Δόξα-Απόλλων: Άνετη τριάρα… και τώρα ΑΕΛ! (Φώτος)

Ο Απόλλωνας νίκησε με 3-0 την Δόξα Κατωκοπιάς στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας. Η ομάδα της Λεμεσού κυριάρχησε από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο α’ ημίχρονο.

Ο Μαλεκκίδης άνοιξε το σκορ στο 16’ για την ομάδα του με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα αρχικά κόντραρε στον Σιέλη ακολούθως κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο πριν από την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου ο Βαλμπουενά πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ από αριστερά και από το ύψος της περιοχής σούταρε κι έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Αντωνίου.

Στην επανάληψη, η Δόξα όχι μόνο δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει και να δημιουργήσει τις όποιες προϋποθέσεις για να πάρει θετικό αποτέλεσμα αλλά δέχθηκε και 3ο γκολ με σουτ του νέου επιθετικού αποκτήματος της ομάδας, Μουσάγκα Μπακένγκα, μετά την πάσα του Ποντικού.
Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας είναι στην 7η θέση με 32 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει στην τελευταία θέση με 8 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.  Ο Ανδρέας Ροκόπος ήταν στο στάδιο "Κατωκοπιά Επιστροφή/Γλαύκος Κληρίδης".

4

Α' ημίχρονο

-1' Οι ποδοσφαιριστές με την έναρξη του αγώνα και για ένα λεπτό παρέμειναν σε αδράνεια σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τα διάφορα περιστατικά βίας εναντίον τους το τελευταίο διάστημα.

3

-2' Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-4' Κεφαλιά του Μπακένγκα η μπάλα έξω.

-8' Άστοχο σουτ του Μάρκες.

-13' Κίτρινη στον Νταρίκουα για φάουλ στον Ασάντε.

-15' Σουτ του Προβυδάκη, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-16' Κόρνερ του Βαλμπουενά διώχνει με γροθιές ο Αντωνίου.

-16' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μαλεκκίδης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή κι αφού η μπάλα κόντραρε στον Σιέλη κατέληξε στα δίχτυα.

2

-24' Κεφαλιά του Σιέλη, μετά το φάουλ του Βελκόφσκι η μπάλα έξω.

-27' Άστοχο σουτ του Τρούγιτς.

-30' Σουτ του Κολ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έξω.

-30' Ελέγχει το ματς, μέχρι στιγμής, ο Απόλλωνας ο οποίος έχει και την κατοχή.

-38' Σουτ του Μπακένγκα, έξω η μπάλα.

-40' Σουτ του Μάρκες διώχνει τον κίνδυνο ο Αντωνίου.

-41' Αλλαγή (αναγκαστική) για την Δόξα. Εκτός ο Σιέλης, εντός ο Κυριάκου Χ.

2

-45' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Πανέμορφο γκολ από τον Βαλμπουενά ο οποίος από αριστερά και από το ύψος της περιοχής σούταρε κι έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Αντωνίου.

3

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός οι Βαλπουενά και Μάρκες, εντός οι Αρτεάν (ντεμπούτο) και Ποντικός.

-48' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα, μετά την πάσα του Ποντικού, έφυγε από δεξιά πίσω από την άμυνα της Δόξας σούταρε κι έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων για την ομάδα του.

8

-53' Ζήτησαν πέναλτι από την Δόξα για παράβαση του Νταρίγκουα στον Τρούγιτς στην περιοχή του Απόλλωνα. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής, απόφαση την οποία υιοθέτησε και το VAR.

-62' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Μαλεκκίδης, εντός ο Άδωνη.

-69' Αλλαγή για την Δόξα. Εκτός ο Τάντι, εντός ο Κυριάκου Ε.

5

-64' Κίτρινη στον Προβυδάκη για διαμαρτυρία.

-71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Κολ, εντός ο Πεϊμπέρνς.

-76' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Εκτός οι Ασάντε και Αλσέους, εντός οι Σκόγκλουντ και Τραϊτσέφσκι.

-76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Μπακένκγα, εντός ο Σοφοκλέους.

-86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.