Νέα ΓΚΕΛΑ το κακό ΑΠΟΕΛ/ Βαθμό ο Ερμής! (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο "Αμμόχωστος" ανάμεσα σε Ερμή και ΑΠΟΕΛ, το βράδυ της Κυριακής (04/10). Κακό το ΑΠΟΕΛ, έφτιαξε λίγες φάσεις και ελάχιστες ήταν οι φορές που απείλησε ουσιαστικά την εστία του Καϊκέ. Ξανά κακή εμφάνιση για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Εξαιρετικός στο ανασταλτικό κομμάτι ο Ερμής, αμύνθηκε σχεδόν αλάνθαστα σε όλο το 90λεπτο και είχε μάλιστα δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Ονησίφορο Ρουσιά.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή αλλά να μην έχει φτιάξει κάποια καλή ευκαιρία.

-7' Στο μισό του γήπεδο όλος ο Ερμής, αμύνεται μαζικά.

-10' Πρώτες επιθετικές δραστηριότητες για τον Ερμή. Κέρδισε δύο κόρνερ αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-12' Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ατζίλι έφυγε ωραία από δεξιά και έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά ο Μπεν Σαχάρ ήταν ένα... κλικ πιο πίσω και δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

-16' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ρουσιάς πρόλαβε τον Σιέλη, "τσίμπησε" την μπάλα και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έφερε την μπάλα στο αριστερό και έκανε το ωραίο πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σίλβα.

-20' Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντε Βινσέντι πέρασε την κάθετη πάσα προς τον Κλωναρίδη από αριστερά, αυτός έκανε το γύρισμα στον Ντογκαλά ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα, έκανε μια ντρίμπλα και έστρωσε στον ανενόχλητο Ζεράλδες αλλά το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε ψηλά.

-25' Το ΑΠΟΕΛ εξακολουθεί να έχει την κατοχή αλλά αντιμετωπίζει δυσκολίες απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Ερμή.

-31' Κάθετη πάσα του Ντε Βινσέντι στον Ντογκαλά, βγήκε και μπλόκαρε ο Καϊκέ πριν προλάβει ο μεσοεπιθετικός του ΑΠΟΕΛ.

-34' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ατζίλι πήρε την μπάλα από δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να έχει πορεία προς την εστία, αλλά κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό.

-42' Άστοχο το σουτ του Ατζίλι, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

-43' Διαγώνια κίνηση του Κλωναρίδη από αριστερά και σουτ με το δεξί, αρκετά άστοχο.

-44' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Σιέλη για φάουλ στον Αλαμπρίτη.

-45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

-45+1' Κάθετη του Ατζίλι εντός περιοχής στον Μπεν Σαχάρ, ο φορ του ΑΠΟΕΛ διεκδίκησε την μπάλα με τον Ντίας και βρέθηκε στο έδαφος. Ήταν κοντά στην φάση ο ρεφ Θεουλής και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-50' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Ερμή. Το κέρδισε το Ρουσιάς από τον Σιέλη. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Ρουσιάς αλλά... σημάδεψε το τείχος.

-56' Δεκάλεπτο στο β' μέρος, χωρίς την μεγάλη φάση.

-59' Ωραία επίθεση από πλευράς Ερμή. Ο Ρουσιάς άλλαξε παιχνίδι αριστερά στον Δημητρίου, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά το σουτ του Παραγκούλγκοφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν απελπιστικά άστοχο.

-60' Πρώτη αλλαγή για τον Ερμή. Παντελή αντί Αλαμπρίτη.

-61' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ζαχίντ και Εφραίμ μέσα, Ντογκαλά και Ατζίλι έξω.

-67' Κάπως πιο... ζωντανό το ΑΠΟΕΛ μετά τις αλλαγές. Κέρδισε δύο μαζεμένα κόρνερ αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε.

-68' Αλλαγή για τον Ερμή. Σιντιμπέ αντί Παραγκούλγκοφ.

-72' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Κατσαντώνης αντί Κλωναρίδη.

-74' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ στον Καραγκούνη.

-75' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο. Χωρίς ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ...

-78' Πρώτη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο β' μέρος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ από δεξιά και... μελέ στην περιοχή του Ερμή, η μπάλα στρώθηκε στον Γένσεν που έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω.

-79' Κίτρινη στον Ντίας για διαμαρτυρίες.

-80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή! Εκτέλεση φάουλ του Ντίας από δεξιά, προβολή του Φούφλια από κοντά, η μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σίλβα.

-81' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή. Παπαθανασίου αντί Ρουσιά.

-85' Καλό σουτ του Ντε Βινσέντι έξω απ' την περιοχή, λίγο έξω η μπάλα.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (81'Παπαθανασίου), Αλαμπρίτης (60'Παντελή), Ντίας, Φούφλια, Χολτ, Κυριακίδης, Παραγκούλγκοφ (68'Σιντιμπέ), Λέμος.

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Γαβριήλ, Μέιρα, Παπαθανασίου, Ντα Σίλβα, Κύπρου, Βαλλιάνος, Παντελή, Σιντιμπέ.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αρτούρ, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ, Κλωναρίδης (72'Κατσαντώνης), Ατζίλι (61'Ζαχίντ), Ζεράλδες, Γένσεν, Γουίλερ, Σιέλης, Ντονγκαλά (61'Εφραίμ).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Σάντος, Εφραίμ, Λουντέμο, Ανουάρ, Κατσαντώνης, Ζαχίντ Σατσιάς, Ενσούε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντίας / Σιέλης, Γουίλερ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας