Μπορούσαν αλλά... συμβιβάστηκαν! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι στο "Στέλιος Κυριακίδης", το απόγευμα του Σαββάτου (06/03). Η Πάφος υποδέχθηκε το ΑΠΟΕΛ, σε παιχνίδι για την 28η αγωνιστική και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος, το οποίο ωστόσο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Στην επανάληψη, οι "γαλαζοκίτρινοι" προηγήθηκαν νωρίς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο φινάλε με τον Μπεριγκό. Ανέβηκε η Πάφος στο τελευταίο εικοσάλεπτο και όπως εξελίχθηκε το ματς, θα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να το κερδίσουν.

-5' Ασκεί πίεση ψηλά το ΑΠΟΕΛ, δυσκολεύει πολύ την ανάπτυξη των γηπεδούχων.

-6' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Κλωναρίδης έφυγε ωραία στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και έκανε το γύρισμα προς τον Σατσιά, αυτός πλάσαρε από καλή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, παιχνίδι κέντρου με το ΑΠΟΕΛ έχει μεγαλύτερη επιθετικότητα.

-17' Κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κλωναρίδης πίεσε και έκλεψε απ' τον Κβίντα, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Μπεν Σαχάρ που απ' την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

-21' Σουτ του Κλωναρίδη από δεξιά, κόντραρε και κόρνερ η μπάλα.

-25' Έχει αναλάβει τα ηνία το ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίζει πολύ από δεξιά με τον ορεξάτο Κλωναρίδη που έχει δημιουργήσει αρκετά προλβλήματα στον Κβίντα.

-29' Μακρινό σουτ του Κβίντα, πολύ άστοχο.

-35' Επικίνδυνο γύρισμα του Φουρ από δεξιά, δεν πρόλαβε με την προβολή ο Ράκελς.

-39' Νέα προσπάθεια του Κλωναρίδη από δεξιά, διαγώνιο σουτ, έξω η μπάλα.

-42' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Κάθετη του Πάνιτς, ο Τόρες μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, σε κόρνερ. Επέστρεψε και έκανε άμυνα ο Ζόρζε, έπεσε στα πόδια του Τόρες και έβαλε την κόντρα.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Επικίνδυνο γύρισμα του Κλωναρίδη, έπεσε και μάζεψε ο Ρούτκο.

-51' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τόμας Ντε Βινσέντι, δεν μπόρεσε ο Ρούτκο και 1-0 για το ΑΠΟΕΛ! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-54' Σέντρα Βαλακάρι, σουτ του Σάιθ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-59' Σουτ στην κίνηση ο Αουρέλιο, ξανά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-59' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, αναγκαστική. Ντογκαλά αντί Κλωναρίδη.

-63' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Καμπράλ αντί Φυλακτού και Βα αντί Ράκελς.

-65' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Κατσαντώνη, αλλά ακυρώνεται για επθετικό φάουλ (χέρι του Μπεν Σαχάρ). Τσεκάρεται η φάση από το VAR.

-66' Δεν άλλαξε κάτι μετά από το τσεκάρισμα της φάσης από το VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Μπεν Σαχάρ στο κατέβασμα της μπάλας προς τον Κατσαντώνη. Απ' τις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε να χτυπά η μπάλα στο χέρι.

-68' Δεν μπόρεσε να διώξει σωστά ο Σάντος, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα του Ουζόχο, ο Ανουάρ έδιωξε.

-70' Τρομερή επέμβαση του Ρούτκο σε τετ α τετ με τον Μπεν Σαχάρ. Έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο κήπερ της Πάφου.

-71' Ξανά ο Ρούτκο! "Στοπ" αυτή την φορά στον Ζόρζε που έκανε το σουτ στην κίνηση.

-72' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό αντί Τόρες.

-75' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Γαβριήλ αντί Σατσιά.

-78' Σέντρα του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Κατσαντώνη, έξω η μπάλα.

-81' Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ, πάσα του Ντογκαλά στον Γουήλερ που έκανε το σουτ, απέκρουσε σωτήρια ο Ρούτκο.

-84' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Μπεριγκό! Εξαιρετική συνεργασία από δεξιά, ο Αουρέλιο έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή και ο Μπεριγκό πλάσαρε εύστοχα τον Ουζόχο για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-85' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Νούχιου και Ενσούε μέσα, Μπεν Σαχάρ και Σιέλης έξω.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Δυνατό σουτ του Βαλακάρι, εντυπωσιακά ο Ουζόχο.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Τόρες (72'Μπεριγκό), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (63'Καμπράλ), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ράκελς (63'Βα).

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Βα, Μπεριγκό, Ιάνοφ, Κούζικ, Καμπράλ, Λελιούκιν.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σάντος, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ (85'Νούχιου), Ανουάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς (75'Γαβριήλ), Κλωναρίδης (59'Ντογκαλά), Γουήλερ, Σιέλης (85'Ενσούε).

Στον πάγκο: Σίλβα, Ντίας, Νούχιου, Ζαχίντ, Ενσούε, Γαβριήλ, Μερκής, Ζαμπάλα, Ντογκαλά.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος