Άντεξε με 10 και "τρίποντο" με Γιάνγκα! (Φώτος)

Με το πρώτο γκολ του Ραντζέλο Γιάνγκα με τα κυανόλευκα, ο Απόλλωνας πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Αλεξάντερ Ζόρνιγκερ επικράτησε του Άρη με 1-0, σε ένα ματς που έπαιζε με δέκα παίκτες απ’ το 29' λόγω της αποβολής του Χάμπου με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ήρθε λίγο αργότερα, με άψογη κεφαλιά του Γιάνγκα στο 39'. Αμύνθηκε αρκετά καλά στο β’ μέρος ο Απόλλωνας, άντεξε στην πίεση που έβαλε ο Άρης ο οποίος δικαιούται να τα έχει και με την τύχη του αφού ολοκλήρωσε το ματς με δύο δοκάρια με τους Στεπίνσκι (καθυστερήσεις α' μέρους) και Ρονγκάλια (καθυστερήσεις β' μέρους).​​​​​​ Στα σημαντικά και το ότι για πρώτη φορά φέτος οι "γαλάζιοι" κράτησαν το μηδέν παθητικό!

-19:57 Έναρξη.

-5' Παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια απειλητική επιθετική προσπάθεια.

-10' Πρώτη τελική στο ματς, σουτ του Σιμιόν, δύσκολα ο Δημητρίου.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, δυσκολεύεται στην δημιουργία ο Απόλλωνας.

-16' Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Μπαμπίσκα.

-17' Επανέναρξη στο ματς. Συνεχίζει με δέκα ο Άρης, πάει για αναγκαστική αλλαγή.

-17' Κεφαλιά του Γιάνγκα από κοντά, άστοχη. Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα.

-18' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη, αναγκαστική. Πατσέκο αντί του τραυματία Μπαμπίσκα.

ηυ6τ5ρ6ητυ6

-20' Στο έδαφος ο Χαμάς τώρα, ξανά μικρή διακοπή.

-21' Συνέχεια στο ματς.

-25' Χωρίς να μπορέσει κάποια ομάδα να επιβάλει τον ρυθμό της, συμπληρώθηκε το πρώτο 25λεπτο.

-29' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Χάμπο. Απ' ευθείας η κόκκινη κάρτα για δυνατό τάκλιν στον Στεπίνσκι. Σωστή η απόφαση. Συνεχίζει με δέκα ο Απόλλωνας.

τηερηβφρ

-35' Κίτρινη στον Στεπίνσκι για φάουλ στον Ρομπέρζ.

-38' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Κόρνερ του Ζράντι από αριστερά, κεφαλιά του Ρομπέρζ στο πρώτο δοκάρι, σε ετοιμότητα ο Άλβες.

-39' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιάνγκα! Αν και με δέκα παίκτες οι "γαλάζιοι" έφτασαν πρώτοι στο γκολ. Ανάπτυξη από αριστερά, ο Ίλιεφ βρήκε τον Χαμάς, αυτός ανέβηκε και έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Γιάνγκα με το κεφάλι νίκησε το Άλβες για το 1-0!

γρ5γρ5γ

-45' Νέα επικίνδυνη σέντρα του Χαμάς, η μπάλα πήγαινε προς τον Πίττα που περίμενε να... εκτελέσει από κοντά αλλά ο Καζού πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι κοντρόλαρε εκτός περιοχής, έφερε στο αριστερό και έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να... τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Γκαρσία και Σλόγκαρ μέσα, Φράγκος και Ράντουτς έξω.

-50' Επικίνδυνο γύρισμα του Πατσέκο από αριστερά εντός περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Δημητρίου.

-55' Κρατάει μπάλα ο Άρης στα πρώτα λεπτά του β' μέρους. Είναι πίσω στο σκορ και παίζει με παίκτη παραπάνω.

-60' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γουέλινγκτον αντί Ίλιεφ. Μέσα στόπερ - έξω μέσος. Πάει στο κέντρο της άμυνας πλάι στον Ρομπέρζ ο Βραζιλιάνος, ανέβηκε στον άξονα για να αγωνιστεί ως αμυντικό χαφ ο Κατελάρης.

-61' Κίτρινη στον Γιάγκο.

-68' Μακρινό σουτ του Καζού, λίγο έξω.

-70' Διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Χαμάς. Φεύγει με το φορείο, πάει για αναγκαστική αλλαγή.

;εηγτ5ρεγω

-72' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Αλεσαμί και Στορ αντί Χαμάς (αναγκαστική) και Γιάνγκα.

-72' Επανέναρξη στο ματς.

-78' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σπόλιαριτς αντί Πατσέκο (αλλαγή στην αλλαγή) και Ανδρέου αντί Σικόρσκι. Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές του ο Λιάσος Λουκά.

-80' Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, λίγο έξω η μπάλα.

-82' Κίτρινη στον Ρονγκάλια για φάουλ στον Στορ.

-83' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, ο Σίλντενφελντ βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι, είχε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Άλβες έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-84' Σκοράρει ο Κατελάρης με κεφαλιά, αλλά το γκολ του ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ του Γουέλινγκτον στο ξεκίνημα της φάσης.

-85' Κίτρινη στον Σλόγκαρ για φάουλ στον Γουέλινγκτον.

-88' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μαυρίας αντί Φιλιώτη.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη! Σουτ του Ρονγκάλια με το αριστερό, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

-Τέλος αγώνα, σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα!

ΑΡΗΣ: Άλβες, Ράντουτς (46'Γκαρσία), Σικόρσκι (78'Ανδρέου), Στεπίνσκι, Καζού, Φράγκος (46'Σλόγκαρ), Γιάγκο, Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια, Μπαμπίσκα (18'Πατσέκο - 78'Σπόλιαριτς), Σιμιόν.

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Λόπες, Γκαρσία, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Ανδρέου, Κβάσιουκ, Ελευθερίου, Σλόγκαρ, Μουσούντα, Πατσέκο, Ιωσηφίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Χαμάς (72'Αλεσαμί), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Φιλιώτης (88'Μαυρίας), Κολ, Χάμπος, Ζράντι, Ίλιεφ (60'Γουέλινγκτον), Πίττας, Γιάνγκα (72'Στορ).

Στον πάγκο οι: Ντουρίν, Μαυρίας, Γουέλινγκτον, Μαλεκκίδης, Αλεσαμί, Σπόλιαριτς, Παπουνασβίλι, Ίντζια, Νταμπό, Στορ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στεπίνσκι, Γιάγκο, Ρονγκάλια,Σλόγκαρ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Χάμπος.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος