ΖΑΧΙΝΤ: "Θα δούμε τι θα πει το ΑΠΟΕΛ/Εκπληκτικό να παίζεις στον Παναθηναϊκό"

Ο Γκίας Ζαχίντ μίλησε για την έως τώρα εμπειρία του στον Παναθηναϊκό αλλά και για το τι σκέφτεται ενόψει του καλοκαιριού όταν και ολοκληρώνεται ο δανεισμός του από το ΑΠΟΕΛ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της NOVA:

Για το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε με το λιγότερο τρία γκολ, καθώς είχαμε χάσει το πρώτο ματς σε ένα πολύ κακό γήπεδο, ενώ στο γήπεδό μας με το ότι δεχθήκαμε ένα γκολ στη μοναδική φάση που έκαναν σε όλο το ματς,η πρόκριση έγινε ακόμα πιο δύσκολη. Ξέραμε ότι είχαμε την ευκαιρία μας. Το είχαμε κάνει και με την ΑΕΚ. Ξέραμε ότι αν συνεχίσουμε να παίζουμε το παιχνίδι μας και τους πιέσουμε και δημιουργήσουμε ευκαιρίες, θα σκοράρουμε. Ευτυχώς βάλαμε δύο πολύ γρήγορα γκολ πριν το 60′ κι αυτό μας έδωσε χρόνο για να πετύχουμε και το τρίτο».

Για το πως αντιμετωπίστηκε η νευρικότητα του πρώτου μέρους λόγω του σκορ και των διαιτητικών αποφάσεων: «Πολλά συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο, κάποιες κακές αποφάσεις του διαιτητή και το γκολ που δεχθήκαμε. Σίγουρα μετά το γκολ τους αγχωθήκαμε λίγο, καθώς ξέραμε ότι θα χρειαστούμε τρία γκολ. Ωστόσο όταν μπήκαμε στα αποδυτήρια, πιστεύαμε πολύ. Όλοι ξέραμε ότι αυτό ήταν ένα ματς το οποίο μπορούσαμε να το γυρίσουμε και να πετύχουμε τρία γκολ.

Ηρεμήσαμε όταν μπήκαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και βγήκαμε πιο ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο. Όλοι ξέραμε ότι μπορούσαμε και έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε πολλά καλά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα πράγματα βέβαια δυσκόλεψαν ξανά όταν μείναμε με δέκα παίκτες. Αλλά νομίζω παλέψαμε πολύ και βγάλαμε πολύ πάθος και καταφέραμε στο τέλος να νικήσουμε και να περάσουμε στον επόμενο γύρο».

Για το ματς με την Ξάνθη: «Σίγουρα σου δίνει αυτοπεποίθηση μια πρόκριση σαν κι αυτή. Ωστόσο πιστεύω ότι και με τον Πανιώνιο κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ίσως είναι το πρώτο ματς που κάναμε τόσες φάσεις και τις εκμεταλλευτήκαμε βάζοντας γκολ. Αυτό είναι το πρόβλημά μας, ότι δεν κερδίζουμε τα παιχνίδια με 3-0, ενώ κάποιες φορές δεν κερδίζουμε καθόλου.

Τα τελευταία παιχνίδια σίγουρα δίνουν αυτοπεποίθηση στην ομάδα μας και στους ανθρώπους γύρω από αυτήν. Έχουμε καλό ρυθμό και κάνουμε τα σωστά βήματα για να βαδίσουμε στη σωστή κατεύθυνση ώστε να ανέβουμε πιο ψηλά στη βαθμολογία για να φτάσουμε ομάδες όπως η ΑΕΚ και να ανταγωνιζόμαστε εκεί ψηλά.

Η Ξάνθη είναι μια δύσκολη ομάδα, θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Θυμάμαι το ματς του πρώτου γύρου στη Ριζούπολη, στο οποίο είχαν συμβεί περίεργα πράγματα και είχαμε χάσει 1-0. Πρέπει να πάμε στην Ξάνθη δυνατοί και να φέρουμε κι άλλους πόντους στην ομάδα.

Πρέπει να συνεχίσουμε στον δρόμο που χαράξαμε στα ματς με Πανιώνιο και Γιάννενα αλλά και στο πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό. Πρέπει να το διατηρήσουμε αυτό και εύχομαι να πάμε στην Ξάνθη και να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Πάρε €5 Δωρεάν Στοίχημα Χωρίς Κατάθεση από Parimatch

Για το συμβόλαιό του καθώς τελειώνει ο δανεισμός του: «Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω, δεν έχω μιλήσει με τον ΑΠΟΕΛ. Γενικά δε μιλάω γι’αυτό, προσπαθώ να συγκεντρώνομαι στα ματς που έχουμε για να πάρει ο Παναθηναϊκός όσα περισσότερα μπορεί σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Το τι θα κάνω το καλοκαίρι δεν το ξέρω, θα πρέπει να περιμένω. Ίσως πρέπει να επιστρέψω στον ΑΠΟΕΛ για να συζητήσουμε την κατάσταση και μετά να αποφασίσουμε. Για την ώρα δεν το σκέφτομαι. Είμαι εδώ, είμαι χαρούμενος, θέλω να κάνω καλά πράγματα όσο διάστημα θα βρίσκομαι εδώ και να προσπαθήσω όσο μπορώ περισσότερο να βοηθήσω το σύλλογο και μετά θα σκεφτώ το μέλλον μου».

Για το τι θα έκανε αν αποφάσιζε μόνος του: «Δεν ξέρω είναι δύσκολο να πω. Όπως είπα πριν, πραγματικά αγαπώ την περίοδο που βρίσκομαι εδώ. Στο σύνολο, στον σύλλογο, με την ομάδα, στην πόλη, μου αρέσουν όλα. Οπότε δε θα έλεγα όχι στο να παραμείνω, αλλά πρέπει να το δω με διαφορετική ματιά όταν τελειώσει αυτή η περίοδος.

Θα δούμε τι θα πει κι ο ΑΠΟΕΛ, αλλά το να παίζεις για τον Παναθηναϊκό είναι εκπληκτικό. Είναι ένας μεγάλος σύλλογος με ιστορία, οπότε το να συνέχιζα σε αυτό το σύλλογο δε θα έλεγα όχι. Αλλά υπάρχουν πολλά θέματα στο κάδρο και πρέπει να περιμένουμε. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι είμαι πολύ χαρούμενος εδώ. Το τι θα συμβεί στο μέλλον θα φανεί».