Δεν την σταματάει κανείς!

Η Ομόνοια πήρε άλλο ένα ντέρμπι επικρατώντας του Απόλλωνα με 2-1 και έφτασε στην έκτη της συνεχόμενη νίκη. Οι πράσινοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να φτάσουν σε άλλη μία σημαντική νίκη συνεχίζοντας την αντεπίθεση… τίτλου που ξεκίνησε από το “αιώνιο” κι΄έπειτα.

Το ματς…

Οι “γαλάζιοι” μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεύτερο λεπτό με τον Ντιγκινί. Στην συνέχεια η Ομόνοια ισορρόπησε και τελικά έφτασε το 1-1 με τον Τιάγκο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ στο 25΄. Αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το πρώτο μέρος.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Απόλλωνα να σημαδεύει με τον Γιούστε το δοκάρι του Φαμπιάνο (47΄). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με όχι τόσο καλό ρυθμό. Η Ομόνοια ωστόσο κατάφερε να φτάσει στο γκολ ανατροπής το οποίο τελικά της έδωσε την νίκη. Στο 65ο λεπτό ο Κούσουλος “έσκαψε” για τον Λέζιακς που μπήκε στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα με την μπάλα να χτυπά στον Σάλαϊ και να πηγαίνει στα δίκτυα για το 2-1.

Στην συνέχεια η Ομόνοια διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα φτάνοντας στην έκτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και τους 35 βαθμούς. Έναν λιγότερο απ΄τον αντίπαλο της.

1΄Σέντρα...

2΄ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας, 0-1! Σουτ του Πίττα εντός περιοχής, έσωσε ο Φαμπιάνο όμως στην επαναφορά ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ.

ασδαερωψψωωβωβ

7’Σέντρα του Πέδρο στην περιοχή, σε κόρνερ ο Λούφτνερ. Πιο άνετος ο Απόλλωνας σ΄αυτά τα πρώτα λεπτά.

10’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο. Ο Γάλλος έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα πήγε στην γωνία όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Απόλλωνα.

11΄Ο Ασαντέ έμεινε στο έδαφος έπειτα από διεκδίκηση με τον Βασιλείου. Διαμαρτυρίες από πλευράς Ομόνοιας για φάουλ. Ο διαιτητής λέει να συνεχιστεί το ματς.

13΄Πρώτο σουτ από την Ομόνοια με τον Γκόμες. Κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ η μπάλα.

Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ της Ομόνοιας.

18΄Ο Απόλλωνας είναι καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

24΄Προσπαθεί να προσεγγίσει την περιοχή του Δημητρίου η Ομόνοια. Έχει την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά.

25΄ΓΚΟΛ, 1-1 η Ομόνοια! Φοβερό τέρμα ο Τιάγκο ο οποίος μετά από γύρισμα του Λέζιακς, με απευθείας σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Δημητρίου.

ασδαςεφδ

29΄Κεφαλιά του Γκόμες μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τιάγκο, μπλόκαρε ο Δημητρίου.

31΄Η Ομόνοια είναι εμφανώς καλύτερη μετά το 1-1. Είναι αυτή που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων προσεγγίζοντας την περιοχή του Δημητρίου.

34΄Σουτ του Γκόμες εκτός περιοχής, κόρνερ. Πιέζει η Ομόνοια.

34΄Προβολή του Κούσουλου στην περιοχή, έξω η μπάλα.

39΄Ο Τιμόθεος Χριστοφή κιτρίνισε Γιώργο Καραγιάννη (φροντιστής) στον πάγκο της Ομόνοιας για διαμαρτυρία. Ζήτησαν κόρνερ οι της Ομόνοιας σε μία φάση με τον Ασαντέ.

42΄Άλλα τρία λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας έχει καταφέρει να απεγκλωβιστεί από τα καρέ του.

42΄Σουτ του Γιαννιώτα εντός περιοχής, κόντραρε η μπάλα.

Ημίχρονο, 1-1

46΄Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47΄ΔΟΚΑΡΙ ο Απόλλωνας! Σέντρα από τον Γιαννιώτα, κεφαλιά ο Γιούστε, η μπάλα χτυπά στον Λανγκ και πάει στο δοκάρι.

51΄Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου.

58΄Είναι πιο αργος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος.

60΄Απειλεί η Ομόνοια. Μετά από ωραία ενέργεια του Λανγκ ο οποίος προσέγγισε την περιοχή, βρήκε τον Τζιωνή όμως το σουτ του νεαρού έφυγε έξω.

64΄Αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ο Βασιλείου και ο Γκόμες πέταξε έξω την μπάλα. Μεταξύ της περιοχής του Δημητρίου και της μεσαίας γραμμής η φάση…

65΄ΓΚΟΛ, 2-1 η Ομόνοια, γυρίζει το ματς! Ο Λέζιακς κατέβασε την μπάλα εντός περιοχής, έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτυπά στον Σάλαϊ και πάει στα δίκτυα. Αυτογκόλ…

70΄Διπλή αλλαγή ο Απόλλωνας. Μπένσοπ και Χάμπος αντί των Νταμπό και Ντένιτς.

74΄Μακρινό σουτ του Γιαννιώτα, η μπάλα κοντράρει και φεύγει σε κόρνερ.

Σταθερά ο Φαμπιάνο στο κόρνερ.

77΄Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για τον Απόλλωνα. Πέδρο πίσω από την μπάλα, έξω από την περιοχή και πλάγια.

Έδιωξε η άμυνα της Ομόνοιας.

80΄Κίτρινη στον Μπένσοπ για φάουλ στον Κούσουλο.

82΄Κίτρινη στον Πέδρο για φάουλ στον Τζιωνή.

88΄Σέντρα του Πέδρο, στην κίνηση ο Ντιγκινί το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε έξω! Ευκαιρία για τον Απόλλωνα αυτή.

90΄Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90' Κίτρινη στο Γκόμες για φάουλ στον Γιαννιώτα.

ΤΕΛΟΣ, 2-1 η Ομόνοια.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Γκόμες, Κούσουλος, Παπουλής (83΄Ντούρις) Τζιωνής, Τιάγκο, Ασάντε (89΄Χούμποτσαν)

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Χούμποτσαν, Μαυρίας, Μποτεάκ, Λοϊζου, Κακουλλής, Τσέποβιτς, Ντούρις.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαϊ, Βασιλείου (87΄Γκακπέ) Ντένιτς (70΄Ντένιτς) Κατελάρης, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Νταμπό (70΄Μπένσοπ)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Ορφανίδης, Χαραλάμπους, Χάμπος, Φώτη, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ

Κίτρινες: Γκόμες/Μπένσοπ, Πέδρο

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης