Τρίποντο με κακή-προβληματική-ανησυχητική εμφάνιση (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα αφού κέρδισε την Δόξα με 2-0 όμως η εμφάνισή του προβλημάτισε. Τα δυο γκολ ήταν... δώρα από ατομικά λάθη των αντιπάλων ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο κλασικές ευκαιρίες (η μια δοκάρι) από το 75' και μετά και με το σκορ στο 1-0.

Αρκετοί παίκτες των γαλαζοκιτρίνων υστέρησαν ενώ και ομαδικά η εμφάνιση δεν ήταν καλή παρά την ανούσια κατοχή από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα ακούστηκαν σε ορισμένες περιπτώσεις και αποδοκιμασίες από την κερκίδα.

Χαλένιους (μετά από μεγάλο λάθος του Ντερβίτ) και Πάβλοβιτς (μετά από μεγάλο λάθος του Παρασκευά) τα δυο γκολ.

αψσ

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Άρχισε το ματς

-4' Ζητά πέναλτι για χέρι του Μέσκα το ΑΠΟΕΛ μετά από σέντρα του Ιωάννου. Δεν ξεκαθάρισε πλήρως από τα ριπλέι που προβλήθηκαν. Ο διαιτητής πάντως ήταν κοντά

-9' Κίτρινη στον Βιντιγκάλ που έχασε την μπάλα απ' τον Καρλάο στον χώρο του κέντρου και στην συνέχεια του έκανε τάκλιν για να τον σταματήσει

-11' Ο Μπραμπίγια εκτελεί απευθείας το μακρινό φάουλ, ψηλά η μπάλα

-14' Διακοπή για λίγο αφού συγκρούστηκε ο Γκέντσογλου με τον Βάτερμαν και είναι στο έδαφος. Στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό επιτελείο

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι κρατάνε μπάλα αλλά δεν μπόρεσαν να φτιάξουν κάποια καλή στιγμή μέχρι στιγμή. Η Δόξα κλείνει καλά τους χώρους και προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση

-16' Συνεχίζεται το ματς, με τον Γκέντσογλου να είναι εκτός και να δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-17' Επέστρεψε ο Ελλαδίτης, συνεχίζει χωρίς πρόβλημα

-20' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση του αγώνα! Ο Ντερβίτ ως τελευταίος αμυντικός και ακριβώς έξω απ' την περιοχή, πήγε να ντριμπλάρει τον Χαλένιους που έκλεψε και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Μεγάλο λάθος από τον Γάλλο. (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

1ε2

-Μισάωρο στον αγώνα. Η ομάδα του Ντολ ελέγχει πλήρως μετά το 15' και με πολλές πάσες προσπαθεί να ανοίξει την άμυνα της Δόξας χωρίς επιτυχία. Δεν έχει φτιάξει φάση ακόμα το ΑΠΟΕΛ πέραν από εκείνη του γκολ που προήλθε από μεγάλο ατομικό λάθος του αντιπάλου

-32' Δεν μπορεί να συνεχίζει ο Γκέντσογλου που πονάει στον αυχένα μετά την σύγκρουση με τον Βάτερμαν στο 14'. Στη θέση του ο Άλεφ

-35' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάτιτς με εξαιρετική, κάθετη λόμπα από εκτέλεση φάουλ βρίσκει τον Σάβιτς που από κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά

-39' Αγγίζει το 2-0 το ΑΠΟΕΛ. Ο Χαλένιους από κοντινή αλλά διαγώνια θέση πλάσαρε και ο Παρασκευά έβγαλε την δύσκολη απόκρουση

-40' Σουτ του Μάτιτς από το ύψος της περιοχής, στη σωστή θέση ο Παρασκευά. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν τρεις τελικές σε μερικά λεπτά

-42' Ακόμα ένα σουτ από τον Σέρβο από αρκετά μακρινή απόσταση, πάει ψηλά

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Μονόλογος για τους γαλαζοκίτρινους τα πρώτα 45 λεπτά. Δυσκολεύτηκαν να φτιάξουν φάσεις στο ξεκίνημα όμως είχαν την κατοχή και έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό απέναντι στην Δόξα που προσπάθησε να χτυπήσει μόνο με αντεπιθέσεις αλλά ήταν εντελώς ακίνδυνη.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-50' Κάρτα στον Μπραμπίγια για τράβηγμα στον Άλεφ

-51' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ωραίος συνδυασμός, με τον Βιντιγκάλ να δίνει στον Άλεφ και τον Βραζιλιάνο να πλασάρει από διαγώνια θέση. Ο Παρασκευά έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ

2134

-59' Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Παπαφώτης, μέσα ο Λ.Κάρλος και έξω ο Φιντέλις, μέσα ο Μπόλιεβιτς

-59' Ο Καρλάο εκτελεί απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή, πάνω απ' τα δοκάρια η μπάλα

-65' Συρτό σουτ του Βιντιγκάλ από πλάγια αριστερά, πάει έξω

-66' Ο Γιάκολις στη θέση του Τάμαρι που δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του

-70 λεπτά ακριβώς η ίδια εικόνα στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα (70% κατοχή) και ψάχνει τους χώρους και η Δόξα αμύνεται αρκετά καλά και ψάχνεται στην αντεπίθεση. Αργός ο ρυθμός του αγώνα

-71' Ακόμα μια αλλαγή από τον Ντολ για να ενδυναμώσει επιθετικά την ομάδα του. Ο Πάβλοβιτς στη θέση του Μάτιτς. Με δυο καθαρόαιμους στράικερ η ομάδα της Λευκωσίας

-72' Ο Ιτάλο στη θέση του Μπραμπίγια

-75' Σουτ του Γιάκολις εκτός περιοχής, άστοχο

-77' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Ιτάλο σταμάτησε και γύρισε ωραία στην περιοχή, με το σουτ του να πάει μόλις έξω. Μουρμούρα από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ...

-79' Πολύ καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ τώρα. Ο Χαλένιους με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και "έκοψε" στον αμαρκάριστο Πάβλοβιτς όμως η πάσα ήταν δυνατή και ο Σέρβος δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα

-82' ΔΟΚΑΡΙ για την Δόξα με κεφαλιά του Καλό εξ επαφής, μετά από σέντρα του Ιτάλο! Αγγίζουν και πάλι την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι. Ξανά αποδοκιμασίες από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ...

-87' Συνεχώς παρατηρήσεις από τον Ντολ που δεν είναι ευχαριστημένος

-88' ΓΚΟΛ, 2-0 με σκόρερ τον Πάβλοβιτς. Τεράστιο λάθος του Παρασκευά που έκανε "δώρο" στον Σέρβο ο οποίος έκλεψε και πλάσαρε σε κενή εστία (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)