Τεσσάρα (ξανά) με ανατροπή και 2/2 με Kåre! (φώτος)

Δεύτερη συνεχόμενη τεσσάρα για το ΑΠΟΕΛ μετά την ΕΝΠ αφού κέρδισε τον Ολυμπιακό με 4-2 σε εξ αναβολής παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στ' αποδυτήρια με το 0-1 αλλά η ομάδα του Kåre Ingebrigtsen το γύρισε με Σόουζα, Μερκή, Μιχαΐλοβιτς και Χαλένιους ενώ ο Ζαχαρίου με εξαιρετικό γκολ στο 92' διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Δεν ήταν καλό το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος, ήταν εξαιρετικό στο δεύτερο. Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες.

Το kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε το ματς

-Δέκα λεπτά χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία

-15' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Οικονομίδης έβαλε πίεση στον Μάτιτς, έκλεψε έξω απ' την περιοχή και πάσαρε στον Ακόστα που πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ και ενώ ο Μπέλετς ήταν εκτός εστίας (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-18' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πάβλοβιτς σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πήγε στο σίδερο και έξω

-25 λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούν να βάλουν την μπάλα κάτω και να κάνουν το παιχνίδι τους

-25' Διακοπή για λίγο αφού ο Μπάιζα είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Τάμαρι

-26' Σηκώθηκε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, συνεχίζει κανονικά

-31' Καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Πάβλοβιτς γύρισε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, ο Μπάιζα σε κόρνερ

-31' Κεφαλιά απ' τον Πάβλοβιτς στην εκτέλεση του κόρνερ, πέφτει και μαζεύει ο Μπάιζα

-32' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Τάμαρι μετά από πάσα του Ντε Βινσέντι, καθαρή φάση

-35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κα έπιασε δυνατό σουτ απ' το ύψος της περιοχής, ο Μπέλετς εκτινάχθηκε και έστειλε σε κόρνερ

-41' Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους μαυροπράσινους. Ο Ροτζέριο πλάσαρε απ' την γραμμή της μεγάλης περιοχής, μόλις έξω η μπάλα

-44' Φάση ξανά για την ομάδα του Πάμπου Χριστοοδούλου. Ο Ροτζέριο πλάσαρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

-45' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Οικονομίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σαμπίνια κέρδισε την κεφαλιά αλλά "σημάδεψε" το δοκάρι

-45' Μπήκε στην περιοχή από δεξιά ο Τάμαρι αλλά έκανε κακό τελείωμα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Χαλένιους στη θέση του Πάβλοβιτς

-46' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ δευτερόλεπτα μετά την έναρξη. Ο Τάμαρι εξ επαφής έκανε το πλασέ μετά από σέντρα του Ιωάννου, ο Μπάιζα απέκρουσε ασταθώς, ο Ιορδανός κέρδισε ξανά και γύρισε προς τον Χαλένιους που ήταν έτοιμος να σκοράρει όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μάζεψε

-48' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τάμαρι από δεξιά "έκοψε" προς τον επερχόμενο Σόουζα που ισοφάρισε με σουτ και ενώ ο Μπάιζα μετά από άστοχη έξοδο ήταν εκτός εστίας (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-50' Κίτρινη στον Κίκο για καθυστέρηση εκτέλεσης ενός φάουλ. Τρίτη και χάνει το ματς με τον Απόλλωνα

-55' Δεύτερη αλλαγή απ' τον προπονητή του ΑΠΟΕΛ. Ο Άλεφ στη θέση του Μάτιτς

-57' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Ιωάννου μπήκε στην περιοχή και σούταρε, σε κόρνερ ο Μπάιζα

-57' Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μερκής κέρδισε την κεφαλιά και το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ψάλτη. Ο παίκτης του Ολυμπιακού ήταν πολύ κοντά στον Μερκή και γυρισμένος πλάτη, δεν φαίνεται απ' τα ριπλέι να υπάρχει παράβαση

-58 ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ιωάννου σέντραρε από αριστερά, ο Τάμαρι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι γύρισε στον Μερκή που με εξ επαφής κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-62' Σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ ο Χαλένιους ο οποίος ούτως ή άλλως πλάσαρε άστοχα

-63' Ο Ζαχαρίου στην θέση του Κα και ο Αγιτέ στη θέση του Ενόχ

-66' Κοντά σε ακόμα ένα γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ γέμισε με φάουλ, ο Μερκής με κεφαλιά αστόχησε για λίγο

-66' Μια μακρινή κεφαλιά του Αγιτέ δεν ανησυχεί τον Μπέλετς

-71' Κάρτα στον Ακόστα για διαμαρτυρίες

-77' Ωραίο πλασέ του Εφραίμ εκτός περιοχής, λίγο ψηλά η μπάλα

-78' ΓΚΟΛ 3-1! Εξαιρετικό γκολ απ' τον Μιχαΐλοβιτς που σούταρε από διαγώνια θέση αριστερά και νίκησε τον Μπάιζα (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-84' Ο Γιάκολις στη θέση του Τάμαρι

-84' Έξω ο Κίκο, μέσα ο Κυριάκου

-86' ΓΚΟΛ 4-1! Ο Χαλένιους με πλασέ ένα μέτρο εντός της περιοχής πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' ΓΚΟΛ 4-2 μειώνει ο Ολυμπιακός με εξαιρετικό μακρινό σουτ του Ζαχαρίου! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-Τέλος

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Μάτιτς (55' Άλεφ), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (84' Γιάκολις), Εφραίμ, Πάβλοβιτς (46' Χαλένιους)

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Γκέντσογλου, Μακρής, Αλωνεύτης, Σιέλης, Μπέζιακ, Άλεφ

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Νάνι, Σαμπίνια, Κίκο (84' Κυριάκου), Ενόχ (63' Αγιτέ), Ακόστα, Οικονομίδης, Ροτζέριο, Κα (63' Ζαχαρίου), Ντουβεντρού

Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαΐδης Χρίστος

-Οι δύο ομάδες έχουν ήδη αγωνιστεί μια φορά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (12η αγωνιστική) και ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 στο Μακάρειο.

-Το ΑΠΟΕΛ έχει να δώσει άλλους δύο αναβληθέντες αγώνες, στις 15 Ιανουαρίου με τον Εθνικό στο Δασάκι (εξ αναβολής από τη 2η αγωνιστική) και στις 5/2 με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ (εξ αναβολής από την 5η αγωνιστική).