Απόλλων - ΕΝΠ: Το ένα του Χέντι ήταν αρκετό! (φώτος)

Με το δεξί του Χέντι νικηφόρα πρεμιέρα για τους πρωταθλητές!

Ο Απόλλωνας δυσκολεύτηκε απέναντι στην «διαβασμένη» ΕΝΠ και επικράτησε 1-0 χάρη στο γκολ του Νιγηριανού φορ στο 24’. Το πρώτο του με τα «μπλε» της Λεμεσιανής ομάδας.

Το γκολ του Απόλλωνα ήρθε σ’ ένα σημείο όπου οι «βυσσινί» έχασαν την συγκέντρωση τους λόγω και της ακύρωσης του τέρματος του Ρουσιά. Ο Κύπριος φορ σκόραρε στο 20’ αλλά ο VAR – Ροβέρτος Κώστα ενημέρωσε τον ρεφ Αργυρού πως ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι.

Είχε τον έλεγχο του αγώνα ο Απόλλωνας δίχως όμως να φτιάξει τις πολύ μεγάλες φάσεις. Δεν απειλήθηκαν οι πρωταθλητές πέραν από την φάση του Λαμί στο 55’. Ντεμπούτο για Πινακά.

Έβγαλαν κούραση παρά το rotation του Καταλά οι ποδοσφαιριστές του Ισπανού. Θετική η εικόνα της ΕΝΠ που στάθηκε αξιοπρεπέστατα απέναντι σ’ έναν πολύ πιο ποιοτικό αντίπαλο.

ΑΠΟΨΕ στην Digital TV

ΑΠΟΕΛ43

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες. Στην σέντρα η ΕΝΠ.

- Μαζί σας στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

ΦΓΔΦΓΔΦΓΔΓΔΦΓ

- 1' Απειλεί ο Απόλλωνας με Πίττα, η μπάλα κόλλησε... στην περιοχή, το πλασέ του διεθνούς φορ, άμυνα του Ντρέκσα με την πλάτη. Προηγήθηκε κόντρα... επίθεση με τον Βα, ο Ανγκολέζος έκανε το γέμισμα, ο Ογκέντα έδωσε στον Πίττα αλλά οι "βυσσινί" απομάκρυναν.

- 2' Κίτρινη στον Ρουσιά για φάουλ στον Ρομπέρζ. Με το χέρι απρόσεκτα ο φορ της ΕΝΠ.

- 3' Σουτ εκτός περιοχής του Κολ, άουτ η μπάλα.

σδφσδσφσδφσδφσφσδφσδ

- 4' Αναπτύχθηκε γρήγορα ο Απόλλωνας, ο Πίττας έκανε το γύρισμα, διώχνει σε κόρνερ ο Χριστοφή.

- 8' Φάουλ η ΕΝΠ από πλάγια θέση. Θα εκτελέσει ο Μέιρα.

- 9' Διώχνει ο Καμπράλ.

- 10' Με το εξωτερικό του ποδιού ο Πίττας έκανε το γύρισμα, ο Κόστιτς μπλοκάρει.

- 13' Στο έδαφος ο Βα στην περιοχή της ΕΝΠ. Φωνές από πλευράς Απόλλωνα για πέναλτι. Συνεχίζεται το ματς, η φάση εξετάστηκε και από τον VAR. Ο Ανγκολέζος σε μονομαχία με τον Χριστοφή. Παίζεται... από τον Αργυρού.

-20' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 0-1! Ο Ρουσιάς μετά από στημένο του Μέιρα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Εξετάζεται η φάση.

σδφσδφσδφσδφσδφσ

- 22' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ του Ρουσιά! Ο Αργυρού μετά από συνεννόηση με τον VAR ακυρώνει το γκολ για χέρι του Ρουσιά. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ.

- 24' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Χέντι! Πρώτο γκολ του Νιγηριανού. Σέντρα του Καμπράλ, ο Χέντι σταματά την μπάλα και με βολέ νικά τον Κόστιτς για το 1-0. Χαμός στο Τσίρειο.

σδφσδφσδφσδφσδ

- 29' Σουτ του Βα, μπλοκάρει εύκολα ο Κόστιτς.

- 35' Ο Πίττας έκανε το σουτ, ο Κόστιτς σε ετοιμότητα.

'Eνα λεπτό η καθυστέρηση.

Ημίχρονο στο Τσίρειο. Μπροστά στο σκορ ο Απόλλωνας.

- Αλλαγές για τον Απόλλωνα... Ντιγκινί και Χάμπος θα μπουν στο παιχνίδι στη θέση των Ογκέντα και Σαχάρ.

δσφσδφφφσδφφσδφ

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 47' Κεφαλιά του Ντα Σίλβα, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητρίου.

- 52' Κυκλοφορεί την μπάλα ο Απόλλωνας σε αργό τέρμπο, πολλές πάσες χωρίς όμως να μπει απειλητικά στην εστία των "βυσσινί".

- 55' Ευκαιρία για την Ένωση! Ο Λαμί μπήκε στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, πέφτει και μαζεύει ο Δημητρίου!

- 56' Ντιγκινί και Πίττας πήγαν να συνεργαστούν, η άμυνα της ΕΝΠ κόβει αποτελεσματικά.

- 57' Τριπλή αλλαγή της ΕΝΠ.

σδφδσφφφσδφ

- 62' Σουτ του Πίττα, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 63' Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Καταλά, Κολ-Χέντι θα αποχωρήσουν οι Αλεσάμι-Μπα στις θέσεις τους. Η πρώτη συμμετοχή του Νορβηγού για τη φετινή χρονιά.

σδφσδφσδφσδφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Χειροκροτείται ο Εζεκιέλ Χέντι.

- 65' Δυνατό μαρκάρισμα του Χριστοφή στον Βα, κίτρινο στον Κύπριο άσο από τον ρεφ Αργυρού.

- 66' Πίεση των Ρουσιά - Βουτσένοβιτς στον Ρομπέρζ, κλέβουν οι "βυσσινί" αλλά η φάση σταματά για χέρι του Ρουσιά. Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Βουτσένοβιτς αν και αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του Δημητρίου προσπάθησε να πάει σε τετ α τετ. Φάουλ σφυρίζει ο ρεφ.

- 70' Cooling break.

- 72' Γρήγορη επίθεση του Απόλλωνα, ο Βα έφυγε στον χώρο είχε απέναντι τον Ντιγκινί προσπάθησε να του περάσει την μπάλα αλλά η σέντρα του ήταν άστοχη.

- 73' Σουτ του Βα, πάνω σε αμυντικούς της ΕΝΠ.

- 77' Κακή σέντρα του Ντα Σίλβα, δεν ανησυχεί ο Δημητρίου.

- 79' Έξοδος του Κόστιτς προ του Πίττα, απομακρύνει ο κίπερ της ΕΝΠ.

- 82' O Mιχαϊλοβιτς στην θέση του Ρουσιά.

- 85' Ο Πρωτοπαπάς με το αριστερό στο ύψος της περιοχής, δεν ανησυχεί ο Δημητρίου.

- 87' Ο Πινακάς στην θέση του Βα. Ντεμπούτο του Ελλαδίτη.

- 90' Kίτρινη ο Καμπράλ.

- ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Πρόβλημα ο Δημητρίου που έπεσε στο έδαφος.

Απόλλων Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ογκέντα (Ντιγκινί 46'), Καμπράλ, Ρομπέρζ, Βα (Πινακάς 87'), Χαμάς, Σαχάρ (Χάμπος 46'), Κολ (Αλεσάμι 63'), Χέντι (Μπα 63')

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Λοϊζου, Βουκάσιν, Αρτυματάς, Μπα, Χάμπος, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Φιλιώτης, Μαυρίας, Πινακάς

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα , Ρουσιάς (Μιχαϊλοβιτς 82'), Μέιρα (Λουσέρο 57'), Κωνσταντίνου (Γαβριήλ 77'), Κατσιάρης (Βουτσένοβιτς 57'), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (Μαυρουδής 57'), Λαμί.

Στον πάγκο:: Παναγιώτου, Έχμαν, Λουσέρο, Κοσμά, Κολωνίας, Βουτσένοβιτς, Μαυρουδής, Φλουρή, Πρωτοπαπάς, Μιχαΐλοβιτς, Γεχονατάν, Γαβριήλ.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Κώστα Ροβέρτος