Ολυμπιακός-ΑΠΟΕΛ: Φινάλε... θρίλερ και μοιρασιά! (φώτος)

Ισόπαλοι Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ!

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα, έμειναν στο 1-1. Με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο οι "γαλαζοκίτρινοι" λόγω αποβολής του Τσεπάκ.

Πολιορκία της ομάδας του Αυγουστή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με μεγάλες ευκαιρίες και αποκρούσεις του Μολ. Δοκάρι ο Νατέλ. Μετά την αποβολή πήρε τα ηνία ο "Τακτακαλάς" που άγγιξε το γκολ αλλά ο Σκουφέτ κράτησε τον ΑΠΟΕΛ. Σκόραρε ο Μάντζης στο 87', ισοφάρισε στο 89' ο Καρώ.

Πολλά νεύρα από πλευράς "γαλαζοκιτρίνων" από την διαιτησία του Νεοκλέους, κάρτες λόγω διαμαρτυριών από Τσεπάκ, Ντονγκαλά και Οκριασβίλι. Φινάλε θρίλερ στο ματς, με ένταση, νεύρα και δυο γκολ.

Στους 16 βαθμούς και οι δυο ομάδες. Τρίτη σερί ισοπαλία για τους "γαλαζοκίτρινους".

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ και σας μετέφερε όλα γύρω από το Λευκωσιάτικο ντέρμπι.

- Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στον ΑΠΟΕΛ, ο Λουντέμο ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση, μέσα ο Σατσιάς στην θέση του Νορβηγού.

- Στο γήπεδο οι δυο ομάδες...

- Στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ

- 1' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ, σουτ του Σόουζα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Προηγήθηκε συνεργασία Νατέλ-Ντε Βινσέντι και Οκριασβίλι, ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος μακριά από την περιοχή, έκανε την πρώτη τελική προσπάθεια των "γαλαζοκιτρίνων".

- 3' Πολύ δυνατά στο ματς ο ΑΠΟΕΛ, Ντονγκαλά σέντρα, διώχνει με δυσκολία ο Μπόβεδα, ξανά κατοχή οι του Αυγουστή.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδδγγδγδγδφ

- 4' Φάουλ επιθετικό του Ντε Βινσέντι στον Σάλι, λύνεται... η πολιορκία.

- 5' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Γουίλσον το σουτ, μπλοκάρει ο Σκουφέτ.

- 6' Εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό στο δεύτερο δοκάρι, οι Σάλι και Κα είδαν... την μπάλα να σκάει μπροστά τους, δεν έκαναν το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 7' Ισορροπεί ο Ολυμπιακός, οι "μαυροπράσινοι" με 1-2 πάσες προσπαθούν να βγουν στην αντεπίθεση.

- 8' Προσπάθησε να παίξει κάθετα ο Ντε Βινσέντι, δεν ακολούθησε ο Ντονγκαλά.

- 11' Μπαίνει στην περιοχή ο Ντονγκαλά, κάνει το παράλληλο γύρισμα προς το μέρος του Νατέλ, διώχνει με δυσκολία ο Σαμπίνια σε κόρνερ.

- 12' Φάουλ στον Μολ σφυρίζει ο Νεοκλέους, στην συνέχεια ο Σάβιτς σκοράρει. Σφύριξε πρώτα ο ρεφ και μετά ο Σέρβος σκόραρε.

σφσδφσδφσδφσδφσφσδφσδ

- 13' Εντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΠΟΕΛ σε Νεοκλέους για φάουλ του Ντονγκαλά. Κίτρινη του ρεφ στον Αφρικανό. Αποδοκιμασίες και από τον κόσμο. Με το χέρι ο Κα παρεμπόδισε τον Ντονγκαλά στο όριο της περιοχής.

- 14' Κίτρινη στον Τσεπάκ από τον Νεοκλέους. Ο Μαροκινός αντέδρασε για το σφύριγμα του Νεοκλέους.

δφγδφγδγδγγφγδγδγδφ

- 16' Προσπάθεια του Κα, σουτ του Αφρικανού εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ!

- 17' Σωτήρια... έξοδος του Μολ, ο Ντε Βινσέντι έπαιξε στον χώρο τον Νατέλ, ο Βραζιλιάνος έφευγε τετ α τετ, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Ελβετός.

- 18' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Ο ρεφ σφυρίζει την παράβαση για χέρι του Σαμπίνια. Προηγήθηκε εξαιρετική συνεργασία Οκριασβίλι-Ντε Βινσέντι.

σδφσδφσδφσδφσφσφσφσφσφσδφσφσδφ

- 19' Πάει στο Onfield Review ο Νεοκλέους.

- 20' Αλλάζει απόφαση ο Νεοκλέους μετά από εξέταση στο μόνιτορ. Η μπάλα φαίνεται να χτυπά στο σώμα και όχι στο χέρι του Σαμπίνια.

σδφσδφφσδφσδφσφσφσδφ

***Η φάση θα αναλυθεί στο "Super Monday" από τον Η. Τσίκινη.

- 22' Συνεχόμενα κόρνερ για τον Ολυμπιακό, το τρίτο για τους "μαυροπράσινους".

- 26' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ έπιασε το σουτ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μολ! Εκτός περιοχής ο Βραζιλιάνος, όπλισε αλλά στάθηκε άτυχος. Η μπάλα φαίνεται να βρίσκει και στον Σαμπίνια.

- 28' Κεφαλιά του Ντε Βινσέντι η μπάλα στα χέρια του Μολ. Προηγουμένως έγινε φάουλ στον Σατσιά, ο Β' Βοηθός Ανδρέου σήκωσε το σημαιάκι για φάουλ, ο Νεοκλέους άφησε πλεονέκτημα.

- 32' Στο έδαφος ο Σάλι, μικρή διακοπή.

- 33' Δεν ολοκληρώνει την προσπάθεια του ο Οκριασβίλι, άουτ η μπάλα.

- 34' Φάουλ κερδίζει ο Σάλι, στημένη μπάλα για Σαρφό. Κανένα πρόβλημα για τον Σκουφέτ που μαζεύει.

- 35' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ σε γρήγορη αντεπίθεση με τον Νατέλ, άμυνα του Κονφέ.

- 36' Κεφαλιά του Σόουζα από καλό σημείο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πήδηξαν μαζί για την κεφαλιά οι Τσεπάκ-Σόουζα.

δφγγδφγδφγφδγδφγγγδφ

- 39' Σέντρα του Κυριάκου για τον Γουίλσον, ο Σκουφέτ!

- 41' Μακρινό σουτ του Σαρφό, η μπάλα μακριά από την εστία.

- 42' Σουτ του Νατέλ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

- 43' Σέντρα του Νατέλ στην μικρή περιοχή για τον Σόουζα, ο Σαμπίνια με το κεφάλι κόβει και διώχνει.

- 44' Άμυνα του Σάβιτς σε σουτ του Μανρίκε, ο Ισπανός ήταν εντός περιοχής!

- 45+1' Επικίνδυνη σέντρα του Ντονγκαλά, ο Σάβιτς αιφνιδιάζει, βρίσκει την μπάλα με το στήθος, ο Μολ μάζεψε!

- 45+2' Απόκρουση Μολ σε σουτ του Ντε Βινσέντι! Περιστροφή του Αργεντινού, έπιασε το σουτ, το βγάζει ο Μολ!

φγδφγδφγδφγδφγγγγδφγδγδφγδφ

- 45+3' Νέα απόκρουση του Μολ, ανάποδο του Τσεπάκ η μπάλα κατευθύνεται στην γωνία, φτάνει ο Ελβετός και διώχνει σε κόρνερ.

φγηφγηφγηφγηηηηηφγ

Ημίχρονο. Αρκετά δραστήριος ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι και άλλες φάσεις αλλά δεν σκόραρε. Κρατά ο Ολυμπιακός που αμύνεται και ψάχνει την κόντρα.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Φάουλ του Ζαμπάλα στον Σάλι. Από πλάγια θέση το στημένο.

- 47' Εκτέλεσε ο Σαρφό, έδιωξε ο Τσεπάκ.

- 48' Αντεπίθεση ο Νατέλ, μόνος εναντίον όλων, έκανε το δυνατό σουτ, κόρνερ ο Μολ!

ωδφγδφγδφγδγδφγδφγδφγδφγγγδφγ

- 49' Εξαιρετική προσπάθεια του Νατέλ, έκανε το παράλληλο γύρισμα προς το μέρος του Οκριασβίλι, δεν προλαβαίνει ο Γεωργιανός. Φαίνεται να υπάρχει επαφή του Κυριάκου στον Οκριασβίλι. Παίζεται από τον ρεφ Νεοκλέους, το ίδιο και στο VAR.

- 52΄ Φάουλ ο Ολυμπιακός σ' εξαιρετικό σημείο. Ο Σαρφό εκτέλεσε, η μπάλα βρίσκει στο τείχος.

- 53' Σέντρα του Τσεπάκ, μαζεύει ο Μολ.

- 54' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σόουζα από πολύ κοντά κάνει το πλασέ, το βγάζει ο Μολ σε κόρνερ! Η απόκρουση του αγώνα για την ώρα. Σουτ του Νατέλ, η μπάλα κόντρα, παρέμβαση του Βραζιλιάνου από πολύ κοντά, κρατά τον Ολυμπιακό ο Ελβετός!

- 55' Σουτ του Κα εκτός περιοχής, πάνω από την εστία του Σκουφέτ.

- 59' Ετοιμάζει Μάγκλιτσα ο Σωφρόνης.

- 60' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σάλι από πλάγια θέση απέναντι από τον Σκουφέτ, με το πόδι διώχνει ο Ιταλός σε κόρνερ.

ηφγηφγηφγηφγηγηφηφγηηφγ

- 61' Κίτρινη στον Κονφέ, για δυνατό φάουλ στον Σατσιά.

- 63' Ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι Μάγκλιτσα και Ντανίλο.

- 64' Σέντρα του Ντονγκαλά, ο Μπόβεδα διώχνει με το κεφάλι, ο Σόουζα το σουτ μέσα από την περιοχή, μπλοκ του Μουκτάρη.

- 65' Κόρνερ κερδίζει ο Ντονγκαλά, τακουνάκι-πάσα του Ντε Βινσέντι στον Αφρικανό.

- 66' Δυνατό σουτ του Νατέλ, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει σε κόρνερ. Φωνές από πλευράς ΑΠΟΕΛ για χέρι και πέναλτι. Στον αγκώνα του Μπόβεδα η μπάλα αλλά το έχει κοντά στο σώμα ο Ισπανός. Εξετάστηκε η φάση, παίζεται το παιχνίδι.

- 68' Μάντζης στην θέση του Σάλι, ο Πεχλιβάνης στην θέση του Κα. Διπλή από Πετράκη.

- 69' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι εκτός, μέσα ο Ντανίλο. Ο Νταουσβίλι στην θέση του Σατσιά. Ο Μάγκλιτσα στην θέση του Ντονγκαλά.

- 70' Σουτ του Σόουζα, κόρνερ κερδίζει ο Βραζιλιάνος.

- 72' Βολίδα του Οκριασβίλι, δύσκολα ο Μολ διώχνει! Πολύ δυνατό σουτ του Γεωργιανού σ' ετοιμότητα ο Μολ!

- 74' Σέντρα του Τσεπάκ, δυνατή, η μπάλα περνά άουτ.

- 76' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για διαμαρτυρίες. Ο Γεωργιανός ισχυρίζεται ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή του πλάγιου άουτ.

- 77' Σουτ του Νταουσβίλι η μπάλα άουτ.

- 78' Ο Οκριασβίλι μπήκε στην περιοχή έπιασε το σουτ, η μπάλα στο κεφάλι του Μπόβεδα και κόρνερ. Στο έδαφος ο Ισπανός.

- 78' Κόκκινη στον Τσεπάκ! Δεύτερη κίτρινη στον Μαροκινό. Πήγε για το ανάποδο ο Τσεπάκ, ο Μουκτάρης έβαλε το κεφάλι, θεωρεί ο Νεοκλέους πως είναι επικίνδυνη η ενέργεια του και τον αποβάλλει.

- 80' Πήγε για το κεφάλι ο Μάγκλιτσα, διώχνει ο Σαμπίνια σε κόρνερ. Φωνές του ΑΠΟΕΛ για χέρι του Αφρικανού. Συνεχίζει το παιχνίδι ρεφ-var.

- 81' Κίτρινη στον Κυριάκου για φάουλ στον Καρώ. Σε καλό σημείο το στημένο.

- 83' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης από κοντινό σημείο, κάνει το πλασέ, το βγάζει ο Σκουφέτ! Μεγάλη απόκρουση του Ιταλού.

- 84' Αλλαγή στην αλλαγή ο Ντανίλο, μέσα ο Θεοδώρου.

- 84' Νάνι και Ευτυχίδης μέσα, οι Γουίλσον και Βαγγέλης εκτός.

- 85' Φάουλ ο Ολυμπιακός σε καλό σημείο, από πλάγια θέση.

- 87' Το πήγε απευθείας ο Σαρφό, διώχνει ο Σκουφέτ σε κόρνερ

- 87' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-0! Ο Μάντζης! Σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ ο Ελλαδίτης από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

- 89' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-1!  Ο Καρώ! Από κοντά ο Κύπριος αμυντικός ισοφαρίζει! Σέντρα του Οκριασβίλι στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήγε στην μικρή περιοχή και ο Καρώ με προβολή νίκησε τον Μολ.