Πράσινος... θρίαμβος με Λούφτνερ, Κούσουλο, Ντούρις! (Φώτος)

Πράσινο το πρώτο αιώνιο ντέρμπι της χρονιάς και μάλιστα με εμφαντικό τρόπο! Η Ομόνοια κέρδισε με 3-0 το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη της νίκη από το 2013 στο ντέρμπι της Λευκωσίας και ανέβηκε στους 20 βαθμούς. Ο Λούφντερ άνοιξε το σκορ στο 38' και οι Κούσουλος (80'), Ντούρις (86') σφράγισαν την μεγάλη νίκη στα τελευταία λεπτά. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα αλλά η υπεροχή του κράτησε μόνο δέκα λεπτά. Στην συνέχεια οι πράσινοι ήταν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί και εκτός από ένα μικρό διάστημα στο β' μέρος, διατήρησαν την υπεροχή τους και έφτασαν στο μεγάλο τρίποντο.

-ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ζωντανά την εκπομπή μας, SUPER MONDAY με πλούσιο απόηχο και από το αιώνιο ντέρμπι

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ντέρμπι

-3' Στο έδαφος με μυικό τραυματισμό ο Ντονγκαλά, μέσα το ιατρικό τιμ

-Εκτός αγωνιστικού χώρου ο ακραίος του ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να συνεχίσει. Για λίγο με δέκα οι γαλαζοκίτρινοι

-6' Τώρα μέσα ο Γαβριήλ στη θέση του Ντονγκαλά

-6' Πρώτη καλή φάση με τον Ατζίλι να εκτελεί απευθείας ένα μακρινό φάουλ, λίγο έξω

-Δέκα λεπτά με την ομάδα του Μακάρθι να είναι πιο επιθετική

-15' Πρώτη φάση για την Ομόνοια και πρώτη μεγάλη απόκρουση στο ματς. Ο Τιάγκο από αριστερά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από αρκετά διαγώνια θέση, ο Σίλβα ήταν έτοιμος

-15' Τώρα συρτό, έξυπνο σουτ από τον Γαβριήλ, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο

η55ηη4

-16' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Μερκής έκανε την κεφαλιά, ο Κούσουλος ήταν στη σωστή θέση και έκοψε με το κεφάλι ενώ η προβολή του Μερκή στο "ριμπάουντ" ήταν άστοχη

4554

-19' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντούρις με εξ επαφής κεφαλιά μετά από κόρνερ, έστειλε τη μπάλα έξω

-20 λεπτά αγώνα. Μπήκε καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, ισορρόπησε η Ομόνοια μετά το 10'

-21' Γύρισμα του Λέζιακς από αριστερά, απελπιστικά άστοχο το πλασέ του Ασάντε στην κίνηση

-22' Κίτρινη στο Νούχιου για χτύπημα στο πρόσωπο του Λούφτνερ πάνω στη διεκδίκηση της μπάλας

-25' Άλλη μια φάση για την ομάδα του Μπεργκ με τον Σίλβα να πιάνει το πλασέ του Κούσουλου εκτός περιοχής. Καλύτεροι οι πράσινοι από το 15' και μετά

-28' Φάουλ για το τριφύλλι σε πολύ καλή θέση όμως η εκτέλεση του Γκόμεθ δεν είναι καλή

-Μισή ώρα αγώνα. Από το 15' και μετά το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα. Η Ομόνοια φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή του Σίλβα

-33' Ο Ντούρις ανακόπτεται για οφσάιντ και διαμαρτύρεται. Από το ριπλέι φάνηκε να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό

-34' Κίτρινη στον Χούμποτσαν για φάουλ τον Ατζίλι

-35' Ο Ατζίλι εκτελεί απευθείας το μακρινό φάουλ με πολύ φάλτσο, έξω η μπάλα

-36' Δυνατό φάουλ του Τιάγκο στον Σιέλη και διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ, ο διαιτητής κάνει παρατηρήσεις στον Βραζιλιάνο

124124

-38' ΓΚΟΛ 0-1 η Ομόνοια! Ο Γκόμεθ γέμισε με κόρνερ και μετά από κόντρες η μπάλα "έσκασε" μπροστά στον Λούφτνερ που από κοντά άνοιξε το σκορ - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-46' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Ντούρις, την τελευταία στιγμή με τάκλιν σε κόρνερ ο Σάντος

-48' Ο Γκόμεθ εκτελεί απευθείας ένα μακρινό φάουλ, έξω η μπάλα

-53' Τετραπλή αλλαγή από τον Μακάρθι που δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος. Ατζίλι, Νούχιου, Γαβριήλ, Σιέλης έξω - Στις θέσεις τους Ενσούε, Σατσιάς, Μπεν Σαχάρ και Γουίλερ

-55' Νέα φάση η Ομόνοια με σουτ του Γκόμεθ από πολύ καλή θέση ακριβώς έξω απ' την περιοχή, άστοχο

-Μια ώρα παιχνιδιού, η ομάδα του Μπεργκ είναι καλύτερη, κρατά μπάλα και έχει φτιάξει αρκετές φορές τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ

-63' Σουτ του Γένσεν εκτός περιοχής, είναι άστοχο. Αξιοσημείωτη φάση για το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα

-64' Διπλή, μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Φαμπιάνο έβγαλε μεγάλη απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Ενσούε, ο Αφικανός στο ριμπάουντ πλάσαρε ξανά όμως ο Λανγκ με τάκλιν έστειλε σε κόρνερ

-67' Μετά από σέντρα του Ενσούε η μπάλα έφτασε στον Γουίλερ που έκανε το πλασέ από πολύ δύσκολη θέση, έτοιμος ο Φαμπιάνο

-67' Ο Σέχου στη θέση του Ασάντε

-70 λεπτά. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έβαλε τη μπάλα κάτω και έχει φτιάξει δυο ευκαιρίες

-75' Πλασέ του Ζαχίντ, σε κόρνερ με το κεφάλι ο Λούφτνερ

-77' O Τζιωνής στη θέση του Τιάγκο

34υ34υ

-80' ΓΚΟΛ 0-2 η Ομόνοια! Ο Γκόμεθ σέντραρε με φάουλ, ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά, ο Σίλβα απέκρουσε ασταθώς και ο Κούσουλος συνέχισε την προσπάθεια στέλνοντας εξ επαφής τη μπάλα στα δίκτυα

-85' Κίτρινη στον Γένσεν για φάουλ στο Τζιωνή

43τρςετ

-86' ΓΚΟΛ η Ομόνοια!! Ο Παπουλής εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα σταμάτησε στο τοίχος, ο Ντούρις την κέρδισε και ουσιαστικά σε κενή εστία αφού ο Σίλβα έπεσε για την απόκρουση του φάουλ, έκανε το 0-3

-89' Ο Σενέ στη θέση του Ντούρις και ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κάρτα στον Σάντος για φάουλ στον Λοΐζου

-Τέλος αγώνα, μεγάλη νίκη για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης (53' Γουίλερ), Σάντος, Μερκής, Ζεράλδες, Γιένσεν, Ζαχίντ, Ατζίλι (53' Ενσούε), Ντονγκαλά (6' Γαβριήλ-53' Σατσιάς), Κλωναρίδης, Νούχιου (53' Μπεν Σαχάρ)

-Στον πάγκο Ουζόχο, Ζόρζε, Λουντέμο, Εφραίμ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο (77' Τζιωνής), Παπουλής (89' Λοΐζου), Ασάντε (67' Σέχου), Ντούρις (89' Σενέ)