Απόλλων-Πάφος: Του "έσπασε" το αήττητο - Μεγάλο... διπλό! (Φώτος)

Νευρικό παιχνίδι στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) ανάμεσα στον Απόλλωνα και την Πάφο για την 9η αγωνιστική, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-0 και να σπάνε το αήττητο των γηπεδούχων μετά από εννέα αγώνες. Παράπονα από τους γηπεδούχους, που έπαιζαν με 10 από το 27ο λεπτό, αποβολή του Χάμπου και λίγα λεπτά αργότερα αποβολή του Μιλόγεβιτς.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τον Απόλλωνα, στο 13ο λεπτό με τον Μάρκες να υποδέχεται σέντρα στο πρώτο δοκάρι, όμως το πλασέ του το πρόλαβε ο Γκολντάρ για να διώξει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, η Πάφος θα κερδίζει πέναλτι σε πτώση του Ντράγκομιρ από τον Πεϊμπέρνς και το εκτέλεσε εύστοχα ο Τάνκοβιτς. Στο 27’ το παιχνίδι στιγματίστηκε από την κόκκινη κάρτα που είδε ο Χάμπος, σε σπρώξιμο που έκανε στον Μπρούνο και ο Απόλλωνας θα συνεχίσει με 10 παίκτες. Στο 31’ έγινε μία φάση για την Πάφο, με τον Ζάιρο να πιάνει ένα γυριστό σουτ και να πηγαίνει η μπάλα στο δοκάρι, ο Μιλόγεβιτς διαμαρτυρήθηκε για άουτ και για φάουλ που έκανε ο Μπρούνο, ζητώντας δεύτερη κίτρινη, όμως ο διαιτητής απέβαλε τον Σέρβο τεχνικό. Η Πάφος σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζάιρο να φεύγει μόνος του σε τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ και να τον πλασάρει εύστοχα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας, παρά το γεγονός πως έπαιζε με λιγότερο ποδοσφαιριστή, προσπάθησε να αντιδράσει, ήρθε όμως και τρίτο γκολ για την Πάφο, με το δεύτερο προσωπικό του Ζάιρο που πήρε την μπάλα μετά από απόκρουση του Λέουβενμπεργκ από σουτ του Τουμάσι και σε κενή εστία έκανε το 3-0.

Έφτασε στους 17 βαθμούς η Πάφος με αυτό το σημαντικό διπλό, έναν λιγότερο από όσους έχει ο Απόλλωνας που γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος.

123

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

** Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα με μία μικρή καθυστέρηση 4-5 λεπτών!

-2' Εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ, η μπάλα φεύγει άουτ.

-4' Πρώτη τελική του Απόλλωνα, με τον Αμπντουραχίμι, το σουτ του οποίου φεύγει άουτ.

-13' Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, έρχεται για τον Απόλλωνα, με τον Μάρκες να υποδέχεται την σέντρα στο πρώτο δοκάρι, να κάνει αμέσως το πλασέ από κοντά, όμως πρόλαβε ο Γκολντάρ για να διώξει σε κόρνερ!

-18' Πέναλτι για την Πάφο! Ο Ντράγκομιρ έκανε ένα σουτ, βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς και ο διαιτητής έδειξε την λευκή βούλα! Ελέγχθηκε από το VAR η φάση και συμφώνησε με τον διαιτητή.

1234

-20' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ!

-26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοστάκε για τον Απόλλωνα, σε καλό σημείο αν και λίγο πλάγια, η μπάλα στο κεφάλι του Ναμ που ήταν στο τοίχος και φεύγει σε κόρνερ.

-27' Ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, που ξεκίνησε με τον Χάμπο να ρίχνει κάτω τον Μπρούνο.

-28' Κόκκινη κάρτα στον Χάμπο και κίτρινη στον Μπρούνο! Με δέκα ο Απόλλωνας!

1616

-31' Δοκάρι για την Πάφο! Ο Ζάιρο με γυριστό σουτ, μετά από άστοχη προσπάθεια του Τάνκοβιτς, έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Η φάση όμως δεν μέτρησε, είχε προηγηθεί φάουλ από τον Μπρούνο που έσπρωξε ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

-32' Κόκκινη κάρτα και στον Μιλόγεβιτς! Χωρίς τον προπονητή του θα συνεχίσει ο Απόλλωνας. Ο Σέρβος προπονητής διαμαρτυρήθηκε πως πέρασε η μπάλα άουτ, ενώ ζήτησε και δεύτερη κίτρινη στον Μπρούνο, με τον διαιτητή να τον αποβάλει από το γήπεδο.

-35' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε.

-45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Σουτ του Πέπε στην κλειστή γωνία, διώχνει σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ.

-45+3' Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, γίνεται κεφαλιά και ο Μπρούνο από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε.

-45+5' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάιρο έφυγε σε αντεπίθεση τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ, έκανε το πλασέ και έκανε το 2-0 για την Πάφο!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

13413

Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έμεινε στα αποδυτήρια ο Κοστάκε, στη θέση του ο Μαλεκκίδης.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου με καθυστέρηση και προειδοποιήσεις από τα μεγάφωνα για να σταματήσουν οι ρήψεις αντικειμένων.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

-48' Σουτ του Μπρούνο, η μπάλα φεύγει μακριά άουτ.

-49' Σουτ του Νταρίκουα, και αυτό πολύ άστοχο, φεύγει άουτ η μπάλα.

-53' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Βαλμπουενά και Σπόλιαριτς μπήκαν στη θέση των Αμπντουραχίμι και Πέρετζ.

-55' Καλή στιγμή για την Πάφο με τον Ζάιρο να μπαίνει στην περιοχή, να βγαίνει μόνος μπροστά από το τέρμα, έκανε το πλασέ και ανάγκασε τον Λέουβενμπεργκ σε εξαιρετική επέμβαση.

-57' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, πέρασε έξυπνα στον Μάρκες μόνο απέναντι στον Ίβουσιτς, όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από την εστία!

-58' Αλλαγές για την Πάφο. Οι Τουμάσι και Βαλακάρι στη θέση των Πέπε και Μπρούνο.

-60' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Υποδειγματική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Βαλακάρι έδωσε στον Τάνκοβιτς, αυτός στον Τουμάσι που έκανε το σουτ, έδιωξε ο Λέουβενμπεργκ, η μπάλα έφτασε στον Ζάιρο που σκόραρε για το 3-0.

554433

-62' Εκτέλεση κόρνερ για τον Απόλλωνα, ο Μαλεκκίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-66' Αλλαγές για την Πάφο. Φεύγουν Κβίντα και Τάνκοβιτς για να περάσουν Ρους και Νταλίνια.

-70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Φεύγει ο Γιούρσεβιτς, στη θέση του ο Βάργκα.

-73' Σουτ του Μπότκαι, έδιωξε ο Λέουβενμπεργκ.

-75' Αλλαγή για την Πάφο. Φεύγει ο Ζάιρο για να περάσει ο Νταβό.

-78' Ο Τουμάσι δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον Λέουβενμπεργκ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα αντέδρασε σωστά και έδιωξε.

-79' Κίτρινη κάρτα στον Ικόκο που χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων της Πάφου.

-80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έφυγε ο Μάρκες, μπήκε ο Κρμέντσικ.

-81' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βάργκα, μετά από σέντρα του Νταρίκουα, η μπάλα φεύγει άουτ.

-84' Σουτ του Βάργκα, διώχνει σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.

-90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

9900

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Τέκιε, Πέρετζ (53' Σπόλιαριτς), Αμπντουραχίμι (53' Βαλμπουενά), Γιούρσεβιτς (70' Βάργκα), Χάμπος, Νταρίκουα, Κοστάκε (46' Μαλεκκίδης), Μάρκες (80' Κρμέντσικ).

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαίν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Παναγιώτου, Βάργκα

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα (66' Ρους), Γκολντάρ, Μπρούνο (58' Τουμάσι), Ζάιρο (75' Νταβό), Μποστκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς (66' Νταλίνια), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (58' Βαλακάρι).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμασί, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο.

ΣΚΟΡΕΡ: 21' (πεν) Τάνκοβιτς, 45+5', 60' Ζάιρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28 Μπρούνο, 35' Πέπε, 47' Κβίντα, 79' Ικόκο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 28' Χάμπος

Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας