ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ ο... αποδεκατισμένος Απόλλωνας! (φώτος)

Νίκησε Ολυμπιακό και απουσίες ο Απόλλωνας! Η ομάδα του Αυγουστή έμεινε γι’ ακόμη ένα ματς ανεπηρέαστη από τα προβλήματα και λύγισε τον μαχητικό Ολυμπιακό με 2-0. Γκολ ο… Σαουδάραβας Ζελάγια στο τελευταίο του ματς με την «κυανόλευκη». Σφράγισε το διπλό ο θετικός Σερζ Γκακπέ. Έκτη σερί νίκη για την ομάδα της Λεμεσού που δείχνει να βρίσκει τον τρόπο να παίρνει τις νίκες κόντρα στις αντιξοότητες. Ντεμπούτο για Φλορεντίν Ματέι που στο 72’ αντικατέστησε τον Γκακπέ. Προσπάθησε ο Ολυμπιακός που είχε τις φάσεις του αλλά ο Αγιτέ δεν ήταν εύστοχος. Αποθεώθηκε ο Εμίλιο Ζελάγια στο τέλος της αναμέτρησης, συγκινητικές στιγμές μαζί με τους συμπαίκτες του και τον Σωφρόνη Αυγουστή. Στους 16 έμεινε ο Ολυμπιακός, στους 29 βαθμούς έφθασε ο Απόλλωνας. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

- 2' Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα, ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, κεφαλιά του Σελίμοβιτς δεν ανησυχεί ο Μπάιζα.

- 4' Γύρισμα του Ζελάγια στη μικρή περιοχή, ο Ροζέριο απομακρύνει προ του Γιαννιώτα.

- 7' Πήγε για γρήγορη επίθεση ο Απόλλωνας, ο Πέδρο έδωσε στον Πίττα που αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και πάλι ο Ροζέριο πέφτει και "καθαρίζει" τη φάση. Ο Πέδρο έχει τοποθετηθεί στον άξονα στο πλάι του Φακούντο Περέιρα.

- 10' Έχει ξεκαθαρίσει πλήρως η εικόνα της διάταξης του Απόλλωνα. Με 4-2-3-1 ο Αυγουστή, οι Σαρδινέρο-Γιαννιώτας στα άκρα, πίσω από τον Ζελάγια ο Γκακπέ. Στα χαφ οι Περέιρα και Πέδρο. Τετράδα στην άμυνα, Πίττας (δεξιά) Βασιλείου (αριστερά) και Σελίμοβιτς-Αντωνιάδης στα στόπερ.

- 11' Πήγε να επωφεληθεί ο Γιαννιώτας, μπαίνοντας ανάμεσα σε Νάνι και Σαμπίνια, ο Μπάιζα βγήκε και μάζεψε.

- 12' Χλιαρό συρτό σουτ του Ζελάγια, σε ετοιμότητα ο Μπάιζα.

- 15' Πολλά τα λάθη στο ματς και από τους δυο "μονομάχους".

- 17' Πρώτη μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Αγιτέ μέσα στη περιοχή, ελευθερώθηκε, σούταρε, ο Μολ φοβερή επέμβαση σε κόρνερ! Από κοντινή απόσταση το σουτ του Αφρικανού φορ, σε ετοιμότητα ο Ελβετός κίπερ.

- 18' Στο έδαφος ο Σαρδινέρο στη περιοχή του Ολυμπιακού, από την επαναληπτική προβολή ο Σαμπίνια φαίνεται να παίζει την μπάλα.

- 22' Σέντρα του Βασιλείου με στόχο τον Ζελάγια, διώχνει με δυσκολία ο Νάνι.

- 26' Ωραία συνεργασία από την ομάδα του Αυγουστή, τελικός αποδέκτης ο Γιαννιώτας, ο Ελλαδίτης από πλάγια θέση κάνει το δυνατό σουτ, δύσκολα ο Μπάιζα!

- 27΄ Μακρινό σουτ του Φακούντο, άουτ.

- 28' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Ντουβεντρού, ετοιμάζεται ο Ζαχαρίου.

- 31' Γίνεται η αλλαγή. Ο Ζαχαρίου αντί του Ντουβεντρού.

- 35' Διπλή επέμβαση του Μπάιζα σώζει τον Ολυμπιακό! Ο Γιαννιώτας από τα αριστερά, γύρισε στη περιοχή, ο Γκακπέ την προβολή, ο κίπερ του Ολυμπιακού πέφτει και διώχνει με δυσκολία, σε δεύτερο χρόνο μαζεύει τη μπάλα προ του Ζελάγια. Η προσπάθεια του Γκακπέ αλλοιώθηκε από την παρέμβαση του Ζαχαρίου και έκανε δυσκολότερη την απόκρουση του Μπάιζα.

- 38' Απαντά ο Ολυμπιακός! Ο Ψάλτης έφυγε στη κόντρα, μπήκε στη περιοχή και γύρισε προς το μέρος του Αγιτέ, ο φορ του Ολυμπιακού έπιασε αμέσως το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

- 44' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Ζελάγια!!! Αναπτύχθηκε πολύ ωραία ο Απόλλωνας, ο Γκακπέ στο ύψος της περιοχής, έδωσε στον Γιαννιώτα και αυτός την συρτή μεταβίβαση στον Αργεντινό όπου με προβολή νίκησε τον Μπάιζα. Πολύ δύσκολη προσπάθεια του Ζελάγια, πανέμορφο γκολ!

σψψσσψσψ

- 45' Κόρνερ του Πέδρο, ο Ζελάγια την κεφαλιά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάιζα.

Ημίχρονο

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Ταχύτατη ανάπτυξη του Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, έδωσε τη κατάλληλη στιγμή στον Γκακπέ, το πλασέ στα σώματα των αμυντικών. Μια εξαιρετική προϋπόθεση δεν έγινε γκολ για τους φιλοξενούμενους.

- 50' Κλέψιμο του Βασιλείου, ο Ζελάγια υποδέχεται τη μπάλα, βλέπει τον Μπάιζα λίγο εκτός, επιχειρεί το μακρινό σουτ, η μπάλα άουτ.

- 51' Πρώτη εμφάνιση του Κοφί με τα "μαυροπράσινα". Πήρε τη θέση του Κα.

- 56' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, ο Κοφί σε θέση βολής το πλασέ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ.

- 59' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-2! Ο Γκακπέ!!! Μακρινή μεταβίβαση πίσω από το κέντρο, ο Σαμπίνια πηδάει για το κεφάλι και άθελα του βρίσκει τον Γκακπέ ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Λεμεσιανής ομάδας. Κανονικό το γκολ δεν υπάρχει οφσάιντ. Από νέο ριπλέι ο Γκακπέ ήταν καλυπτόμενος από την αρχή της φάσης και δεν παίζει ρόλο αν βρήκε ή όχι την μπάλα ο αμυνόμενος του Ολυμπιακού.

- 65' Σέντρα του Οικονομίδη, στα χέρια του Μολ η μπάλα.

- 67' Συρτό σουτ του Γιαννιώτα, πέφτει και μαζεύει ο Μπάιζα.

- 69' Ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο, ο Φλορεντίν Ματέι. Ο Ρουμάνος θα κάνει το ντεμπούτο του με την Λεμεσιανή ομάδα.

- 72' Μέσα ο Ματέι, εκτός ο σκόρερ του 2ου τέρματος Σερζ Γκακπέ.

- 75' Απειλεί ο Ολυμπιακός, σταθερά ο Μολ. Κόρνερ του Ακόστα, ο Ζαχαρίου τη κεφαλιά, σε ετοιμότητα ο Μολ.

- 77' Kίτρινη ο Φακούντο

- 79' Παπουλής αντί του Γιαννιώτα.

- 85' Ελέγχει το ματς ο Απόλλωνας που κάνει άψογη διαχείριση.

- 87' Πρώτες βοήθειες στον Φακούντο για ένα μικροπρόβλημα στο μάτι.

- 88' Μέσα ο Αργεντινός, συνεχίζει κανονικά.

- 89' Κίτρινη ο Ακόστα

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+4' Αλλαγή ο Ζελάγια για να αποθεωθεί. Όμορφες στιγμές μαζί με τους συμπαίκτες του και την τεχνική ηγεσία. Συνθήματα από την κερκίδα του Απόλλωνα.