ΑΠΟΕΛ-Οθέλλος: Εξάρα στο ρελαντί με φανταστικό πρώτο μέρος (φώτος)

Την 14η του νίκη σε 20 αγώνες πέτυχε κόντρα στον Οθέλλο η ομάδα του ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας με 6-0.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Οι γαλαζοκίτρινοι με ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος με 14 τελικές προσπάθειες καθάρισαν τον αγώνα αφού στο 26’ ήταν ήδη στο 3-0. Στους 45 βαθμούς η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο. Στους 13 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα του Κώστα Σακκά και στην 12η θέση.

Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ μπήκαν δυνατά στο ΓΣΠ και μόλις στο 5' άνοιξαν το σκορ με τον Βιγιαφάνες σε μια όμορφη κομπίνα με τον Μαρκίνιος και μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 20' λεπτό ήταν η σειρά του Σατσιά με κεφαλιά από πολύ κοντά να κάνει το 2-0. Στο 26' ο Ναρτίνι στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα του Ταουντούλ και κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Πριν το ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν και 4ο γκολ με τον Ντβάλι.

Στο β' μέρος οι ρυθμοί έπεσαν ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι βρήκαν άλλα δυο τέρματα. Ένα στην αρχή (47') με τον Γουίλσον και ένα στο τέλος στο 90' με τον Γιέφτε.

Το kerkida ήταν στο ΓΣΠ με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

ψωφδ

-4' Πρώτο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, από τη δεξιά πλευρά.

-5' Γκολ και 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ με Βιγιαφάνες (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Βγήκε η κομπίνα από τους παίκτες των γαλαζοκιτρίνων. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ ο Βιγιαφάνες βγήκε από τα μαρκαρίσματα στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ταουντούλ για το 1-0.

δσσδ

-7' Σουτ του Δώνη από το ύψος της περιοχής η μπάλα έξω.

-8' Νέα καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Από πλάγια θέση ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ η μπάλα καταλήγει έξω.

-13' Νέα τελική για τον ΑΠΟΕΛ. Από πολύ κοντά ο Σατσιάς έκανε το πλασέ η μπάλα πάνω στον Ταουντούλ.

-14' Κίτρινη στον Σούσιτς για τράβηγμα φανέλας.

-18' Κλασική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Δώνη στην περιοχή ο Κβιλιτάια από πολύ κοντά δεν βρήκε όπως θα ήθελε.

-20' Γκολ 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ με Σατσιά (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Ο Δώνης μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έφτασε μέχρι τον Ταουντούλ γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή όπου ο νεαρός άσος του ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

σφδφ

-21' Κίτρινη στον Ναρντίνι.

-26' Γκολ και 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ με αυτογκόλ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Ο Γιέφτε ανέβηκε από αριστερά μπήκε περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα, παίκτης του Οθέλλου πήγε να διώξει την μπάλα αυτή κτύπησε στα πόδια του Ναρντίνι και κατέληξε στα δίκτυα του τερματοφύλακα του.

-32' Σουτ του Τσεμπάκ η μπάλα έξω.

-35' Μέσα στην περιοχή ο Μαρκίνιος έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

-36' Γκολ και 4-0 για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντβάλι αυτή τη φορά (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Ο Μαρκίνιος από αριστερά έκανε την σέντρα ο Ντβάλι πήρε την κεφαλιά αυτή βρήκε τον Ταουντούλ και στην επαναφορά η μπάλα κτύπησε στον παίκτη του ΑΠΟΕΛ και κατέληξε στα δίκτυα του για το τέταρτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

δφδφγ

-42' Κίτρινη στον Ντούρις.

-44' Πετυχαίνει γκολ ο ΑΠΟΕΛ με Κβιλιτάια, ψηλά η σημαία του βοηθού για οφσάιντ στον Γεωργιανό επιθετικό. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR το οποίο συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

Δυο λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Στα αποδυτήρια οι Βιγιαφάνες και Τσεμπάκ στις θέσεις του οι Γουίλσον και Σαρφό.

-46' Τρείς αλλαγές για τον Οθέλλο. Στα αποδυτήρια οι Κυριάκου, Χατζηπασχάλης και Κόπας. Στις θέσεις τους οι Κατσιατής, Ράμος και Καστάνας.

-47' 5-0 για τον ΑΠΟΕΛ με Γουίλσον (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Κάθετη μπαλιά του Μαρκίνιος στον Γουίλσον ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Ταουντούλ για το 5-0. Εξετάστηκε η φάση και το VAR, μέτρησε κανονικά το γκολ.

γδφ

-54' Πετυχαίνει γκολ ο Οθέλλος με τον Κατσιατή το οποίο ακυρώνεται από τον βοηθό για οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR το οποίο συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

-62' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Ντούρις στη θέση του ο Σούτο.

-67' Σουτ του Σούτο μέσα από την περιοχή η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

-72' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Πέτροβιτς και Δώνης. Στις θέσεις τους οι Πολυκάρπου και Αμπντουλαχί.

-73' Αλλαγή για την ομάδα του Οθέλλου. Εκτός ο Πιχ στη θέση του ο Μπραμπίγια.

-75' Κεφαλιά του Κβιλιτάια διώχνει ο Ταουντούλ δύσκολα.

-83' Σουτ του Γουίλσον η μπάλα πολύ ψηλά.

-87' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Μαρκίνιος στη θέση του ο Νίσσης.

-90 Γκολ και 6-0 για τον ΑΠΟΕΛ με Γιέφτε (ΚΛΙΚ ΕΔΩ). Ο Κβιλιτάια έδωσε κάθετη μπαλιά στον Γιέφτε και αυτός με πλασέ νίκησε τον Ταουντούλ για το έκτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων.

Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (72' Πολυκάρπου), Ντβάλι, Γιέφτε, Βιγιαφάνες (46' Σαρφό), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ (46' Γουίλσον), Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος (87' Νίσσης) Δώνης (72' Αμπντουλαχί)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Τομανέ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Νίσσης.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (46' Κατσιατής), Χατζηπασχάλης (46' Ράμος), Ανάνγκ, Κόπας (46' Καστάνας), Ντούρις (61' Σούτο), Πιχ (73' Μπραμπίγια,), Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρής, Ράμος, Σούτο, Μπραμπίγια, Σανγκαρέ, Κατσιάτη, Καστάνας, Μιτσής, Ιωάννου, Κορινούς.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος