Απόλλων - Οθέλλος: "Στραβή" πρεμιέρα, κόλλησαν... οι "γαλάζιοι", άντεξαν οι Αθηαινίτες! (φώτος)

Έκπληξη στην Λεμεσό!

Όρθιος ο Οθέλλος, στραβό ξεκίνημα για τον Απόλλωνα. Οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 παρά την πίεση των γηπεδούχων, η ομάδα του Γαρπόζη πήρε τον πρώτο της βαθμό.

Άνοιξε το σκορ ο Σαγκάλ (17') ισοφάρισε με γκολάρα ο Χριστοδούλου (33΄). Δεν εκματαλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους οι "γαλάζιοι" που είδαν τον Λέουβενμπεργκ να κάνει δυο μεγάλες επεμβάσεις και να κρατά το 1-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Απόλλωνας τα έδωσε... όλα για το νικητήριο γκολ αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την εστία του Ταουντούλ. Θετικές εντυπώσεις κέρδισε το σύνολο του Αλέξη Γαρπόζη. Θέλει δουλειά ο Απόλλωνας για να φτάσει στο επίπεδο που επιθυμούν οι ιθύνοντες της ομάδας.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Alphamega Arena και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

αααααααααε

Από νωρίς στο γήπεδο η ιστοσελίδα μας, σας μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν.

- Έναρξη στο ματς.

- Εντυπωσιακή υποδοχή από την Θύρα 1.

φγφγφγφγφ

- 2' Γρήγορη αντεπίθεση του Οθέλλου, ο Ταρίκβα διώχνει σε κόρνερ προ του Χαμπίμπ.

- 3' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα, ο Βαλμπουενά δίνει στον Αμπντουραχίμι, αυτός έπιασε ένα φαλτσαριστό πλασέ, το βγάζει ο Ταουντούλ.

- 4' Διαμαρτυρίες Βαλμπουενά που ζήτησε φάουλ από τον ρεφ.

- 5' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, το 2ο.

- 6' Μακρινό σουτ του Χάμπου, άστοχο.

- 12' Κάθετη του Σαγκάλ στον Ταρίκβα, κόβεται ο Άγγλος μέσα στη περιοχή.

- 13' Παρέμβαση του Πεϊμπέρνς στον Σαγκαρέ, ελέγχει ο Απόλλωνας.

- 15' Επικίνδυνα ο Χάμπος έξω από την περιοχή, το σουτ του αρχηγού, δεν ήταν το επιθυμητό.

- 17' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Σαγκάλ! Ασίστ του Χάμπου, πρώτο γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα για τον Χιλιανό.

Ο Χάμπος πήρε την μπάλα, μπήκε στη περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα, ο Σαγκάλ βγήκε πρώτος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

δρρεςρεςρςερςε

- 25' Εξαργυρώνει την επιθετικότητα του ο Απόλλωνας με γκολ.

- 26' Σωτήρια άμυνα του Ανάνγκ προ του Γιούρσεβιτς που ήταν έτοιμος να εκτελέσει μέσα από την περιοχή.

Δίλεπτο cooling break. Eπανέναρξη...

gferertertert

*O πανηγυρισμός του λάτιν Σαγκάλ.

- 33' ΓΚΟΛ ο Οθέλλος και 1-1! Φοβερό γκολ από τον Χριστοδούλου! Οβίδα του Κύπριου μέσου στο "παραθυράκι" του Λέουβενμπεργκ.

ΦΔΣΦΔΣΦΣΔΦΣΦΣΦΣΦΣΔ

(ΣΧΟΛΙΟ) Αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, ο Χριστοδούλου με άπιαστο σουτ ισοφαρίζει. Βρήκαμε... το πρώτο υποψήφιο κορυφαίο γκολ για το νέο πρωτάθλημα! Κόντρα στην ροή ο Οθέλλος "σοκάρει" τον Απόλλωνα.

- 39' Νέο βολέ του Χριστοδούλου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 41' Ατομική προσπάθεια του Αμπντουραχίμι, επιτέθηκε κατα μέτωπο, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 43' Απεύθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ταουντούλ.

Kαθυστερήσεις - 4'

45+1' Κίτρινη στον Μπογκτάν για διαμαρτυρίες.

- 45+3' Δεν βγαίνει η προσπάθεια του Ντιγκινί, η μπάλα στον Ταουντούλ.

- 45+4' Τελική του Οθέλλου, σέντρα του Ντιαγέ, ο Σαγκαρέ με πλασέ από πλάγια θέση, μαζεύει εύκολα ο Λέουβενμπεργκ.

Ημίχρονο στην Λεμεσό. Ισόπαλοι Απόλλωνας και Οθέλλος. Εφτά τελικές ο Απόλλωνας, τρεις ο Οθέλλος. Η ομάδα του Αντόνε ήταν καλύτερη, πιο απαιτητική και πιο απειλητική. Σκόραρε πρώτη αλλά κόντρα στην ροή οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν με γκολάρα του Χριστοδούλου. Άνοιξε το σκορ ο Σαγκάλ.

δρεςρςερεςρ

Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

- 46' Κίτρινη στον Ουεσλάτι.

- 48' Mεγάλη επέμβαση του Λέουβενμπεργκ σε σουτ του Ναρντίνι! Σε κόρνερ έδιωξε ο Ολλανδός που έκανε την απόκρουση μέχρι στιγμής της αναμέτρησης. Εκτός περιοχής ο άσος του Οθέλλου έπιασε ένα δυνατό σουτ, ανάγκασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε μεγάλη απόκρουση.

- 50' Γύρισμα του Βαλμπουενά, σε κόρνερ διώχνει ο Ταουντούλ.

- 51' Αγγίζει το 1-2 ο Οθέλλος! Ο Ανάγκ μέσα από την περιοχή πιάνει το σουτ, σε ετοιμότητα ο Λέουβενμπεργκ! Σε πλεονεκτική θέση ο Αφρικανός άσος για να σκοράρει αλλά ο Ολλανδός τερματοφύλακας λέει "όχι" ξανά. Στη συνέχεια το σουτ του Ουεσλάτι περνά άουτ.

- 54' Μπαλιά του Χάμπου στον Αμπντουραχίμι, δεν κάνει καλό τελείωμα ο επιθετικός του Απόλλωνα.

- 55' Κίτρινη στον Βαλμπουενά για αντιδράσεις προς τον ρεφ. Ζήτησε πλεονέκτημα ο Γάλλος αλλά ο ρεφ σφυρίζει φάουλ. Αντέδρασε και κιτρινίστηκε από τον Τεχράνυ ο Ματιέ Βαλμπουενά.

δφδφδδδφδφ

- 56' Ζήτησαν φάουλ οι του Απόλλωνα πάνω στον Σαγκάλ κοντά στο κόρνερ, παίζεται από ρεφ και βοηθό, διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων. Φαίνεται να υπάρχει παράβαση-φάουλ.

- 58' Άμυνα καθοριστική του Ταρίκβα στον Σαγκαρέ που όπλισε και ήταν έτοιμος να εκτελέσει μέσα από την περιοχή!

- 59' Κίτρινη στον Κολ για φάουλ στον Ουεσλάτι.

- 62' Ετοιμάζει Πέρετς και Κρμέντσικ ο Αντόνε.

- 63' Σωτήρια άμυνα του Ανάγκ προ του Ντιγκινί μέσα από την μικρή περιοχή!

- 64' Kίτρινη στον Σαγκαρέ.

- 65' Έξω οι Βαλμπουενά και Ντιγκινί.

σφδδφδφδφδ

- 66' Όχι Ταουντούλ σε Πέρετς! Μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα για το 2-1! Από το σημείο του πέναλτι περίπου ο Ισραηλινός έπιασε το σουτ, το βγάζει ο Ταουντούλ!

- 67' Βάζει πίεση ο Απόλλωνας. Κίτρινη ο Ντιαγέ, φάουλ του Γιούρσεβιτς, διώχνει ο Ναρντίνι.

Τελευταίο 20λεπτο στην Λεμεσό.

- 70' Κεφαλιά του Σαγκάλ μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 74' Αλλαγή του Γαρπόζη, μέσα ο Μπραμπίγια στη θέση του Ουεσλάτι.

- 77' Σουτ του Ταρίκβα, δεν ανησυχεί ο Ταουντούλ.

- 78' Διώχνει ο Χριστοδούλου την παράλληλη πάσα του Σαγκάλ.

- 79' Μακρινό σουτ του Αμντουραχίμι, άουτ.

- 80' Τελική του Κρμέντσικ, λίγο άουτ η μπάλα.

Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα οι Ποντικός και Ψύχας, έξω οι Σαγκάλ και Χάμπος.

φδφγφδφγδγδφγδγδφ

Τελευταίο 5λεπτο.

- 85' Άστοχο σουτ του Ψύχα, πολύ φιλόδοξο.

- 88' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας! Σουτ του Αμπντουραχίμι, απόκρουση του Ταουντούλ, στην επαναφορά ο Κρμέντσικ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!!

Καθυστερήσεις - 8'

- 90' Φαλτσαριστό μακρινό σουτ του Αμπντουραχίμι, η μπάλα άουτ.

- 90+2' Στημένη μπάλα για τον Απόλλωνα, μακριά από την περιοχή.

Ο Ταουντούλ κάνει σωστή έξοδο και μαζεύει.

- 90+4' Ο Άδωνη στην θέση του Γιούρσεβιτς.

- 90+5' Ευκαιρία του Απόλλωνα! Παράλληλο γύρισμα του Ταρίκβα μέσα στη περιοχή, δεν μπορεί ο Κρμέντσικ να βρει την μπάλα. Ελέγχθηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει χέρι, κάτι που ζήτησε ο Κρμέντσικ.

Βρήκε σε παίκτη του Οθέλλου η μπαλιά του Ταρίκβα και δεν κατάφερε ο Τσέχος φορ να ενωθεί... με την μπάλα.

- 90+7' Γεμίζει ο Πέρετς, κερδίζει κόρνερ.