Οθέλλος-ΑΠΟΕΛ: Τρίτη σερί, δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη με Ντογκαλά!

Δύσκολη αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε το ΑΠΟΕΛ με 1-0 κόντρα στον Οθέλλο. Με αυτό το διπλό η η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε το τρίτο σερί τρίποντο και τους 14 βαθμούς. Στην πρώτη θέση το ΑΠΟΕΛ, με τους ίδιους βαθμούς Ανόρθωση και Πάφος.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι και είχαν την κατοχή της μπάλας κόντρα στους γηπεδούχους στο "Αμμόχωστος".

Το ΑΠΟΕΛ με κορυφαίο τον Μαρκίνιος βρήκε αρκετές φάσεις με τον κίπερ του Οθέλλου, Ταουντούλ να αποκρούει σωτήρια.

Αυτό που δεν κατάφερε στο πρώτο μέρος το έκανε στις αρχές του δεύτερου με τον Ντογκαλά (52') μετά από ασιστ του Κρέσπο. Ο Οθέλλος προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ χωρίς επιτυχία, με το ΑΠΟΕΛ από την άλλη να φτιάχνει κάποιες καλές φάσεις με κορυφαία το δοκάρι του Μαρκίνιος.

Το ΑΠΟΕΛ είναι στην πρώτη θέση και ισοβαθμεί πλέον με την Ανόρθωση, που αγωνίζεται αύριο με τον Άρη, και με την Πάφο που ήρθε ισόπαλη με την ΑΕΚ. Ο Οθέλλος έμεινε στους 3 βαθμούς.

;ρω;ε

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης στο  "VITEX – Αμμόχωστος Επιστροφή".

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

- Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του αδικοχαμένου διαιτητή Πάνου Θεοδώρου

- Έναρξη του αγώνα

3' Κατοχή για το ΑΠΟΕΛ στα αρχικά στάδια, προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του.

6' Πρώτη φάση για το ΑΠΟΕΛ... Ωραία κίνηση του Μαρκίνιος από τα αριστερά, ξέφυγε από τον αντίπαλο του έκανε το γύρισμα στην περιοχή όμως το σουτ του Βιγιαφάνες κατέληξε ψηλά άουτ.

9' Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ... Σουτ του Σαρφό εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκει στον Βιγιαφάνες και καταλήγει άουτ.

10' Φάση για το ΑΠΟΕΛ... Σουτ του Ντάλσιο, μπλοκάρει ο Ταουντούλ

17' Συντριπτικά η κατοχή υπέρ του ΑΠΟΕΛ, πιέζει για να ανοίξει το σκορ.

18΄Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ... Πανέμορφή ντρίμπλα του Μαρκίνιος, "αδειάζει" τον αντίπαλο όμως το σουτ του κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

22' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο... Αποχωρεί τραυματίας με φορείο ο Γιώργος Χριστοδούλου και τη θέση του παίρνει ο Ναρντίνι.

23' Σουτ του Μαρκίνιος , αποκρούει  Ταουντούλ

26' Στο έδαφος ο Τσεπάκ. Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου για τις πρώτες βοήθειες.

32' Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ... Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τσεμπάκ. Τη θέση του παίρνει ο Εφραίμ.

35' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ... Σουτ του Εφραίμ εντός περιοχής αποκρούει ο Ταουντούλ.

36' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος, όμως το σουτ του κόντραρε και δεν βρήκε στόχο.

40' Στο έδαφος ο Ντβάλι. Μπαίνει μέσα η ιατρική ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

41' Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Ντβάλι.

42' Κίτρινη κάρτα στον Ντογκαλά που τράβηξε τη φανέλα του αντιπάλου σε αντεπίθεση του Οθέλλου.

7 λεπτά οι καθυστερήσεις

45+2 Σουτ του Χατζηπασχάλη, η μπάλα κόντραρε στον Κρέσπο και άλλαξε πορεία. Πρώτη καλή φάση για την ομάδα της Αθηαίνου.

Τέλος ημιχρόνου

Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο...  Ο Γκαρσία στη θέση του Λιμπόμπε.

Εκτός και ο Ντβάλι του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος είχε νιώσει ενοχλήσεις στο 40ο λεπτό. Στη θέση του ο Κωνσταντίνοφ.

σδ

Έναρξη β΄μέρους

52' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά. Σέντρα του Ντάλσιο, κεφαλιά του Σαρφό, απέκρουσε ο Ταουντούλ, από πλάγια ο Κρέσπο γύρισε την μπάλα στον Ντογκαλά που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

trhty

59'  Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Ουεσλάτι στη θέση του Ράμος

60' Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ωραίο μακρινό πλασαριστό σουτ του Μαρκίνιος στο οριζόντιο δοκάρι

64' Από κοντά ο Πέτροβιτς δεν πιάνει καλά το σουτ και ο Ταουντούλ είναι σε ετοιμότητα.

65' Ο Βιγιαφάνες προλαβαίνει τον Σανκαρέ στην αντεπίθεση και αποσοβεί κίνδυνό μέσα στην περιοχή της ομάδας του.

66' Προβολή του Ουεσλάτι, στέλνει την μπάλα εκτός.

67' Ο Οθέλλος μετά το γκολ ανέβηκε μέτρα και προσπαθεί να φτιάξει φάσεις.

68' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ... Μακρινό σουτ του Εφραίμ, αποκρούει σωτήρια ο Ταουντούλ.

Ετοιμάζεται για να μπει στο παιχνίδι ο Σατσιάς.

69' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σατσιάς στη θέση του Σαρφό

71' Ο Σανκαρέ έκανε το γύρισμα, ο Ντάλσιο παρεμβαίνει και διώχνει την μπάλα.

76' Ευκαιρία για τον Οθέλλο... Δύσκολη απόκρουση του Μπέλετς σε σουτ του Γκαρσία!

77' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ... Καττιρτζιής και Πολυκάρπου μπαίνουν στις θέσεις των Βιγιαφάνες και Ντονγκαλά

79' Κίτρινη στον Σούσιτς για μαρκάρισμα πάνω στον Γκαρσία

80' Αλλαγές για Οθέλλο. Ποπέσκου και Ανάγκ στις θέσεις των Μπραμπίγια και Σταμούλη.

82' Ευκαιγία για τον Οθέλλο.... Κεφαλιά του Σανκαρέ μετά από σέντρα του Μαμαντού, η μπάλα λίγο άουτ

85' Κίτρινη στον προπονητή του Οθέλλου, Αλέξη Γαρπόζη για διαμαρτυρίες.

89΄Αρκετά δραστήριος ο νεαρός Καττιρτζίης, πήρε δύο προσπάθειες ως τώρα μπαίνοντας στην αντίπαλη περιοχή.