Απόλλων-Ομόνοια: Διπλό... θρίλερ για το τριφύλλι που παίρνει απόσταση ασφαλείας για εξάδα!

Η Ομόνοια έφυγε με σημαντική νίκη από τη Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα με 2-1 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε δύο ευκαιρίες με Μπεζούς (4’) και Λέτσιακς (5’) και στο 6’ άνοιξε το σκορ με τον δεύτερο από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Στεπίνσκι. Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας πήρε τα ηνία του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες, κέρδισε πέναλτι στο 26’ που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Βαλμπουενά, αφού ο Φαμπιάνο έδιωξε και έτσι η Ομόνοια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας έβαλε πίεση για να ισοφαρίσει, όμως η Ομόνοια άντεξε και σταδιακά άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά, ο Απόλλωνας κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του, όταν στο 87’ δύο αλλαγές του Ματσίν, συνδυάστηκαν και έφεραν την ισοφάριση. Ο Σάντος έκανε την σέντρα και ο Σαγκάλ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Φαμπιάνο. Και ενώ πίεζαν οι γηπεδούχοι για δεύτερο γκολ, στο τελευταίο λεπτό και των καθυστερήσεων του αγώνα, ο Σιπριάνο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με δυνατό πλασέ έκανε το 2-1!

Η Ομόνοια ανέβηκε στους 42 βαθμούς, αφήνοντας τον Απόλλωνα στην 7η θέση και τους 34 βαθμούς.

** Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-4' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Η Ομόνοια έπαιξε γρήγορα, η μπάλα έφτασε στον Μπεζούς που είχε χώρο για σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

-5' Νέα διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Αρχικά ο Σετπίνσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως μπερδεύτηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει, στην συνέχεια έγινε η σέντρα από τον Μάθιους, ο Λέτσιακς στο 2ο δοκάρι κάνει δυνατό πλασέ, διώχνει ο Δημητρίου σε κόρνερ.

-6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Από την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Στεπίνσκι που έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Λέτσιακς ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα!

-13' Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από καλό σημείο, η μπάλα στο τοίχος και απομακρύνεται.

-15' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα κάνει ωραίο διαγώνιο σουτ, η μπάλα φεύγει δίπλα από το παραθυράκι του Φαμπιάνο.

-22' Σουτ του Μπακένγκα, έτοιμος ο Φαμπιάνο που μπλοκάρει την μπάλα.

-24' Σουτ του Χαραλάμπους, πάνω στον Δημητρίου που μαζεύει.

-26' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Έγινε σέντρα από τον Βαλμπουενά, ο Φαμπιάνο βγήκε και βρήκε "αέρα", έριξε τον Μάρκες και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

-28' Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Φαμπιάνο έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν!

1213

-32' Κίτρινη κάρτα στον Λέτσιακς.

-36' Σέντρα του Μαλεκκίδη, η μπάλα πέρασε παράλληλα από όλους, χωρίς κάποιος να μπορέσει να την σπρώξει προς την εστία!

-43' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια. Εκτέλεσε ο Μπεζούς, η μπάλα έφυγε άουτ.

-45' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-45+3' Πιέζει ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις, κερδίζει συνεχόμενα κόρνερ και γυροφέρνει την μπάλα στην περιοχή της Ομόνοιας, δεν δημιουργεί όμως τελικές.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

123321

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-50' Η Ομόνοια είναι αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Δημητρίου, χωρίς όμως να ανησυχήσει ακόμα τον Κύπριο τερματοφύλακα.

-54' Φάουλ για την Ομόνοια, κάπως μακριά αλλά ακριβώς απέναντι από την εστία του Δημητρίου. Εκτέλεσε ο Μπεζούς, ο Δημητρίου έπεσε στην γωνία του και μάζεψε την μπάλα.

-56' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή, η μπάλα από τον Μάρκες πήγε στον Εκπολό που έκανε δυνατό σουτ, όμως την έστειλε άουτ.

-57' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Βαλμπουενά να πατάει στον Μαλεκκίδη, έκανε γύρισμα στην περιοχή όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες βγήκε απέναντι από τον Φαμπιάνο έκανε δυνατό πλασέ, όμως η μπάλα πήγε άουτ!

-58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Πέρετζ στη θέση του Πεϊμπέρνς.

-61' Ωραίος συνδυασμός της Ομόνοιας, βγήκε ο Χαραλάμπους μέτωπο με τον Δημητρίου, αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν έτοιμος και πάλι, σε αδύναμο όμως σουτ του ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας.

-67' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Νταρίκουα με σουτ μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Φαμπιάνο σε ένα κόρνερ ακόμα (12 - 1 τα κόρνερ).

-69' Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα κάνει την σέντρα, από πολύ κοντά ο Πέρετζ δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

-71' Αλλαγή για την Ομόνοια: Ανδρέου στη θέση του Μπέζους.

-71' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα: Σάντος και Σαγκάλ στη θέση των Μπακένγκα και Κολ.

321123

-77' Κίτρινη κάρτα σε Μίλετιτς και Σάντος.

-78' Υπήρξε μία φάση με Ανδρέου και Εκπολό, με τον νεαρό ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας να σηκώνει ψηλά το πόδι και να χτυπάει στο κεφάλι τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Στη φάση δεν σφυρίχτηκε φάουλ και πιθανόν να ελέγχθηκε από το VAR, χωρίς να δίνεται κάτι.

-79' Αλλαγή για την Ομόνοια: Ο Σιπριάνο στη θέση του Λέτσιακς.

-81' Κίτρινη κάρτα στον Παναγιώτου.

-84' Κίτρινη κάρτα και στον Κούσουλο.

-84' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Κρμέντσικ στη θέση του Χάμπου.

-87' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Σέντρα του Σάντος, ο Σαγκάλ πιάνει την κεφαλιά και ισοφαρίζει!

-88' Αλλαγή για την Ομόνοια: Έξω ο Χαραλάμπους, στη θέση του ο Κασάμα.

-89' Φωνές για χέρι σε προσπάθεια του Σαγκάλ μέσα στην περιοχή. Φαίνεται πως ήταν κολλημένο το χέρι του Μίλετιτς. Το VAR ολοκλήρωσε γρήγορα τον έλεγχο.

-90' Κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα φεύγει κόρνερ, από το οποίο έφτασε η μπάλα στον Μαλεκκίδη και που δεν κατάφερε να σκοράρει.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Ο Βαλμπουενά σκοράρει, όμως είναι σηκωμένο το σημαιάκι του βοηθού. Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-90+2' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, ήταν εκτεθειμένος ο Γάλλος.

123123123

-90+4' Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μάρκες, η μπάλα πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-90+5' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Οι πράσινοι έφυγαν σε αντεπίθεση, ο Σιπριάνο έκανε το πλασέ και νίκησε τον Δημητρίου για το 2-1!