Σαρωτικός και ξανά στην κορυφή! (φώτος)

Την 3η σερί του νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας το απόγευμα της Κυριακής και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «γαλάζιοι» επιβλήθηκαν του Ερμή με 4-0.

Πρώτη ήττα για τον Μαρίνο Σατσιά που μέχρι το 30’ διεκδίκησε στα ίσα το ματς αλλά στη συνέχεια ένα επιθετικό ξέσπασμα του Απόλλωνα έφερε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Καϊκέ με τις αποκρούσεις του κράτησε σε χαμηλότερα επίπεδα το σκορ. Ο Βραζιλιάνος ζήτησε αλλαγή στο 55’.

Εξαιρετικός ο Γιαννιώτας που σημείωσε δυο γκολ, πέναλτι-γκολ ο Ματέι μετά από ανατροπή του Πέδρο από τον Παντελή, γκολ ξανά ο Πίττας μετά από ασίστ του Γιαν-Γιαν.

Δημιουργικός ο Απόλλωνας του Γιάννη Πετράκη που πέτυχε 4 γκολ και θα μπορούσε για άλλα περισσότερα. Ο Κρητικός κόουτς έκανε διαχείριση δίνοντας αγωνιστικά λεπτά σε Κατελάρη, Ψύχα και Φιλιώτη.

Η πρώτη εντός έδρας νίκη του Γ. Πετράκη ως προπονητής του Απόλλωνα. Στα 32 γκολ η επίθεση της Λεμεσιανής ομάδας, η καλύτερη επίδοση του πρωταθλήματος.

Στους 32 βαθμούς ο Απόλλωνας και στη πρώτη θέση ξανά, στους 15 έμεινε η ομάδα της Αραδίππου που έκλεισε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα με Ομόνοια, Πάφο, Ανόρθωση και Απόλλωνα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

dffdd

- 2' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Πίττα. Ο Κύπριος φορ έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον Ντιγκινί, αυτός με τακουνάκι ξανά βρήκε τον Πίττα ο οποίος μπήκε στη περιοχή και απέναντι από τον Καϊκέ, έκανε το πλασέ η μπάλα άουτ. Κάπου βρήκε η μπάλα και κατέληξε σε κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ξεκίνημα με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Πετράκη που δείχνει τις προθέσεις της από πολύ νωρίς.

- 5' Πρώτη οργανωμένη επίσκεψη του Ερμή στην εστία του Δημητρίου. Ο Ρουσιάς από πλάγια θέση, περίμενε στήριγμα, έδωσε στον Καϊσερλίδη στο ύψος της περιοχής, αυτός άφησε την μπάλα για τον Παντελή, το σουτ πάνω από το δοκάρι του Δημητρίου.

- 8' O Σάλαϊ βρήκε τον χώρο από τα αριστερά, σταμάτησε τη μπάλα, έκανε το γύρισμα, έδιωξε ο Ντιας σε κόρνερ. Ο Ματέι εκτέλεσε ο Γιούστε το κεφάλι η μπάλα άουτ.

- 9' Νέα φάση για τον Ερμή, ο Μέιρα το φαλτσαριστό πλασέ η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δημητρίου! Κλέψιμο από τον Ερμή, η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο όπου από πλάγια θέση μέσα στη περιοχή του Απόλλωνα έπιασε το σουτ, το τελείωμα ήταν άστοχο.

gdfgdfgdgdffgg

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει ψηλά ο Ερμής και δείχνει αρκετά απαιτητικός.

- 11' Ο Ματέι έψαξε στον χώρο τον Πέδρο, δυνατή μπαλιά, άουτ.

- 13' "Τυφλή" απομάκρυνση του Ρομπέρζ, η μπάλα έφτασε στον Καϊσερλίδη εκτός περιοχής, το σουτ πολύ άστοχο.

- 14' Πίεση του Μέιρα στον Δημητρίου, ο κίπερ του Απόλλωνα δεν απομακρύνει σωστά, ο Ρουσιάς πήρε τη μπάλα, έκανε το σουτ, δεν προβλημάτισε τον Κύπριο διεθνή κίπερ.

- 16' Στο έδαφος ο Καϊκέ. Δέχεται την φροντίδα του ιατρικού τιμ του Ερμή.

γδφγδφγφγγδφγδφ

- 17' Φάουλ κερδίζει ο Ρουσιάς, παρατηρήσεις Φελλά σε Γιούστε για το μαρκάρισμα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Συμπληρώσαμε εικοσάλεπτο, ο Απόλλωνας την μπάλα αλλά πέραν της φάσης του Πίττα, δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Καϊκέ. Καλά οργανωμένος ο Ερμής που δεν περιμένει τον Απόλλωνα στην περιοχή του αλλά δείχνει απαιτητικός.

- 22' Απειλεί ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης βρήκε χώρο μέσα στη περιοχή, το πρώτο σουτ κόπηκε, στη συνέχεια έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές του Γ. Πετράκη να ολοκληρώσουν τη προσπάθεια τους.

- 24' Κάτω στο έδσφος ο Ραφίνια. Κάποιες εντολές Πετράκη στον Πέδρο μέσα από το στιγμιότυπο της Cytavision.

- 27' Aναγκαστική αλλαγή ο Ερμής, ο Λέμος θα πάρει τη θέση του Ραφίνια

dfgdfggdfggdfgdfgdf

- 28' Πρώτη κίτρινη σε ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα, ο Ματέι. Ο Ρουμάνος μάρκαρε άτσαλα τον Καραγκούνη.

- 30' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Γιαννιώτας! Δημιουργός ο Σάλαϊ, ο Ελλαδίτης από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ. Συνεργασία Πίττα-Σάλαϊ, ο Ούγγρος από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Γιαννιώτας ήταν στη σωστή θέση και σκόραρε.

hfghfghgfhghfg

*Σκόρερ και δημιουργός.

- 34' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο μπήκε στη περιοχή, ο Παντελή με τα πόδια τον ανέτρεψε και προκάλεσε την πτώση του μέσα στη περιοχή.

Ελέγχεται η φάση από τον VAR. O Φελλάς περιμένει. Δίνει εντολή ο ρεφ για να εκτελέσει ο Ματεί.

- 35' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Ματέι εύστοχος από τα 11 βήματα. Διπλασιάζει τα τέρματα της η ομάδα του Πετράκη.

dfgdfgdfgdfgdfgdfgdfgdfgdfgdfgdfg

- 37' Απόκρουση του Καϊκέ σε πλασέ του Ντιγκινί μέσα στη περιοχή.

- 39' Νέα μεγάλη απόκρουση του Καϊκέ με το αριστερό πόδι σε πλασέ του Γιαννιώτα!

- 43' Ο Καϊκέ σώζει ξανά τον Ερμή από τρίτο τέρμα! Ο Ντιγκινί σε τετ α τετ με τον Βραζιλιάνο πήγε να τον κρεμάσει, αυτός με την γροθιά αλλοιώνει την πορεία της μπάλας και στη συνέχεια η άμυνα του Ερμή διώχνει σε κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ξέσπασμα Απόλλωνα το τελευταίο 15λεπτο όπου έφερε δυο τέρματα και άλλες πολλές φάσεις για ακόμη περισσότερα. Ο Καϊκέ κρατά το σκορ στο 2-0. Πραγματικά πολύ ικανός κίπερ ο Βραζιλιάνος.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο. Δίκαια μπροστά ο Απόλλωνας με το καθαρό... 2-0. Μετά το 30' η ομάδα του Πετράκη ήταν καταιγιστική. Τρομερός ο Καϊκέ.

σσδφσδφσδφ

Ο Πετράκης προχωρά σε αλλαγή. Ο Μάρκοβιτς θα πάρει τη θέση του Ντένιτς.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 50' Ο Πίττας απέναντι από τον Καϊκέ, το βγάζει ο Βραζιλιάνος.

- 51' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-0! Ο Γιαννιώτας! Με το αριστερό ο Ελλαδίτης νικά τον Καϊκέ! Στα όρια της περιοχής, ο Γιαννιώτας έπιασε ένα σουτ χωρίς αρκετή δύναμη, ξεγέλασε τον Καϊκέ και έγινε το 3-0.

fgdfgdfgfgfddggf

- 52' Ο Καϊκέ λέει "οχι" στον Ματέι που βρέθηκε σε θέση βολής. Στο έδαφος ο Βραζιλιάνος. Ο Καϊκέ δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Φιρινίδης.

Πάμε για έξι αλλαγές, τρεις για κάθε ομάδα. Κατελάρης-Μπένσοπ-Ψύχας ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Ρομπέρζ-Ματέι-Ντιγκινί. Οι Κύπρου, Φιρινίδης και Γεωργίου στις θέσεις των Καϊκέ, Παντελή και Γαβριήλ.

dfgdfggdggdfgdf

- 59' Δυνατό σουτ Μάρκοβιτς, με γροθιές ο Φιρινίδης.

(ΣΧΟΛΙΟ) Έπεσε ο ρυθμός, οι αλλαγές επηρέασαν το ματς.

- 64' Σουτ συρτό του Λέμος, σε ετοιμότητα ο Δημητρίου.

- 67' Στο έδαφος ο Καϊσερλίδης μετά από τη μονομαχία με τον Κατελάρη. Παίζεται από Φελλά, το επιβεβαιώνει και ο VAR.

- 68' Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Μπένσοπ για το 4-0. Ο "Τσάρλι" μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση, απέναντι του ο Φιρινίδης, το πλασέ πέρασε άουτ! Είχε και την επιλογή του Πίττα ο Μπένσοπ αλλά προτίμησε το σουτ.

- 71' Ο Πέδρο περνά εκτός, ο Φιλιώτης στη θέση του Πορτογάλου. Κάνει και διαχείριση ο Πετράκης ενόψει της συνέχειας.

- 80' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 4-0! Ο Πίττας! Ο Γιαννιώτας από τα αριστερά, μπήκε στη περιοχή ο Πίττας μόνος και ανενόχλητος πήρε τη μπάλα και σκόραρε. Ασίστ ο "Γιαν Γιαν", τέταρτο γκολ στους 3 τελευταίους αγώνες για Πίττα που φτάνει τα έξι γκολ.

dfgdfgdggdfggd

- 83' Δοκάρι ο Ερμής μετά από βολίδα του Σ. Κύπρου.

- 85' Σουτ του Γιαννιώτα μέσα από την περιοχή, άουτ.

- 88' Ψάχνει το χατ-τρικ ο Γιαννιώτας, το σουτ που επιχείρησε, το έβγαλε ο Φιρινίδης.

ΤΕΛΟΣ

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο (Φιλιώτης 71'), Γιούστε, Ρομπέρζ (Κατελάρης 57'), Σάλαϊ, Ντένιτς (Μάρκοβιτς 46'), Χάμπος, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (Μπένσοπ 57'), Ντιγκινί (Ψύχας 57').

Στον πάγκο οι Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Χαραλάμπους, Ορφανίδης, Γεωργίου, Ψύχας, Μάρκοβιτς, Μπένσοπ.

Ερμής: Καϊκέ (Φιρινίδης 55'), Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ (Γεωργίου 55'), Μέιρα, Ρουσιάς, Καϊσερλίδης, Ντίας, Ράφαελ (Λέμος 27'), Παντελή (Κύπρου 55'), Σιντιμπέ.

Στον πάγκο: Φινιρίδης, Χριστοφόρου, Παπαθανασίου, Χριστοδούλου, Οκόε, Κύπρου, Αλαμπρίτης, Γεωργίου, Λέμος.

Κίτρινες: Ματέι