Απόλλων – Νέα Σαλαμίνα: Επιθετικός, παραγωγικός, κυριαρχικός! (φώτος)

Απόλλων – Νέα Σαλαμίνα: Επιθετικός, παραγωγικός, κυριαρχικός!  (φώτος)

Η καλύτερη εμφάνιση του Απόλλωνα μετά από αρκετό καιρό!

Οι ποδοσφαιριστές του Μακρίδη κέρδισαν με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κατά διαστήματα

Σκόραραν οι Πίττας, Ντιγκινί έπειτα από ασίστ του Κολ. Άστοχο πέναλτι του Ζράντι που σημάδεψε το δοκάρι. Ο Βα το δεύτερο δοκάρι του Απόλλωνα. Ντεμπούτο Ουάρντα για 15 λεπτά. Εμφάνιση που γέμισε… τον κόσμο του Απόλλωνα. Στα μειον οι πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε… παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μπορούσε όμως σε δυο περιπτώσεις να σοκάρει και να τιμωρήσει την αστοχία του Απόλλωνα. Ο Φλοριάν στο πρώτο μέρος σπατάλησε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ, άστοχος ο Τσίκο σε στημένο έστειλε την μπάλα άουτ.

Στους 28 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 22 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα. Πάει... Πάφο η ομάδα του Μακρίδη, με ΕΝΠ στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" οι "ερυθρόλευκοι".

Το kerkida.net ήταν στο νέο γήπεδο Λεμεσού και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

γδφγγ

- Έναρξη στο ματς.

- 3' Μπήκε πολύ δυνατά ο Απόλλωνας, ο Ζράντι έπαιξε κάθετα, ο Μελίσσας βγήκε και μάζεψε προ του Χέντι.

- 4' Σκοράρει ο Πίττας, ψηλά η σημαία του Μάριου Δημητριάδη για οφσάιντ.

δφγδφγγδ

- ΑΝΑΜΟΝΗ, για να εξεταστεί η φάση από τον VAR.

- 5' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας, 1-0 με τον Πίττα! Σε κανονική θέση ο Ιωάννης Πίττας, καλυπτόμενος όπως αποφάσισε ο VAR μετά τον έλεγχο και μπροστά η ομάδα της Λεμεσού. Πολύ ωραιά η μπαλιά του Κολ που βρήκε στη πλάτη της άμυνας της Νέα Σαλαμίνας τον σκόρερ.

δγδφγδφγδφγ

*Ο Πίττας είναι ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Απόλλωνα στο νέο γήπεδο. Απέναντι στη Δόξα το γκολ ήρθε από τον Αντενόν.

- 9' Απειλεί η Νέα Σαλαμίνα, ο Φλοριάν την τελική προσπάθεια, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς.

- 11' Μπαλιά του Ζράντι, ο Μελίσσας επεμβαίνει.

- 13' Αγκωνιά του Οφόρι στο πρόσωπο του Βα, κίτρινη στον άσο της Νέα Σαλαμίνας.

φγδφγδγδφγ

Έλεγχος για πιθανό πέναλτι, ίσως η παράβαση να έγινε μέσα στη περιοχή.

- 14' ΠΕΝΑΛΤΙ! Η παράβαση έγινε μέσα στη περιοχή σύμφωνα με τον VAR.

τρυτρυτρυτρυ

- 15' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Ζράντι σημάδεψε το δοκάρι του Μελίσσα! Αστοχος από τα 11 βήματα ο Ζράντι, σπαταλά μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

γδφγφγδφγ

- 19' Συρτό σουτ του Κολ, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

- 23' Τετ α τετ του Φλοριάν με Γιοβάνοβιτς, ο Πεϊμπέρνς ασκει πίεση στον Γάλλο που πέφτει στο έδαφος πριν εκτελέσει. Παίζεται... από Φελλά. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς "Ερυθρολεύκων".

- 25' Εξετάστηκε η φάση, δεν κρίθηκε αντικανονική η άμυνα του Πεϊμπέρνς, συνέχεια στο παιχνίδι.

dfgdfgdfgfgdf

- 28' Σουτ του Πίττα, δύσκολα ο Μελίσσας! Εκτός περιοχής, φαλτσαριστό σουτ του σκόρερ που είναι ο κορυφαίος για την ώρα.

- 34' Οφσάιντ ο Χέντι δεν καταγράφεται το σουτ του Νιγηριανού.

- 38' Κόντρα... της Σαλαμίνας, ο Κουμουρής έφυγε από τα δεξιά, αποτελεσματική άμυνα του Ρομπέρζ, κερδίζει κόρνερ ο ερυθρόλευκος άσος.

- 41' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Φλοριάν απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, δεν καταφέρνει να νικήσει τον Σέρβο. Ξεκάθαρη φάση, ο Γάλλος δεν έκανε καλό τελειώμα ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πέφτει και μπλοκάρει ο "Γιόβα".

fgdfgdfgdgdf

Καθυστερήσεις - 4'

- 45+1' Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Βα από πλάγια θέση βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Μελίσσα. Πάσα του Χέντι, ο Ανγκολέζος αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

- 45+3' Πάτημα του Οφόρι στον Μαυρία σε μια διεκδίκηση στη γωνία της περιοχής του Απόλλωνα. Ψηλα στη γάμπα του Ελλαδίτη μπακ το μαρκάρισμα του Αφρικανού.

Ημίχρονο. 7 τελικές ο Απόλλωνας, μια η Νέα Σαλαμίνα. Στο 69% η κατοχή του Απόλλωνα.

δφγδφδφγφδ

Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

- 47' Διπλή φάση για τον Απόλλωνα, ο Χέντι πρώτα δοκίμασε να νικήσει τον Μελίσσα, ο Ελλαδίτης έκανε την απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Ζράντι από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, αποκρούει ξανά ο κίπερ της Νέα Σαλαμίνας.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ελέγχει το παιχνίδι ο Απόλλωνας, προσπαθεί να πετύχει και δεύτερο γκολ.

- 54' Ευκαιρία ο Απόλλωνας, ο Πίττας από ευνοϊκή θέση, έκανε τη κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα. Σέντρα ακριβείας του Ζράντι!

δφγδφγδφγδφγ

- 56' Αψιμαχία ανάμεσα σε Φράγκο και Βα-Σαχάρ, συστάσεις του Φελλά, έληξε γρήγορα η φωτιά.

δφσφσδφσδ

- 57' Μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα, ο Βα από πλάγια θέση απέναντι από τον Μελίσσα, άστοχος ο Ανγκολέζος!

- 60' Αλλαγές ο Πουρσαϊτίδης, οι Καρλίτος και Φελίπε στις θέσεις των Φράγκου και Κουμουρής.

- 62' Πήγαν να παίξουν το ένα-δυο οι Ζράντι και Βα, βγήκε η άμυνα από τον Μάντζεκ.

- 63' Πρόβλημα για τον Χέντι, στο έδαφος ο Νιγηριανός.

φγδφδγγδφ

- 65' Ετοιμος ο Ντιγκινί να περάσει ως αλλαγή.

- 67' Νέα διπλή κίνηση από Πουρσαϊτίδη, τέσσερις στο σύνολο, μια αλλαγή από Μακρίδη.

- 68' Κίτρινη ο Χαμάς, συμπληρώνει κάρτες ο Μαροκινός, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων του Απόλλωνα που είναι με Πάφο και Ανόρθωση.

- 69' Eυκαιρία η Νέα Σαλαμίνα! Ο Τσίκο πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, έπιασε τη κεφαλιά και την έστειλε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Από στημένη φάση αγγίζει το 1-1 η ομάδα του Πουρσαϊτίδη.

- 72' Πλασέ του Βα με το αριστερό, η μπάλα περνά άουτ.

- 73' Δυναμικό μπάσιμο του Τσίκο στη περιοχή, ο Γιοβάνοβιτς βγαίνει και μαζεύει. Στο έδαφος μένουν οι Τσίκο και Πεϊμπέρνς που μονομάχησαν στην φάση του Αφρικανού.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ετοιμάζεται ο Αμρ Ουάρντα, όρθιο το γήπεδο στην αλλαγή του Αιγύπτιου. Ο Ουάρντα θα πάρει τη θέση του Ζράντι.

ξγηξγηξ

- 75' Σηκώθηκαν οι δυο ποδοσφαιριστές, Τσίκο και Πεϊμπέρνς.

φσδφσδφφσφσφσφδφσδ

- 76' Επαναρχίζει το παιχνίδι μετά από διακοπή περίπου 3 λεπτών. Μέσα ο Ουάρντα, ντεμπούτο με τα κυανόλευκα του Απόλλωνα.

- 78΄ Ορεξάτος ο Ουάρντα στις πρώτες του επαφές.

- 80' Ωραία κίνηση του Σαχάρ, μοίρασε στον Ουάρντα, κερδίζει φάουλ ο Αιγύπτιος από πλάγια θέση.

- 81' Εκτέλεσε το φάουλ ο Χαμάς, ο Ρομπέρζ το κεφάλι, ελέγχει ο Μελίσσας.

- 84' Ευκαιρία ο Ουάρντα, σημάδεψε την γωνία του Μελίσσα, λίγο άουτ η τελική του! Άγγιξε... το 2-0 και το πρώτο του γκολ ο Αιγύπτιος άσος.

- 86' Κίτρινη ο Σαχάρ, φάουλ η Σαλαμίνα.

- 87' Έξοδο ο Γιοβάνοβιτς, σταθερά ο Σέρβος.

Καθυστερήσεις - 7'

- 90' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Ντιγκινί! Ασίστ ξανά του Κολ, με το κεφάλι ο Γάλλος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Πέρασε από τον έλεγχο το γκολ, κανονικά το 2-0.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μετά από καιρό ο Απόλλωνας κάνει μια γεμάτη εμφάνιση με δυο γκολ, πολλές ευκαιρίες, χαμένο πέναλτι. Θα μπορούσαν οι κυανόλευκοι να σκοράρουν πιο νωρίς, το γκολ τελικά του Ντιγκινί κλειδώνει το τρίποντο.

Απόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Πέιμπερνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (Ιλιεφ 90+1', Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ, Κολ (Ρέθιο 90+1', Χέντι (Ντιγκινί 67'), Ζράντι (Ουάρντα 76')

Στον πάγκο: Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Ρέθιο, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Ποντικού, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Ουάρντα

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Κουμουρής (Φελίπε 60'), Φράγκος (Καρλίτος 60'), Τολεμές, Λέουκο, Οφόρι (Νικολάου 66'), Τιάγκο (Τσίκο 67'), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Λιπόμπε,  Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος