' Πολιορκία της Πάφου, διώχνουν οι "γαλαζοκίτρινοι". Στημένη μπάλα για την Πάφο, ο Καμπράλ από τα δεξιά.

- 62' Εκτέλεσε ο Καμπράλ, διώχνει ο Σατσιάς, στη συνέχεια επανέφερε ο Πάνιτς, κεφαλιά του Μπεριγκό, μαζεύει ο Ουζόχο.

- 63' Φωνές ο Πουρσαϊτίδης προς τους ποδοσφαιριστές του για να αφυπνιστούν αφού δεν κρατούν μπάλα.

- 64' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ και 1-3! Ο Γιάννης Σατσιάς! O Eφραίμ έγινε κάτοχος, μοίρασε... στον Γουήλερ, αυτός σέντραρε στην καρδιά της περιοχής, ο Ρούτκο απομάκρυνε αλλά ο Σατσιάς πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Γερό προβάδισμα για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη.

γδφγδφγφδγφγφγδφγ

- 69' Ο Μπερν στην θέση του Εφραίμ. Δεύτερη συμμετοχή για τον Ιρλανδό, εκτός ο πολύ καλός Εφραίμ.

- 74' Σπουδαία άμυνα του Σιέλη, σώζει το ΑΠΟΕΛ. Ο Μέρφι μέσα στη περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα προς το μέρος του Βαλακάρι, ο Φινλανδός ήταν έτοιμος να "οπλίσει" ο Σιέλης με προβολή διώχνει σε κόρνερ.

- 78' Ο Μερκής ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του Μπεν Σαχάρ.

- 80' Με τριάδα στα στόπερ το ΑΠΟΕΛ για τα τελευταία δέκα λεπτά.

- 84' Πάει για On field review ο Βασίλης Δημητρίου. Για χέρι του Μερκή.

- 85' ΠΕΝΑΛΤΙ η Πάφος!

- 86' ΓΚΟΛ η Πάφος και 2-3! Ο Βαλακάρι μειώνει!

- Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Ο Ντονγκαλά έφυγε από τα αριστερά μπήκε στη περιοχή, προτίμησε πάσα στον Ζαχίντ, ο Σάιθ παρεμβαίνει και σώζει το 2-4.

- 90+3' Ο Μέρφι από τα αριστερά και σε πλάγια θέση, απέναντι από τον Ουζόχο, νικητής ο Νιγηριανός.