"Αντίο" στην Ευρώπη... με το κεφάλι ψηλά (Φώτος)

Με... ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος το ΑΠΟΕΛ. Στον επαναληπτικό με την Βασιλεία στην Ελβετία για την φάση των "32" του Γιουρόπα Λιγκ,  οι "γαλαζοκίτρινοι" στάθηκαν στο ύψος τους, σε αντίθεση με το πρώτο ματς στην Λευκωσία στο οποίο ηττήθηκαν με 3-0 με... κάτω τα χέρια. Η Βασιλεία κέρδισε με 1-0, με το γκολ να έρχεται απ' το σημείο του πέναλτι μέσω... VAR, στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά το ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε καλά και λίγες ήταν οι φορές που απειλήθηκε ουσιαστικά η εστία του Βάτερμαν. Μάλιστα η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θα μπορούσε να φύγει απ' το "St.Jakob Park" με θετικό αποτέλεσμα, αν ο Ντε Βινσέντι ήταν εύστοχος στο 74', στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιωάννου αλλά ο Αργεντινός άσος έστειλε την μπάλα έξω.

-5' Συμπληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο στο ματς, χωρίς κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής.

-6' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Βασιλεία από αριστερά. "Καθάρισε" στον αέρα ο Μερκής.

-10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Κεφαλιά του Ademi από κοντά, σε ετοιμότητα ο Βάτερμαν.

-12' Σοβαρό λάθος του Βάτερμαν που έκανε λάθος πάσα εντός της περιοχής του, με τον Ademi να κερδίζει και να κάνει το πλασέ αλλά τον Ολλανδό να διορθώνει το λάθος του με επέμβαση.

-16' Πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, από αριστερά. Εκτέλεσε ο Μάτιτς, έκανε την κεφαλιά ο Ιωάννου αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε νέο κόρνερ.

-20' Έχει την κατοχή της μπάλας η Βασιλεία, το ΑΠΟΕΛ την περιμένει στο μισό του γήπεδο και περιμένει να χτυπήσει στην "κόντρα".

-22' Μακρινό σουτ του Campo με αρκετό φάλτσο, δύσκολα ο Βάτερμαν.

-23' Πρώτη κίτρινη στο ματς, την δέχεται ο Μάτιτς για χτύπημα στο πρόσωπο στον Xhaka σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα.

-28' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο το ΑΠΟΕΛ τα τελευταία πέντε λεπτά, κρατά μπάλα στην μεσαία γραμμή και ψάχνει διαδρόμους προς την περιοχή του Nikolić.

-30' Σουτ του Petretta από μακριά, ψηλά έξω.

-32' Πρώτη αλλαγή στο ματς, αναγκαστική για την Βασιλεία. Αντί του τραυματία Ademi (είχε σύγκρουση με τον Βάτερμαν νωρίτερα) πέρασε στο ματς ο Cabral.

-33' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάτιτς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σάβιτς νίκησε τον Nikolić στην έξοδο που πραγματοποίησε αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-36' ΠΑΕΙ στο VAR ο διαιτητής για να δει ξανά ένα μαρκάρισμα του Ιωάννου στον Stocker εντός περιοχής.

-37' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Βασιλεία αποφάσισε μέσω VAR ο ρεφ Pavel Královec.

-38' ΓΚΟΛ για την Βασιλεία. Ο Frei εκτέλεσε άψογα το πέναλτι, σημαδεύοντας το αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του Βάτερμαν για το 1-0. (Δείτε ΕΔΩ το μαρκάρισμα και την εκτέλεση του πέναλτι)

-44' Ωραία συνεργασία Αλωνεύτη - Ιωάννου από αριστερά, γύρισμα του τελευταίου προς τον Τάμαρι αλλά έδιωξε ο Cömert.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-46' Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντε Βινσέντι αντί Γιάκολις.

-46' Δεύτερη αλλαγή για την Βασιλεία. Zhegrova αντί Petretta.

-50' Ωραία συνεργασία των παικτών της Βασιλείας από δεξιά, ο Frei έκανε το γύρισμα, ο Βάτερμαν έδιωξε, ο Stocker έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω απ' το δεξί κάιθετο δοκάρι.

-55' Κίτρινη στον Γένσεν για μαρκάρισμα στον Xhaka. Ήταν στο όριο ο μέσος του ΑΠΟΕΛ.

-61' Ωραία ανάπτυξη της Βασιλείας από αριστερά, γύρισμα του Riveros στην μικρή περιοχή, δεν πρόλαβε κανείς.

-62' Δεύτερη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί Αλωνεύτη.

-63' Κίτρινη στον Εφραίμ για φάουλ στον Isufi.

-65' Κατά μέτωπο επίθεση και σουτ του Zhegrova με το αριστερό, δύσκολα σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

-70' Ολοκλήρωσαν με τις αλλαγές τους οι δύο ομάδες. Πάβλοβιτς αντί Τάμαρι για το ΑΠΟΕΛ, Ramires αντί Frei για την Βασιλεία.

-73' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ, σε ανατροπή του Ιωάννου απ' τον Isufi.

-74' ΧΑΜΕΝΟ πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Nikolić.

-76' Κίτρινη στον Βούρο για φάουλ στον Zhegrova. Ήταν κι αυτός στο όριο.

-81' Κίτρινη στον Isufi για χτύπημα στον Μάτιτς.

-84' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Μιχαΐλοβιτς από καλή θέση, δύσκολα έδιωξε ο Nikolić.

-86' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για διαμαρτυρίες.

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Nikolić, Cömert, Campo, Stocker, Riveros, F. Frei (70'Ramires), Petretta (46'Zhegrova), Xhaka, Bergström, Isufi, Ademi (32'Cabral).

Στον πάγκο: De Mol, Ramires, Pululu, Bunjaku, Zhegrova, Marchand και Cabral

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Μάτιτς, Γένσεν, Γιάκολις (46'Ντε Βινσέντι), Αλωνεύτης (62'Εφραίμ), Τάμαρι (70'Πάβλοβιτς).

Στον πάγκο: Μπέλετς, Εφραίμ, Χαλένιους, Ντε Βινσέντι, Πάβλοβιτς, Γουήλερ και Άλεφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Isufi / Μάτιτς, Γένσεν, Εφραίμ, Βούρος, Ντε Βινσέντι.

Referee: Pavel Královec (CZE)
Assistant referees:Ivo Nadvornik (CZE), Tomáš Mokrusch (CZE)
Fourth official: Miroslav Zelinka (CZE)