Σκόραραν και οι δυο, έχασαν έδαφος και οι δυο... (φώτος)

Έμειναν στο 1-1 που δεν εξυπηρετεί καμία από τις δυο ομάδες, Απόλλων και ΑΠΟΕΛ, που έχασαν έδαφος στην μάχη του τίτλου μετά τις νίκες της Ομόνοιας και της Ανόρθωσης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Ενσούε, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο δεύτερο με τον Γένσεν, σε ένα αρκετά καλό ντέρμπι, με πολύ πάθος και τις δυο ομάδες να παίζουν ανοικτά για τη νίκη.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα απ' τον Πορτογάλο Fabio Jose Costa Verissimo

-1' Πρώτη καλή φάση με το ξεκίνημα. Ο Τάμαρι έκανε κούρσα από δεξιά, πάτησε περιοχή και έδωσε στον Ντε Βινσέντι που ήταν σε εξαιρετική θέση, όμως ο Αργεντινός δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ

-Πεντάλεπτο με γρήγορο ρυθμό. Ξεκάθαρο ότι και οι δυο ομάδες θέλουν να παίξουν επιθετικά από το ξεκίνημα

-7' Διακοπή για λίγο γιατί ο Άλεφ είναι στο έδαφος. Στην προσπάθεια για τάκλιν φάνηκε να χτυπά χαμηλά στο πόδι

-8' Είναι ΟΚ ο Βραζιλιάνος, συνεχίζεται το ματς

-8' Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα. Μετά από κόρνερ ο Μπένσοπ έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Σάβιτς και απομακρύνθηκε. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι οι παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας. Από το ριπλέι φαίνεται πως ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έχει το χέρι κολλημένο στο σώμα του

-10' Ο Τάμαρι υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ μετά από πάσα του Εφραίμ. Ήταν ελάχιστα μπροστά τη στιγμή της πάσας, την οποία ούτως ή άλλως δεν πρόλαβε

-Δείτε εδώ φωτορεπορτάζ από τον κόσμο των δυο ομάδων

-13' ΓΚΟΛ 1-0 ο Απόλλωνας! Ο Σαρδινέρο από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Ενσούε πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ

-14' Κίτρινη στον Σάλαϊ για φάουλ στον Τάμαρι

-14' Σουτ του Μιχαΐλοβιτς από μακριά, λίγο έξω

-19' Ο Απόλλωνας σκοράρει με τον Ενσούε μετά από πάσα του Σάλαϊ. Σωστά ακυρώνεται το γκολ αφού την στιγμή της αρχικής μπαλιάς, ο Ούγγρος ήταν οφσάιντ

-Έφυγε το πρώτο 20λεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, κρατάνε μπάλα και έχουν και την ουσία με το γρήγορο γκολ. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να κάνει το παιχνίδι του

-28' Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Γένσεν να βρίσκει με εξαιρετική κάθετη τον Εφραίμ που όμως προ του Δημητρίου άνοιξε πολύ την μπάλα, πήγε πλάγια και επέλεξε να σεντράρει, με τον Ντε Βινσέντι να κάνει μια αδύναμη κεφαλιά

-Μισάωρο στο Τσίρειο. Εδώ και λίγη ώρα, η ομάδα του Ουζουνίδη κρατά μπάλα και έχει ανεβάσει τις γραμμές της

-31' Σέντρα του Ντε Βινσέντι με κόρνερ, ο Σάβιτς υπό πίεση έπιασε την κεφαλιά, έξω η μπάλα

-32' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Σαρδινέρο ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μπέλετς. Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα

-33' Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, στο τείχος και άουτ η μπάλα

-36' Φοβερό τακουνάκι-πάσα του Μπένσοπ στον Σάλαϊ που προωθήθηκε, ο Σάβιτς έβγαλε την άμυνα

-36' Συρτό σουτ του Ντένιτς μόλις έξω απ' την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπέλετς

-37' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ιωάννου να γεμίζει προς τον Τάμαρι, τον Δημητρίου να κάνει έξοδο και ασταθή απόκρουση και την μπάλα να χτυπά στον Ιορδανό και να πηγαίνει έξω

-40' Ασυνεννοησία ανάμεσα σε Σάβιτς και Μπέλετς, τελικά ο Σλοβένος έγκαιρα βγήκε εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα άουτ

-41' Στο έδαφος ο Τάμαρι μετά από φάουλ του Αγκίρε και διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ προς τον διαιτητή για την μη υπόδειξη της παράβασης

-44' Ο Εφραίμ εξ επαφής δεν μπορεί να νικήσει τον Δημητρίου. Ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ ωστόσο η μπάλα πήγε στον Εφραίμ από παίκτη του Απόλλωνα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Άλλη μια καλή στιγμή  για το ΑΠΟΕΛ μετά από κούρσα του Τάμαρι και σέντρα, με τον Γένσεν να κατεβάζει και να σουτάρει εντός περιοχής και τον Πέδρο να σώζει με τάκλιν

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο - Εδώ τα στατιστικά

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-Πέντε λεπτά στην "επανάληψη" χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Παιχνίδι κέντρου

-52' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Μπένσοπ να κάνει κούρσα από δεξιά και συρτή μπαλιά, τον Σάβιτς επικίνδυνα να ανακόπτει και τον Μπέλετς να μπλοκάρει

-57' Τελική για το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Ιωάννου μετά από κόρνερ του Ντε Βινσέντι, έξω

-57' Διπλή αλλαγή απ' τον Ουζουνίδη που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει. Πάβλοβιτς στη θέση του Εφραίμ και Μάτιτς στη θέση του Μιχαΐλοβιτς

-62' Πέναλτι για τους φιλοξενούμενους. Έγινε πάσα προς τον Τάμαρι στην περιοχή, ο Δημητρίου βγήκε και στην προσπάθειά του να μπλοκάρει, τον ανέτρεψε

-63'  ΓΚΟΛ 1-1! Ο Δημητρίου απέκρουσε την εκτέλεση του Γένσεν, που όμως πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε από κοντά

-65' Συρτό σουτ του Ντένιτς εκτός περιοχής, κόντραρε η μπάλα και πήγε κόρνερ

-65' Κεφαλιά του Γιούστε μετά την εκτέλεση του κόρνερ, πάει έξω

-66' Μακρινή μπαλιά προς τον Τάμαρι που τρέχει να προλάβει, ο Δημητρίου βγήκε πολλά μέτρα εκτός εστίας και απομάκρυνε

-70 λεπτά. "Άναψε" το ματς μετά την ισοφάριση του ΑΠΟΕΛ. "Τρέχουν" και οι δυο ομάδες για το νικητήριο γκολ

-75' Ο Πίττας στη θέση του Σαρδινέρο. Πρώτη αλλαγή απ' τον Σωφρόνη

-76' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Ενσούε

-80 λεπτά. Χωρίς φάση εδώ και ώρα...

-83' Διαγώνια αριστερά στην περιοχή ο Ντε Βινσέντι, υπό πίεση σούταρε και έστειλε τη μπάλα ψηλά

-84' Αγγίζει το γκολ ο Απόλλωνας. Ο Μπένσοπ από αριστερά έκανε το πλασέ υπό πίεση και ο Μπέλετς μάζεψε με διπλή προσπάθεια και ενώ ο Πίττας για... εκατοστά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να σκοράρει

-85' Ο Ματέι στη θέση του Παπουλή

-86' Ατομική προσπάθεια απ' τον Μάτιτς που πάτησε περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-87' Κάρτα στον Σακέτι για φάουλ στον Ντε Βινσέντι

-88' Ο Αλωνεύτης στη θέση του Ντε Βινσέντι

-88' Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Σακέτι. Επιστρέφει μετά απ' την περιπέτεια με την υγεία του ο Σέρβος

-Tέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

-93' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πάβλοβιτς πλάσαρε μέσα απ' την περιοχή, ο Δημητρίου έπεσε και μπλόκαρε

-Τέλος, στους 40 το ΑΠΟΕΛ, στους 39 ο Απόλλωνας - Εδώ τα στατιστικά του ντέρμπι

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε, Σακέτι (88' Μάρκοβιτς), Ντένιτς, Ενσούε, Παπουλής (85' Ματέι), Σαρδινέρο (75' Πίττας), Μπένσοπ

-Στον πάγκο Βολοτίνεν, Αντωνιάδης, Βασιλείου, Σελίμοβιτς, Περέιρα, Ροσκόπφ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς (57' Μάτιτς), Γιένσεν, Άλεφ, Εφραίμ (57' Πάβλοβιτς), Ντε Βινσέντι (88' Αλωνεύτης), Τάμαρι