ΤΡΙΑΡΑ στην Πάφο και "πετάει" για την πρόκριση... (φώτος)

Επιστροφή στα τρίποντα για το ΑΠΟΕΛ μετά από δυο σερί ισοπαλίες. Η ομάδα του Τόμας Ντολ κέρδισε με 3-0 την Πάφο και "πετάει" για Λουξεμβούργο για το κρίσιμο ματς με την Ντούντελανζ. Χαλένιους, Τάμαρι στο πρώτο ημίχρονο και Σάβιτς στο δεύτερο, τα γκολ. Δοκάρι είχε η Πάφος στο 1-0 με τον Νέμετς.

Μάριος Αργυρίδης ΑΠΟΕΛ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-8' ΓΚΟΛ 1-0! Στην πρώτη του τελική φάση, το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ. Ο Τάμαρι επιτέθηκε κατά μέτωπο από τον άξονα, έδωσε στον Χαλένιους και αυτός με δυνατό, διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Ρούτκο (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-12' Καλή τελική ξανά με τον Χαλένιους που από δεξιά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, με τη μπάλα να φεύγει έξω

-Καλός ο ρυθμός στα πρώτα 15 λεπτά. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ αλλά και η Πάφος βγαίνει μπροστά χωρίς, ακόμα, να απειλήσει

-19' Κίτρινη στον Σόουζα για φάουλ στον Μπεσάρα, στον χώρο του κέντρου

-25' Ο Νέμετς από κοντά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς όμως ούτως ή άλλως σωστά η φάση "ακυρώθηκε" για οφσάιντ

-26' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Νέμετς πρόλαβε τον Μπέλετς στην έξοδο, έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι

-29' Ακόμα μια επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους. Μετά από σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και "έσκασε" δίπλα απ' το δοκάρι

-Εδώ και πολλή ώρα το ΑΠΟΕΛ δεν έχει φτιάξει φάση. Η Πάφος ισορρόπησε και είναι απειλητική

-33' Διπλή φάση για την Πάφο. Ο Πανός έκανε μακρινό σουτ, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς, ο Νέμετς έκανε δεύτερη τελική από κοντά και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ μάζεψε

-36' Διαμαρτυρίες από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ για πέναλτι στον Χαλένιους. Ο διαιτητής ήταν κοντά. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση

-38' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μιχαΐλοβιτς γέμισε από δεξιά, η άμυνα της Πάφου απομάκρυνε και Τάμαρι με πολύ ωραία προσπάθεια κατέβασε στην περιοχή, ντρίμπλαρε και σούταρε από κοντά (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-41' Μεγάλη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Τάμαρι από δεξιά έκανε εξαιρετική προσπάθεια και πλάσαρε από διαγώνια θέση. Ο Ρούτκο απέκρουσε ασταθώς και ο Ιωάννου εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στο τέρμα

-43' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο τώρα. Ο Φιλιώτης έκανε κοντινό σουτ από διαγώνια θέση και ο Μπέλετς έβγαλε τη δύσκολη απόκρουση

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα 45 λεπτά. Δυο γκολ, ένα δοκάρι και άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες. Πολύ ουσιαστικό το ΑΠΟΕΛ, επικίνδυνη αλλά χωρίς την ουσία η Πάφος

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-48' Κίτρινη στον Αραγιούρι που πάνω σε τάκλιν έπαιξε τη μπάλα με το χέρι

-54' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ

-56' Συρτό, δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι από το ύψος της περιοχής. Στη σωστή θέση ο Ρούτκο

-58' ΓΚΟΛ, 3-0 και καθαρίζει η ομάδα του Ντολ! Ο Μάτιτς σέντραρε με φάουλ από δεξιά και ο Σάβιτς με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Ρούτκο (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-66' Διπλή αλλαγή. Έξω ο Σόουζα, μέσα ο Άλεφ και έξω ο Ντε Βινσέντι, μέσα ο Εφραίμ

-72' Ο Καμπράλ στη θέση του Βα

-73' Διακοπή για λίγο αφού ο Άλεφ είναι στο έδαφος ενώ και ο Φιλιώτης έχει τραυματιστεί

-74' Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν αντιμετωπίζουν κάτι οι δυο

-76' Κίτρινη στον Γουίλιαμς για σπρώξιμο στον Τάμαρι

-79' Αγγίζει το τέταρτο γκολ η ομάδα της Λευκωσίας. Ωραία κίνηση του Άλεφ στην περιοχή, γύρισμα, εξ επαφής προβολή του Χαλένιους και η μπάλα μόλις έξω

-80' Τελευταία φάση για τον Σουηδό που αφήνει τη θέση του στον Μπέζιακ

-80' Αλλαγή και για την Πάφο, ο Άλεξ στη θέση του Νέμετς

-85' Κίτρινη στον Βιντιγκάλ. Τρίτη και χάνει το ντέρμπι με την Ομόνοια

-88' O Λελιούκιν στη θέση του Γουίλιαμς

-ΤΕΛΟΣ, στους 17 το ΑΠΟΕΛ, στους 9 παραμένει η Πάφος

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα (66' Άλεφ), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (66' Εφραίμ), Βιντιγκάλ, Τάμαρι, Χαλένιους (80' Μπέζιακ)

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Μερκής, Γκέντσογλου, Αλωνεύτης, Γιάκολις, Πάβλοβιτς

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Βαλεριάνος, Αραγιούρι, Λαφράνς, Σιρόκ, Πανός, Γουίλιαμς (88' Λελιούκιν), Βα (72' Καμπράλ), Φιλιώτης, Μπεσάρα, Νέμετς (80' Άλεξ)