Απόλλων - Δόξα: Τεσσάρα... κορυφής με show Πέδρο Μάρκες! (φώτος)

Άνετη επικράτηση του Απόλλωνα επί της Δόξας με 4-0!

Οι «κυανόλευκοι» με τρια γκολ του Μάρκες και ένα του Εκπολό καθάρισαν την ουραγό Δόξα και έπιασαν κορυφή μετά την ήττα της Ανόρθωσης.'

Το γρήγορο γκολ του Εκπολό στο 5’ άνοιξε τον δρόμο για την 3η σερί επιτυχία του Απόλλωνα, ακολούθησαν ευκαιρίες αλλά δοκάρια και Σισκόφσκι κράτησαν το 1-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην ανάπαυλα η ομάδα του Μιλόγεβιτς βρήκε το γκολ που έψαχνε για να διώξει τον άγχος με τον Μάρκες να τελειώνει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Ο Πορτογάλος με ακόμη δυο γκολ υπέγραψε το 4-0 και έστειλε τον Απόλλωνα στην κορυφή. Στους 15 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους μηδέν έμεινε η Δόξα.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρίσκεται στους 12 βαθμούς ενώ η ουραγός Δόξα ψάχνει τους πρώτους της βαθμούς.

- Moνόλεπτος σιγή εις μνήμη του αδικοχαμένου ρεφ, Πάνου Θεοδώρου.

δφσδφσδφσφσφδφσδφδσ

-H φωτογραφία του Πάνου Θεοδώρου, εμφανίστηκε στην γιγαντοοθόνη του γηπέδου, είχε ξεκινήσει την ποδοσφαιρική του καριέρα από τον Απόλλωνα

- 'Εναρξη στο ματς.

- 3' Γύρισμα του Κοστάκε, ο διώχνει ο Πάντιτς που ήταν στο δεύτερο δοκάρι.

- 4' Κεφαλιά του Εκπολό, το βγάζει ο Σισκόφσκι, στη συνέχεια βγαίνει η άμυνα, νέο κόρνερ.

- 4' Πάλι κόρνερ ο Βαλμπουενά, νέα κεφαλιά του Εκπολό, ο Σισκόφσκι σε ετοιμότητα διώχνει σε τρίτο κόρνερ.

- 5' Απίστευτο! Τρίτη ευκαιρία ξανά με Εκπολό! Κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εκπολό με πλασέ προσπαθεί να σκοράρει, διώχνει ο Βελκόφσκι! Η μπάλα φαίνεται να πέρασε την γραμμή.

Δείτε το βίντεο όπου ο ρεφ δείχνει σέντρα για το 1-0 του Απόλλωνα.

ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Εκπολό! Μέσω VAR ο Απόλλωνας ανοίγει το σκορ! Δείχνει σέντρα ο Χατζηγεωργίου. Τρίτη και "φαρμακερή" για τον Αφρικανό έπειτα από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ του Βαλμπουενά.

ρεςρεςρρρρ

(ΣΧΟΛΙΟ) Επιθετικός "μονόλογος" του Απόλλωνα στο 'Αλφαμέγα'.

- 12' Ευκαιρία του Απόλλωνα για το 2-0! Ο Μάρκες σε πλεονεκτική θέση, έκανε αδύναμο πλασέ, στην αγκαλιά του Σισκόφσκι η μπάλα.

- 18' Κόπασε ο ρυθμός του Απόλλωνα που ελέγχει φυσικά το παιχνίδι.

- 23' Φάουλ του Ασάντε στον Πεϊμπέρνς, απρόσεκτος ο Γκανέζος, στο έδαφος ο Γάλλος.

- 27' Oφσάιντ ο Νταρίκουα, δεν μετρά η φάση του Απόλλωνα.

- 32' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο Μάρκες απέναντι από τον Σισκόφσκι, ο Σκοπιανός λέει "όχι" στον Πορτογάλο. Εξαιρετική ενέργεια ο Μάρκες πέρασε δυο ποδοσφαιριστες και στο τετ α τετ βλέπει τον Σισκόφσκι να του στερεί το γκολ.

- 37' Πρώτη τελική για την Δόξα. Μακρινό σουτ εκτός περιοχής του Βελκόφσκι, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

- 41' Δοκάρι ο Απόλλωνας με τον Κοστάκε! Αγγίζει το 2-0 ο Απόλλωνας, ο Ρουμάνος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Καθυστέρηση - 1'

Ημίχρονο στο Κολόσσι. Ο Απόλλωνας μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Εκπολό.

δφγδφγδγγδφγ

- Εναρξη στο β' μέρος

- 46' Ο Λέουβενμπεργκ μπλοκάρει την μπάλα προ του Ασάντε.

- 49' Σέντρα του Αμντουραχίμι, ο Μάρκες το κεφάλι, η μπάλα άουτ

- 56' Τελική του Σαντίκ, κακό τελείωμα.

- 58' Σέντρα του Κοστάκε, μαζεύει ο Σισκόφσκι.

- 63' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Φοφανά σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ. Άμυνα του Κοστάκε έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Παράλληλο γύρισμα Ασάντε ο Φοφανά πήγε να πλασάρει ο Ρουμάνος έβαλε την προβολή και έσωσε την εστία του Απόλλωνα.

- 65' Διπλή αλλαγή από Μιλόγεβιτς, οι Πέρετς και Βάργκα στις θέσεις των Βαλμπουενά και Αμπντουραχίμι.

- 68' Τρομερή ατομική προσπάθεια Ασάντε, ο Γκανέζος πήγε να τα βάλει με όλους, κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Εκπολό.

- 71' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Πέδρο Μάρκες! Δυνατό σουτ του Πορτογάλου μέσα στη περιοχή, δεν αφήνει κανένα περιθώριο στον Σισκόφσκι! Ισχυρό προβάδισμα της Λεμεσιανής ομάδας.

φδγφδγδφγδφγδφγδγγγδφγδγδ

- 78' Aστοχεί ο Γκλεόφιλο από πλεονεκτική θέση.

- 80' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-0! Ο Μάρκες ξανά! Από κοντά ο Πορτογάλος νίκησε τον Σισκόφσκι. Κλείδωσε το τρίποντο η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

φδγδφγδφγδγγδφγδφγδφ

Διπλή αλλαγή από Μιλόγεβιτς. Ο Χάμπος δίνει τη θέση του στον Ντανίλο. Το περιβραχιόνιο στον Κολ. Ο Άδωνη στην θέση του Εκπολό.

- 89' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 4-0! Ο Μάρκες σκοράρει και το τέταρτο γκολ, φτάνει σε χατ τρικ. Από πλάγια θέση νικά τον Σισκόφσκι και κάνει το 4-0.