Στο ντεμπούτο Πουρσαϊτίδη... ήταν ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Ντεμπούτο Σάββα Πουρσαϊτίδη με ιδανικό τρόπο... Το πολύ βελτιωμένο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 3-0 τον Ερμή στο ΓΣΠ και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες. Ο Εφραίμ άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο γκολ (27') και στο δεύτερο μέρος ο Μπεν Σαχάρ πρώτα.. καθάρισε στο 70' και έπειτα στο 92' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έκαναν καλή εμφάνιση οι γαλαζοκίτρινοι, με γκολ, ευκαιρίες και ωραίους συνδυασμούς. Πάλεψε όσο μπορούσε ο Ερμής που είχε δοκάρι στο 0-0.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

Aρχίζουμε...ανεβείτε μαζί μας

ΑΠΟΕΛ

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Γιώργο Νικολάου

-1' Νωρίς η πρώτη κίτρινη, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Στον Μέιρα για παρατεταμένο τράβηγμα στον Ζαχίντ

-5' Ο Εφραίμ διαμαρτύρεται για χέρι σε τάκλιν του Γαβριήλ στην περιοχή. Δεν ξεκαθαρίζει από τα ριπλέι που προβλήθηκαν

34υ34υρδφξδξ6ε

-8' Χτύπημα φάουλ του Ζαχίντ από διαγώνια θέση αριστερά, σε κόρνερ ο Καϊκέ. Πρώτη καλή φάση

-Δεκάλεπτο στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και γυροφέρνει την περιοχή του Ερμή

-Με πολυπρόσωπη άμυνα οι φιλοξενούμενοι, έχουν κλείσει τους χώρους προς την εστία του Καϊκέ

-16' Κίτρινη ο Μερκής για φάουλ στον Κύπρου

521215215251

-22' ΔΟΚΑΡΙ ο Ερμής. Έγινε λάθος στο δεξί άκρο της άμυνας του ΑΠΟΕΛ από τον Ζόρζε, ο Ερμής κέρδισε, η μπάλα έφτασε στον Ρουσιά που στο τετ-α-τετ πλάσαρε τον Ουζόχο και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι

-24' Απειλούν ξανά οι φτεροπόδαροι μετά από κόρνερ, με τον Αποστολάκη προ της γραμμής να απομακρύνει την πολύ επικίνδυνη σέντρα

-25 λεπτά αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, ήταν επιθετικό όμως από το 15' και μετά ο Ερμής ισορρόπησε το ματς και απείλησε

34υ34υ34υγφξγδγξτρειξ

-27' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Νούχιου έδωσε στον Εφραίμ και αυτός με ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής στο "γάμμα" της εστίας, νίκησε τον Καϊκέ - ΕΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

-29' Φάουλ για τον Ερμή ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Ουζόχο ο οποίος δέχθηκε κίτρινη για διαμαρτυρία

-30' Εκτελεί ο Γεωργίου το φάουλ, εύκολα ο Ουζόχο

-37' Κίτρινη στον Ανουάρ που τράβηξε τον Κυριακίδη και σταμάτησε αντεπίθεση

-41' Καλή στιγμή για τον Ερμή με πλασέ του Γεωργίου που πάει έξω

-44' Κλασική, διπλή ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ... Αρχικά ο Κλωναρίδης μετά από εξαιρετική κάθετη του Ζαχίντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καϊκέ στο τετ-α-τετ ενώ ο τερματοφύλακας του Ερμή έβγαλε την απόκρουση και στο νέο σουτ του Εφραίμ, στο "ριμπάουντ"

-Ημίχρονο. Πολύ καλό το θέαμα στο πρώτο 45λεπτο με ένα γκολ, ένα δοκάρι και άλλες φάσεις. Τα πρώτα 20 λεπτά κύλησαν με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή όμως να μην απειλεί ιδιαίτερα εκτός από ένα σουτ του Ζαχίντ που απέκρουσε ο Καϊκέ. Στη συνέχεια ο Ερμής ανέβηκε και βρήκε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι του Ρουσιά. Εκεί που η ομάδα της Αραδίππου απειλούσε, το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό σουτ του Εφραίμ για το 1-0. To παιχνίδι άνοιξε στα τελευταία λεπτά με τον Ερμή απειλεί με τον Γεωργίου και το ΑΠΟΕΛ να έχει διπλή ευκαιρία με Κλωναρίδη και Εφραίμ, με τον Καϊκε να αποκρούει και τα δύο σουτ.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-47' Επικίνδυνη κάθετη του Μέιρα προς τον Κύπρου, ο Ουζόχο βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε

-48' Διακοπή για λίγο, ο Ουζόχο είναι στο έδαφος και κρατάει το κεφάλι του. Χτύπησε στην προηγούμενη φάση. Μέσα το ιατρικό τιμ

-49' Είναι εντάξει ο Νιγηριανός, συνεχίζεται το παιχνίδι

32632326

-52' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Νούχιου έκλεψε απ' τον Χολτ μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Ντε Βινσέντι, αυτός πλάσαρε και ο Ντίας έκοψε πάνω στην γραμμή

-59' Κίτρινη στον Αποστολάκη για φάουλ στον Φόλπρεχτ

-61' Πρώτη αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης, Σαχάρ στη θέση Νούχιου

-62' Καλές προϋποθέσεις για την ομάδα του Σατσιά στην αντεπίθεση αλλά το σουτ του Φόλπρεχτ εκτός περιοχής είναι πολύ άστοχο

-65' Ο Αλαμπρίτης στη θέση του Γεωργίου, πρώτη αλλαγή και ο Σατσιάς

-69' Καλή φάση το ΑΠΟΕΛ μετά από φοβερό συνδυασμό. Ο Ζαχίντ έδωσε στον Ντε Βινσέντι, αυτός με μαγικό τακουνάκι στον Εφραίμ που σούταρε λίγο έξω

3;γ34γ

-70' ΓΚΟΛ 2-0! Ωραίος, γρήγορος συνδυασμός ανάμεσα σε Ζαχίντ - Κλωναρίδη - Σαχάρ, με τον τελευταίο εξ επαφής να πλασάρει τον Καϊκέ - ΕΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

-74' Τριπλή αλλαγή ο Σατσιάς! Ο Παντελή στη θέση Ρουσιά, ο Κοβάσεβιτς στη θέση Μέιρα και ο Καραγκούνης στη θέση Κύπρου

-79' Τριπλή αλλαγή και ο Πουρσαϊτίδης! Γαβριήλ αντί Εφραίμ, Ντονγκαλά αντί Κλωναρίδη, Σατσιάς αντί Ντε Βινσέντι. Κόντρα στον πατέρα του ο Γιάννης Σατσιάς

-Τελευταία λεπτά. Χωρίς την παραμικρή φάση μετά το γκολ. Έπεσε εντελώς ο ρυθμός αφού τα πάντα κρίθηκαν στο 2-0

-85' Λουντέμο αντί Ανουάρ

-85' Καϊσερλίδης αντί Φόλπρεχτ

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΓΚΟΛ 3-0! Ο Ντονγκαλά έδωσε στον Σαχάρ μέσα στην περιοχή, αυτός ελευθερώθηκε και με κοντινό πλασέ έβαλε το δεύτερο γκολ του

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ στους 19 βαθμούς, δυο περισσότερους πλέον από τον Ερμή

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Μερκής, Γουίλερ, Ανουάρ (85' Λουντέμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (79' Σατσιάς), Εφραίμ (79' Γαβριήλ), Κλωναρίδης (79' Ντονγκαλά), Νούχιου (61' Σαχάρ)

-Στον πάγκο Σίλβα, Σιέλης, Κατσαντώνης, Κούτσακος

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (74' Κοβάσεβιτς), Ρουσιάς (74' Παντελή), Κύπρου (74' Καραγκούνης), Ντίας, Φόλπρεχτ (85' Καϊσερλίδης), Χολτ, Κυριακίδης, Γεωργίου (65' Αλαμπρίτης)