ΝΤΕΡΜΠΙ με... ανεπιθύμητο συμβιβασμό!

Αποτέλεσμα που δεν... χαροποιεί κανέναν, το απόγευμα του Σαββάτου (31/10) στο "ΓΣΠ". Το ΑΠΟΕΛ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Τα γκολ σημειώθηκαν στο β' μέρος, πρώτα οι φιλοξενούμενοι με τον Μάρκοβιτς και μετά οι γηπεδούχοι με τον Ντογκαλά. Αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί κανέναν, αφού το μεν ΑΠΟΕΛ παρέμεινε μακριά από τις πρώτες θέσεις και ο δε Απόλλωνας, προηγήθηκε στο σκορ και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη.

-3' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Κάθετη πάσα του Ντογκαλά στον Κλωναρίδη, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ντρίμπλαρε και τον Δημητρίου αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα και βγήκε αρκετά πλάγια. Το κέρδος, ήταν ένα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-6' Στημένο για τον Απόλλωνα. Ο Πέδρο σέντραρε από δεξιά, ο Σίλβα βγήκε και μπλόκαρε.

-8' Δυνατό σουτ του Πέδρο από μακριά, έξω η μπάλα.

-10' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, "ζωντανές" και με διάθεση και οι δύο ομάδες.

-11' Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ, ο Ντογκαλά από δεξιά σέντραρε προς τον Νούχιου που ήταν ξεμαρκάριστος, αλλά ήταν λίγο πιο ψηλά απ' όσο θα ήθελε ο φορ των γηπεδούχων.

-17' Συνεχίζει να είναι καλός ο ρυθμός, αλλά χωρίς τελικές στο ματς.

-21' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Σακέτι για κράτημα από πίσω στον Ανουάρ.

-26' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιγκινί από δεξιά εντός περιοχής, έδιωξε ο Σίλβα.

-32' Άρχισε να μειώνεται ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Πολλά φάουλ στην μεσαία γραμμή.

-37' Γέμισμα του Ζόρζε από δεξιά, ο Ζαχίντ κοντρόλαρε και έφερε την μπάλα μπροστά του αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει, κλείστηκε και μπλόκαρε ο Δημητρίου.

-40' Πρώτη κίτρινη και για το ΑΠΟΕΛ. Την δέχεται ο Ανουάρ για φάουλ στον Πίττα.

-43' Σκόραρε με το κεφάλι ο Ντιγκινί, αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε αφού ο Γάλλος φορ του Απόλλωνα ήταν σε θέση οφσάιντ.

-45' Ένα λεπτό η καθυστέρηση.

-ΣΧΟΛΙΟ ημιχρόνου: Το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό όμως είχε λίγες φάσεις κυρίως με κάποιες αντεπιθέσεις. Υπήρχαν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και χαρακτηριστικό είναι πως δόθηκαν δύο κίτρινες μία στον Σακέτι και μία στον Ανουάρ. Το ΑΠΟΕΛ απείλησε στο 3ο λεπτό με τον Κλωναρίδη και στο 37ο με τον Ζαχίντ ενώ ο Απόλλωνας είχε μία καλή φάση στο 26 με τον Ντιγκινί. Είχε την κατοχή είχε ο Απόλλωνας χωρίς όμως να την μετουσιώσει σε κάποιες καλές ευκαιρίες.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μάρκοβιτς αντί Χάμπου.

-47' Στο έδαφος ο Ζόρζε. Δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον συμπαίκτη του, τον Ανουάρ, σε μονομαχία με τον Μπένσοπ. Τρέχει αίμα απ' την μύτη του ποδοσφαιριστή.

-49' Επανέναρξη του αγώνα, ο Ζόρζε είναι εκτός και τις πρώτες βοήθειες. Ετοιμάζεται και ο Σιέλης.

-50' Γίνεται τελικά η αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, αναγκαστική αφού ο Ζόρζε δεν μπόρεσε να συνεχίσει μετά το χτύπημα που δέχθηκε. Ο Σιέλης στην θέση του.

-57' Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Ζαχίντ, τον έκοψε ο Σακέτι.

-58' Σέντρα του Πίττα από αριστερά, αδύναμη η κεφαλιά του Μάρκοβιτς.

-60' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Μάρκοβιτς! Τρεις τελικές σε λίγα δευτερόλεπτα και γκολ για τους "γαλάζιους". Σουτ του Αγκίρε, έδιωξε ο Σίλβα. Στην συνέχεια της φάσης ο Πέδρο σέντραρε, ο Πίττας έκανε την κεφαλιά, ο Σίλβα έδιωξε ξανά αλλά ο Μάρκοβιτς πήρε το... ριμπάουντ και έκανε το σουτ από κοντά, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να... σκάει στο έδαφος. Ο βοηθός έδειξε ότι πέρασε την γραμμή και έτσι ο Απόλλωνας... άνοιξε το σκορ!  Με τις επαναληπτικές προβολές και με το... ζουμάρισμα της εικόνας, φάνηκε ότι όντως πέρασε ολόκληρη η μπάλα. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

γφ;5γε5ρ

-63' Κίτρινη στον Μερκή.

-64' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, στα χέρια του Σίλβα.

-65' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Γαβριήλ αντί Ζαχίντ.

-72' Σέντρα του Ντιγκινί από δεξιά, πήγε για... γκολάρα ο Πίττας με ανάποδο ψαλίδι, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-73' Απειλεί ξανά ο Απόλλωνας. Σουτ του Μπένσοπ από αριστερά εντός περιοχής, δύσκολα ο Σίλβα.

-74' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μπεν Σαχάρ αντί Κλωναρίδη.

-75' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά! Κάθετη μπαλιά του Ενσούε, ο Ντογκαλά έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και από δεξιά εντός περιοχής με ωραίο πλασέ νίκησε τον Δημητρίου για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γκακπέ αντί Σακέτι.

-79' Κίτρινη στον Πίττα για δυνατό φάουλ στον Ανουάρ.

-84' Κίτρινη στον Μπένσοπ για διαμαρτυρίες.

-85' Τρίτη αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Σάλαϊ αντί Πίττα.

-88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Γιούστε έκανε το κεφάλι αλλά ο Σίλβα έδιωξε σωτήρια. Στην επαναφορά ο Ισπανός αμυντικός του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να βρει ξανά την μπάλα, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο ρεφ Χριστοδούλου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν είναι διαφωτιστικές οι επαναληπτικές προβολές.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Τρομερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αγκίρε μόνος από αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω! Η τελευταία φάση του αγώνα...

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε (50'Σιέλης), Νούχιου, Ανουάρ, Ζαχίντ (65'Γαβριήλ), Κλωναρίδης (74'Μπεν Σαχάρ), Ενσούε, Ζεράλδες, Μερκής, Γένσεν, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Σάντος, Ντιας, Εφραίμ, Λουντέμο, Μπεν Σαχάρ, Σατσιάς, Γαβριήλ, Σιέλης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος (46'Μάρκοβιτς), Σακέτι (77'Γκακπέ), Ντένιτς, Ντιγκινί, Πίττας (85'Σάλαϊ), Μπένσοπ.

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Σάλαϊ, Βασιλείου, Κατελάρης, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Ματέι, Γκακπέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανουάρ, Μερκής / Σακέτι, Πίττας, Μπένσοπ.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος