Απόλλωνας - Άρης: Εμφατικός με τριάρα, του πήρε το αήττητο και σκαρφάλωσε στην 2η θέση! (φώτος)

«Πράσινο» το Λεμεσιανό ντέρμπι!

Ο Άρης εξαργύρωσε την υπεροχή του στο Β’ ημίχρονο και με γκολ των Κακόριν, Τζαβέ και Στεπίνσκι κέρδισε με 3-0 τον Απόλλωνα.

Η πρώτη ήττα των πρωταθλητών στο πρωτάθλημα ήρθε δια ποδός Κακόριν, Τζαβέ και Στεπίνσκι. Εκμεταλλεύτηκε την κούραση… του Απόλλωνα ο «φρέσκος» Άρης που κυνήγησε και πέτυχε μια σπουδαία νίκη.

Επιστροφή στα τρίποντα για την ομάδα του Σπιλέφσκι που έφτασε τους 15 βαθμούς, στους 14 ο Απόλλωνας. Επανεμφάνιση με γκολ για τον Μάριους Στεπίνσκι.

Ενόχληση αισθάνθηκε ο Ρομπέρζ και έμεινε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

- Έναρξη στο Λεμεσιανό ντέρμπι, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο Τσίρειο η Γρηγορία Φραντζή.

- 1' Συνδυασμός Πίττα-Γιόστεν, ο κύπριος διεθνής μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, μαζεύει ο Βανά.

- 3' ;Aμυνα του Χαμάς στον Μαγιαμπέλα, ο μπακ του Απόλλωνα υποδειγματικά προστατεύει την μπάλα και δεν αφήνει τον Νοτιοαφρικανό να γίνει απειλητικός.

- 5' Πιέζει ψηλά ο Άρης, φαίνεται να μπαίνει δυνατά στο ντέρμπι.

γδφγδφγγδφγ

- 6' Διώχνει ο Ρομπέρζ σε πλάγιο άουτ, μένει ψηλά ο Άρης.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δεκάλεπτο στο ντέρμπι, χωρίς φάση μέχρι στιγμής.

- 13' Προσπάθησε ο Μουσούντα να γεμίσει, ο Γιοβάνοβιτς εύκολα.

- 16' Κόρνερ ο Κολ, με το ένα χέρι απομακρύνει ο Βανά.

- 17' Δυνατό το γέμισμα του Στρούτσκι προς το μέρος του Κακόριν

- 19' Συρτό σουτ του Πίττα, αδύναμο, κατοχή ο Άρης.

φγδγδφγφδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Κλειστό... ντέρμπι, χωρίς φάσεις.

- 22' Έβαλε πίεση ο Άρης στο build up του Απόλλωνα, επιθετικό φάουλ του Κακόριν στον Κολ.

- 24' Δοκάρι ο Απόλλωνας! Ο Ζράντι! Με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Βανά. Το... σήμα κατατεθέν του Ζράντι τα σουτ εκτός περιοχής.

δφγφδγφδγδφγδγ

- 26' Κόβεται ο Μαγιαμπέλα που δεν μπορεί να αποφύγει τα μαρκαρίσματα.

- 28' Άστοχη η μπαλιά του Μαυρία, δεν ανησυχεί ο Βανά.

- 30' Λάθη στην τελική... πάσα για τους ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Περιόρισε τα... όπλα του Άρη ο Απόλλωνας.

- 33' Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Ρομπέρζ καθαρίζει.

- 34' Πίεση του Άρη, ο Γιοβάνοβιτς διώχνει σε πλάγιο άουτ. Κάτι που μπορεί να κάνει πολύ καλά ο Άρης στο να πιέζει ασφυκτικά τις αντίπαλες άμυνες.

- 35' Σύγκρουση Μουσούντα-Χέντι, στο έδαφος ο φορ του Απόλλωνα. Όλα καλά ο Νιγηριανός.

φδδφγδφγδφγδφγδφγδγγφγ

- 37' Σουτ ο Μπαμπίκα, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

- 39' Κακή μεταβίβαση του Μαγιαμπέλα στον κενό χώρο και όχι στα πόδια του Κακόριν. Έχει παράπονα ο Σπιλέφσκι.

- 41' Σέντρα του Μποακί, ο Μπένγκτσον προσπάθησε για το κεφάλι, άμυνα του Απόλλωνα και κόρνερ.

- 42' Κακή εκτέλεση, βγήκε η άμυνα από τον Απόλλωνα.

- 42' Ο Γιόστεν πήγε να μπει στη περιοχή, έδιωξε ο Μουσούντα σε κόρνερ.

δφγδφγδφγδφγ

- 43' Κίτρινη του Κολ για φάουλ στον Μπαμπίκα που έφευγε στην αντεπίθεση. Προηγουμένως υπήρξαν φωνές για χέρι από πλευράς Απόλλωνα.

- 44' Ευκαιρία του Απόλλωνα με τον Χέντι! Ο Νιγηριανός από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή, απέναντι από τον Βανά, έκανε αδύναμο σουτ, μαζεύει ο κίπερ του Άρη. Μπορούσε για καλύτερη επιλογή ο Χέντι. Είχε και την επιλογή του Γιόστεν.

γηφγηφηφγηφγ

Ημίχρονο στο Τσίρειο. Στο μηδέν το ντέρμπι. Ο Απόλλωνας πιο επικίνδυνος, ο Άρης κρατά την μπάλα αλλά δεν είναι απειλητικός. Άριστα... στημένη η ομάδα του Καταλά στο ανασταλτικό κομμάτι.

Θα γίνει αλλαγή ο Βαλεντίν Ρομπέρζ. Ο Γάλλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο τέλος του ημιχρόνου και θα μείνει στ΄ αποδυτήρια. Ο Αρτυματάς θα πάρει την θέση του ηγέτη της οπισθοφυλακής των πρωταθλητών.

- Έναρξη στο Β' μέρος.

- 49' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-1! Ο Μαγιαμπέλα! Γίνεται έλεγχος για το γκολ.

- 51' ΑΚΥΡΟ! Δεν μετρά το γκολ του Νοτιοαφρικανού! Οφσάιντ! Μέσω VAR το γκολ του Άρη δεν μετρά.

Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday.

- 55' Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Καταλά. Οι Χέντι και Χάμπος θα δώσουν τις θέσεις τους, στους Ρέθιο και Ντιγκινί.

- 57' Επικίνδυνα ο Κακόριν στην περιοχή, ο Γιοβάνοβιτς παρεμβαίνει και μαζεύει την μπάλα. Ήταν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί ο Άρης!

σδφσδφσδφσδ

- 60' Πέσιμο του Μπένγκτσον, παίζεται... από Θεουλή. Στα όρια της περιοχής. Μαρκάρισμα του Αρτυματά στον Σουηδό.

- 61' Κίτρινη στον Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.

φγδφγδφγδφγδφ

- 61' Εξετάστηκε η φάση από τον VAR, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

- 65' Ο Νταμπό στην θέση του Ζράντι. Ο Γιαμπλόνσκι στην θέση του Σζόκε.

- 66' Ετοιμάζει Στεπίνσκι ο Σπιλέφσκι. Επανεμφάνιση του Πολωνού μετά τον Μάρτιο! Έπαιξε σε κάποια φιλικά, πλέον είναι έτοιμος για την μεγάλη του επιστροφή.

- 69' Γίνεται η αλλαγή. Έξω ο Μαγιαμπέλα.

δφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγ

- 70' Λάθος του Γιαγκό, ο Γιόστεν φεύγει τετ α τετ με τον Βανά, ο Βραζιλιάνος πέφτοντας βρίσκει την μπάλα και απομακρύνει. Φωνές για πέναλτι, ο Θεουλή έδειξε... παίζεται. Χτύπησε στην φάση ο Βανά.

γδφγδφγγδφ

- 75' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-1! Ο Κακόριν! Ο Γιαμπλόνσκι μέσα στη περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα, ο Ρώσος φορ ενώθηκε με την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς. Στο σωστό σημείο ο σκόρερ, πανηγύρια ο Άρης.

δφσδφσδφσδφσδφ

- 78' Ο Βα στην θέση του Κολ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Απόλλωνας προσπαθεί να βρει γκολ ισοφάρισης.

- 82' Ετοιμάζει αλλαγές ο Σπιλέφσκι, πάει για τριπλή αλλαγή ο κόουτς του Άρη. Μεντιούμπ, Ντζαβέ, Σπόλιαριτς.

- 85' Οι Κακόριν, Γιαγκό και Μπαμπίκα εκτός.

- 86' Κίτρινη ο Ρέθιο.

- 89' ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-2! Ο Ντζαβέ! Ασίστ του Στεπίνσκι, ο Ντζαβέ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς.

φγδφγδφγγδφγ

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+4' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Γιοβάνοβιτς ανατρέπει τον Σπόλιαριτς.

- 90+5' ΓΚΟΛ ο Στεπίνσκι και 3-0!

Απόλλωνας Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Βουκάσιν, Ρομπέρζ (Αρτυματάς 46'), Χαμάς, Κολ (Βα 78'), Χάμπος (Ρέθιο 56'), Ζράντι (Νταμπό 65), Γιόστεν, Πίττας, Χέντι (Ντιγκινί 56')

Στον πάγκο: Δημητρίου, Αρτυματάς, Καμπράλ, Σαχάρ, Ίλιεφ, Ντανίλο, Βα, Ογκέντα, Ρέθιο, Πινακάς. Νταμπό, Ντιγκινί

Άρης Βανά, Μποακί, Μπένγκτσον, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Στεπίνσκι 70'), Στρούτσκι, Μουσούντα, Μπρόορσον, Σζόκε (Γιαμπλόνσκι 65'), Μπαμπίκα, Κακόριν

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μεντιούμπ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαμπλόνσκι, Ντζαβέ, Πανκόφ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Giua Antonio
AVAR: Φωτίου Κωνσταντίνος