Απόλλων-Νέα Σαλαμίνα: Ερυθρόλευκο... μάγκικο διπλό - Γαλάζια απογοήτευση (Φώτος)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα κερδίζοντας τον Απόλλωνα στο “Άλφαμεγα” με 2-0 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ουσιαστικοί στις ευκαιρίες που βρήκαν, κτύπησαν στην αντεπίθεση, κράτησαν στην πίεση που δέχθηκαν στο β’ μέρος από τους γαλάζιους της Λεμεσού και έφυγαν από την Λεμεσό με ένα σπουδαίο τρίποντο.

Τα γκολ για την ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου πέτυχαν οι Ντουρμισάι στο 18ο λεπτό και Ναρσίνγκ στο 32ο. Σε μεγάλη βραδιά ο Τάσος Κίσσας ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Από την άλλη οι γαλάζιοι πλήρωσαν τα λάθη τους από τη μια και από την άλλη την αστοχία τους επιθετικά. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Άγγελου Τσολάκη στον πάγκο της ομάδας.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 22 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαμαρτυρίες από τους φίλους του Απόλλωνα και στην ανάπαυλα αλλά και μετά το τέλος του αγώνα προς τους παίκτες της ομάδας και προς τη διοίκηση.

** Στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή , στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

σαδ

-2' Μακρινό σουτ του Χάμπου η μπάλα έξω. Πρώτη καλή στιγμή για τους γαλάζιους.

-6’ Προϋποθέσεις για τον Απόλλωνα. Ο Μάκρες με μακρινή μπαλιά προσπάθησε να βρει τον Κοστάκε σε κενό χώρο ωστόσο ο Λέουκο ήταν πιο γρήγορος και γύρισε την μπάλα στον Κίσσα.

-8' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα. Πρώτο στον αγώνα. Διώχνουν οι του Απόλλωνα.

σδσσσ

Πρόβλημα με Πεϊμπέρνς στον Απόλλωνα. Φαίνεται να πονάει. Για την ώρα συνεχίζει τον αγώνα.

ψχωχψ

-11' Κοστάκε στην περιοχή του Κίσσα, έχασε όμως την μπάλα.

-12' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα.

-13' Απευθείας εκτέλεση του Κοστάκε, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κίσσας.

-16' Ο Κρμέντσικ βρήκε στην περιοχή τον Μάρκες ο οποίος έκανε το πλασέ (εκτός ισσοροπίας) με την μπάλα να περνά έξω.

δδφδφ

-18 ΓΚΟΛ και 0-1 για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ντούρμισαϊ. Κόντρα στην ροή του αγώνα οι ερυθρόλευκοι ανοίγουν τον σκορ. Ο Μιγκελίτο βρήκε τον Νάρσινγκ ο οποίος έφυγε γρήγορα στην επίθεση από τη δεξιά πλευρά έφτασε την περιοχή του Λέουβενμπεργκ, γύρισε την μπάλα λίγο πιο πάνω από το σημείο του πέναλτι και ο Ντούρμισαϊ με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των γαλάζιων.

σαδσ

-20' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Πέϊμπερνς στη θέση του ο Σιέλβικ.

-23' Βρέθηκε στο έδαφος ο Γιούρσεβιτς μέσα στην περιοχή δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής. Φαίνεται ο παίκτης του Απόλλωνα στην προσπάθεια του να κάνει του σουτ να βρίσκει τον ποδοσφαιριστή της Νέα Σαλαμίνας.

-28' Σουτ του Μάρκες, ξανά ο Κίσσας πέφτει εντυπωσιακά και διώχνει την μπάλα.

-32' ΓΚΟΛ 0-2 για την Νέα Σαλαμίνα με τον Νάρσινγκ. Έφυγε από το κέντρο έφτασε στο ύψος της περιοχής του Λέουβενμπεργκ, απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Σιέλβικ, έκανε το πλασέ νικώντας για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση τον τερματοφύλακα του Απόλλων.

σδφφδ

Δυο αντεπιθέσεις, δυο γκολ για την ομάδα του Χριστοδούλου. Εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις ευκαιρίες της η Νέα Σαλαμίνα εν αντίθεση με την ομάδα του Απόλλωνα η οποία έχει ποσοστό κατοχής της μπάλας στο 63%.

-43' Κίτρινη στον Λέουκο. Ήταν στον όριο χάνει έναν εκ των δυο αγώνων που ακολουθούν με Ανόρθωση ή Εθνικό Άχνας.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

-45+3' Στο έδαφος ο Λέουκο. Θα προσθέσει και άλλα λεπτά χρόνους καθυστερήσεων ο Φωτίου.

-45+4' Κίτρινη στον Εκπολό για διαμαρτυρίες.

Τέλος πρώτου μέρους...

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός οι Κρμέντσικ, Ποντικός και Κοστάκε στις θέσεις τους οι Αμπντουραχίμι, Σαγκάλ και Πέρετζ.

-46' Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα εκτός ο Λέουκο στη θέση του ο Κονατέ.

-52' Κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κίσσα.

-54' Άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε διαγώνιο σουτ του Αμπντουραχίμι.

-55' ΝΕΟ σουτ του Αμπντουραχίμι η μπάλα λίγο έξω.

δφσδ

-56' Συνεργασία Μάρκες και Σαγκάλ με τον Χιλιανό να βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Μάρκες ο οποίος έκανε την προβολή... στην έξοδο ο Κίσσας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

-59' Μπήκε πολύ δυνατά ο Απόλλωνας στο β' μέρος. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ και να μπει και πάλι στον αγώνα. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Κίσσας με τις επεμβάσεις του.

-61' Δυο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα εκτός οι Φερνάντεθ και Μιγκελίτο στις θέσεις τους οι Παπαγεωργίου και Κουσμάνοβιτς.

12 τελικές για τον Απόλλωνα μόλις 2 για τη Νέα Σαλαμίνα.

-64' Κόρνερ για την Νέα Σαλαμίνα. Μετά την εκτέλεση η μπάλα καταλήγει πλάγιο για τον Απόλλωνα.

-69' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα εκτός ο Νάρσινγκ στη θέση του ο Κορομά.

-70' Δεύτερη αναγκαστική για τον Απόλλωνα εκτός ο Γιούρσεβιτς στη θέση του ο Μαλεκκίδης.

αδσδ

-72' Σουτ του Σαγκάλ από πλάγια θέση η μπάλα λίγο έξω και πάλι.

-80' Μπεραχάνο εκτός στη θέση του ο Κατσιάρης.

-83' Κίτρινη στον Φιλιώτη.

-85' Καλό σουτ του Κουσμάνοβιτς από το ύψος της περιοχής, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.

Εννέα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (20' Σιέλβικ), Τέκιε, Κρμέντσικ (46' Αμπντουραχίμι), Ποντικός (46' Σαγκάλ), Γιούρσεβιτς (70' Μαλεκκίδης), Χάμπος, Κοστάκε (Πέρετζ), Φιλιώτης, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Κολ, Βάργκα.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (69' Κορομά), Μιγκελίτο (61' Κουσμάνοβιτς), Ντούρμισαϊ, Φερνάντεθ (61' Παπαγεωργίου), Μπεχεράνο (80' Κατσιάρης), Καρλίτος, Λέουκο (46' Κονατέ), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κονατέ, Τσελέα, Κουζμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Σίλβα, Κατσιάρης, Κορομά.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος