Απόλλωνας – Ομόνοια: Με τριάρα... "γαλάζιο" το ντέρμπι και βλέπει Ευρώπη! (Φώτος)

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο Σαββατιάτικο ντέρμπι στην Λεμεσό! Η ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε υποδέχθηκε την Ομόνοια, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής και επικράτησε με 3-1, συνεχίζοντας την αλάνθαστη πορεία της με τον Αντόνε στον πάγκο της (πέντε στα πέντε)! Εκπολό, Πίττας και Ουάρντα οι σκόρερ για τους νικητές, ο Σράντι ισοφάρισε προσωρινά για τους ηττημένους. Με τη νίκη του Απόλλωνας ανέβηκε στους 50 βαθμούς και πλησίασε την 4η Πάφο στο -2 και τον 3 ο Άρη στο -4 (παιχνίδι λιγότερο ο Άρης). Πλέον η έξοδος στην Ευρώπη είναι ρεαλιστικός στόχος! Αντίθετα η Ομόνοια έμεινε στους 42 και την 6η θέση. Μελανό σημείο, ο τραυματισμός του Χαμάς μόλις στο 1’. Πρόβλημα στο γόνατο…

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-1' Στο έδαφος ο Χαμάς, πρόβλημα στο γόνατο, φαίνεται σοβαρός τραυματισμός. Ετοιμάζεται ο Μαυρίας.

γ654γ

-5' Γίνεται η αλλαγή, Μαυρίας αντί Χαμάς. Πάει δεξιά στην άμυνα ο Ελλαδίτης, αριστερά ο Φιλιώτης.

-10' Πρώτη επικίνδυνη στιγμή στο ματς. Γύρισμα του Ανσαριφάρντ από δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και μπλόκαρε.

-13' Σου του Βα, δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-14' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Ουάρντα εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Φαμπιάνο βγήκε αλλά δεν καθάρισε, αφού συγκρούστηκε με τον Κούσουλο, ο Πεϊμπέρνς έκανε το πλασέ και ο Εκπολό από κοντά... πλάσαρε για το 1-0!

;γρεωφδω

-18' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Βαθιά μπαλιά του Παναγιώτου, ο Σράντι στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ψύχραιμο πλασέ στο τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, η μπάλα στον... ουρανό των δικτύων για το 1-1!

ωγρςεδψφ

-23' Γύρισμα του Λέζιακς, ο Κακουλλής περίμενε στην μικρή περιοχή, με εντυπωσιακό τάκλιν ο Πεϊμπέρς έδιωξε σε κόρνερ.

-30' Κίτρινη ο Μάθιους για φάουλ στον Βα και διαμαρτυρίες.

-35' Στέκεται καλύτερα η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά, κυκλοφορεί την μπάλα στην μεσαία γραμμή.

-40' Κίτρινη ο Κακουλλής για φάουλ στον Φιλιώτη.

-44' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής έχασε το κοντρόλ, ο Μαυρίας... τσίμπησε την μπάλα στην περιοχή της Ομόνοιας και ο Φώτης τον ανέτρεψε.

-45' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Πίττας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-1! Ξανά προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

ο8θιηιυξ8

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Σέντρα του Παναγιώτου, κεφαλιά του Κακουλλή, έξω η μπάλα.

-46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Παπουλή.

-47' Προσωρινή διακοπή στο ματς. Άναψαν καπνογόνα στο πέταλο που είναι οι φίλοι της Ομόνοιας, κάποια ρίχθηκαν και στον αγωνιστικό χώρο και δεν υπήρχε καλή ορατότητα απ' τον καπνό.

-50' Συνέχεια στο ματς.

-60' Χωρίς κάτι αξιόλογο στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.

-61' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Χαραλάμπους και Μπεσεντίν μέσα, Μιξ και Κακουλλής έξω.

γ4τ65γ

-65' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Ουάρντα.

-74' Ψηλά έξω το πλασέ του Πίττα.

-75' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ζαχαρίου αντί Μάθιους και Μπεζούς αντί Σράντι.

-78' Κόρνερ ο Λοΐζου από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από κοντά ο Παναγιώτου.

-80' Κίτρινη στον Βα, για φάουλ στον Ζαχαρίου.

-81' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Φάουλ ο Λοΐζου από δεξιά, ο Κούσουλος από κοντά έκανε την δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Γιοβάνοβιτς... απογειώθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

-83' Σειρά του Μπεζούς να απειλήσει, σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

-84' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Αντεπίθεση, ο Κολ στην κάθετη πάσα, ο Ουάρντα μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, πλάσαρε εύστοχα για το 3-1!

-87' Κίτρινη ο Χαραλάμπους για φάουλ στον Ουάρντα.

-90' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ντιγκινί και Ντόνιο αντί Ουάρντα και Πίττα.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Μακρινό σουτ του Χάμπου, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας (90'Ντόνιο), Ίλιεφ, Βα, Χαμάς (5'Μαυρίας), Χάμπος, Φιλιώτης, Ουάρντα (90'Ντιγκινί), Κολ.

Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ποντικός, Ντιγκινί, Ντόνιο, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (75'Ζαχαρίου), Παπουλής (46'Λοΐζου), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Σράντι (75'Μπεζούς), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μιξ (61'Χαραλάμπους), Κακουλλής (61'Μπεσεντίν).

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Γιούστε, Λοΐζου, Κίτσος, Ζαχαρίου, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Μπέζους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βα / Μάθιους, Κακουλλής, Κούσουλος.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας