Απόλλων - Ομόνοια: Αλάνθαστος με ανατροπή! (φώτος)

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Κέρδισε με ανατροπή την Ομόνοια με 2-1 και έφτασε στο 3Χ3 και τους 9 βαθμούς, αφήνοντας το τριφύλλι μόλις στους 3.

Ένα κλασικό ντέρμπι με τρία γκολ, ανατροπή, δυο πέναλτι, αρκετές φάσεις και δυο δοκάρια για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Λένον ξεκίνησε πολύ καλύτερα και στο 14' με το πέναλτι του Μπρούνο πήρε προβάδισμα. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς και έχασε μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Πίττα στο 45+2'.

Τελικά η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 63' με κεφαλιά του Πίττα και ενώ ήταν η Ομόνοια που είχε τις φάσεις στο ξεκίνημα του β' μέρους. Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 83' με εξαιρετικό σουτ του Ζράντι και ενώ οι "πράσινοι" έπαιζαν με δέκα παίκτες αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε αναχωρήσει με ενοχλήσεις ο Κούσουλος.

Στο γήπεδο ήταν ο Παναγιώτης Χριστοφή, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Ο Κροάτης Patrik Kolaric σφυρίζει την έναρξη.

-Σε κακή κατάσταση και πάλι ο αγωνιστικός χώρος, χαρακτηριστική η φωτογραφία μας:

γρργγρργ

-8' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Β.Γιοβάνοβιτς που χτύπησε στο κεφάλι σε διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-9' Συνεχίζουμε, είναι ΟΚ ο αμυντικός του Απόλλωνα.

-10' Πτώση του Ανσαριφάρντ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς, ζητά πέναλτι. "Τίποτα" δείχνει ο Κροάτης ρεφ που είχε καθαρό οπτικό πεδίο.

-11' Υπήρξε επικοινωνία του Κροάτη με το VAR για λίγα δευτερόλεπτα για τη φάση και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-11 ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Κάθετη του Κασάμα στον Ανσαριφάρντ, ο επιθετικός της Ομόνοιας στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Β. Γιοβάνοβιτς και ο Kolaric δείχνει παράβαση.

εργγεγεγρε

-Η φάση εξετάζεται από το VAR.

-13' Παραμένει η απόφαση, δεν θα ελεγχθεί στο on-field review η φάση. Κίτρινη στον Β.Γιοβάνοβιτς.

η6555η

-14' ΓΚΟΛ 0-1 η Ομόνοια! Ο Μπρούνο από τα 11 βήματα νίκησε τον Γιοβάνοβιτς και πολύ νωρίς βάζει μπροστά το τριφύλλι.

-20 λεπτά στο ντέρμπι, η Ομόνοια μπήκε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε νωρίς. "Ψάχνεται" ο Απόλλωνας που δεν έχει καταφέρει να εκτελέσει επιθέσεις με αξιώσεις.

-22' Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα με σουτ του Γιόστεν από διαγώνια δεξιά, λίγο έξω και ενώ ο Φαμπιάνο "ακολούθησε" την πορεία της μπάλας.

-25' ΔΟΚΑΡΙ ο Απόλλωνας με πλασέ του Πίττα!

-31' Νέα κλασική ευκαιρία οι γαλάζιοι. Ο Κολ έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή, πλάσαρε από κοντά και νίκησε τον Φαμπιάνο αλλά ο Μάθιους έκοψε πάνω στη γραμμή.

-35 λεπτά στο Τσίρειο. Η ομάδα του Καταλά ανέβηκε κατακόρυφα μετά το 20' και είχε τρεις φάσεις, δυο εξ αυτών ήταν κλασικές ευκαιρίες.

-43' Ο Ανσαριφάρντ παραχώρησε κόρνερ μετά από σέντρα, ακολούθησε συνεννόηση του Kolaric με τον VAR για το ενδεχόμενο να υπήρξε χέρι. Η μπάλα χτύπησε στο πόδι του επιθετικού της Ομόνοιας, συνεχίζουμε.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

τρηρτηρτηρτ

-45' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα μετά εναέρια διεκδίκηση ανάμεσα σε Μίλετιτς και Β.Γιοβάνοβιτς. Διαμαρτύρεται για την απόφαση ο στόπερ της Ομόνοιας.

-Συνεννόηση του ρεφ με τον VAR.

-45+1' Παραμένει η απόφαση, ο Πίττας ετοιμάζεται για την εκτέλεση.

κιιικικ

-45+2' Αστοχεί ο Πίττας στην εκτέλεση! Με ένα δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-Τέλος ημιχρόνου. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό διάστημα. Καλύτεροι οι πράσινοι στο ξεκίνημα, μπήκαν νωρίς μπροστά στο σκορ με το πέναλτι του Μπρούνο. Στην συνέχεια οι γαλάζιοι έλεγξαν πλήρως και είχαν 3 κλασικές ευκαιρίες, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Πίττα.

-Με μια αλλαγή αρχίζει το β' μέρος, ο Φιλιώτης στη θέση του Β.Γιοβάνοβιτς. Πάει στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Πεϊμπέρνς παίρνει θέση δίπλα στον Ρομπέρζ.

-52' Πρώτη καλή φάση με σουτ του Κασάμα λίγο έξω απ' την περιοχή, έπεσε στη γωνία ο Γιοβάνοβιτς και με διπλή προσπάθεια μάζεψε.

-53' Σουτ του Μπα μέσα στην περιοχή, η μπάλα στο σώμα του Γιούστε.

-58' Δεύτερη αλλαγή ο Καταλά, Ογκέντα αντί Σαχάρ.

-59' Εξαιρετική προσπάθεια από τον Ανσαριφάρντ, ελευθερώθηκε και έδωσε στον Μπρούνο ο οποίος εκτός περιοχής πλάσαρε έξω.

-60' Νέο σουτ του Μπρούνο από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Γιοβάνοβιτς.

-Μια ώρα παιχνιδιού. Η κατοχή στους γηπεδούχους στο β' μέρος αλλά ακόμα δεν έχουν φτιάξει κάποια ευκαιρία σε αντίθεση με την Ομόνοια που είχε τρεις καλές φάσεις στην αντεπίθεση.

-61' Αλλαγές ο Λένον. Κούσουλος αντί Χαραλάμπους, Μπέζους αντί Ανσαριφάρντ.

676767ι

-63' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κολ σέντραρε με κόρνερ, ο Πίττας από κοντά με το κεφάλι έφερε το ματς στα ίσα. Είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι προηγουμένως ο στράικερ του Απόλλωνα, τώρα είναι εύστοχος.

-67' Νέα διπλή ο Καταλά. Ο Ρέθιο κάνει ντεμπούτο και αντικαθιστά τον Μπα, ο Ζράντι στη θέση του Χάμπου.

-Τελευταίο 20λεπτο στο Τσίρειο...

-73' Αλλαγές η Ομόνοια. Μέσα Λοΐζου-Παπουλής, έξω Μπρούνο-Κασάμα.

-77' Κάρτα ο Χαμάς για τράβηγμα στον Λοΐζου.

-78' Καλή φάση για τους πράσινους. Ο Παπουλής σέντραρε κάθετα με χτύπημα φάουλ, ο Μίλετιτς με κεφαλιά έδωσε ύψος στη μπάλα, ο Γιοβάνοβιτς με γροθιά σε κόρνερ προ του Μπέζους.

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-80' Ο Αλεσάμι αντί του Γιόστεν.

-81' Στο έδαφος ο Κούσουλος με ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο, μέσα το ιατρικό τιμ.

-82' Αποχωρεί ο Κούσουλος για τα αποδυτήρια και καταχειροκροτείται από τον κόσμο της Ομόνοιας.

-83' Συνεχίζουμε, για λίγο με 10 το τριφύλλι.

2132313

-83' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ζράντι με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, ολοκληρώνει την ανατροπή για τον Απόλλωνα.

-84' Τώρα ξανά με έντεκα η Ομόνοια, ο Μιξ μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Κούσουλου που είχε αναχωρήσει πριν το γκολ.

-89' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι! Ο Πίττας πλάσαρε από κοντά, ο Μίλετιτς έβαλε το σώμα και η μπάλα πήγε στο σίδερο.

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-91' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ζράντι.

-92' Συνεχίζουμε.

-95' ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στον Απόλλωνα με ανατροπή!

Απόλλων (Ντ.Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Β.Γιοβάνοβιτς (46' Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Χάμπος (67' Ζράντι), Σαχάρ (58' Ογκέντα), Μπα (67' Ρέθιο), Γιόστεν (80' Αλεσάμι), Πίττας.

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊσότο, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Καμπράλ, Αλεσάμι, Ντανίλο, Ογκέντα, Ρέθιο, Ζράντι, Πινακάς.

Ομόνοια (Ν.Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς, Κασάμα (73' Παπουλής), Χαραλάμπους (61' Κούσουλος), Μπασιρού, Μπρούνο (73' Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (61' Μπέζους).

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Ψάλτης, Κίτσος, Κούσουλος, Μιξ, Παπουλής, Λοϊζου, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Μπέζους, Χούπερ.

Κίτρινες: Β.Γιοβάνοβιτς, Χαμάς /

Διαιτητής: Kolaric Patrik
Α' Βοηθός Διαιτητής: Mihalj Ivan
Β' Βοηθός Διαιτητής: Novosel Kristijan