Δόξα-Απόλλων: Ο Ρομπέρζ είχε το… κλειδί! (φώτος)

Ο Απόλλωνας νίκησε με 1-0 τη Δόξα στο "Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης", για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ ο Ρομπέρζ στο 73΄, έκανε το 2 στα 2 η ομάδα του Νταβίντ Καταλά. Με ανεβασμένη τη ψυχολογία πάει ο Απόλλωνας στο Λίχτενσταϊν για την πρεμιέρα των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, με αντίπαλο τη Βαντούζ, την προσεχή Πέμπτη.

Μέτριο το πρώτο 45λεπτο με τον Απόλλωνα να έχει ανούσια κατοχή μπάλας. Πολύ καλή η Δόξα στο μεσοαμυντικό της κομμάτι. Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοσή του, μετά το 55΄ και βρήκε το γκολ με την πολύ ωραία κεφαλιά του Ρομπέρζ. Απείλησε στο φινάλε για το 1-1 η Δόξα, δεν άλλαξε κάτι και οι "γαλάζιοι" πανηγύρισαν μία σημαντική εκτός έδρας νίκη. Αλλαγή στην αλλαγή ο Νταμπό, ξανά τραυματίας, ντεμπούτο ο Πάτρικ Γιόστεν για τον Απόλλωνα. Ο Βαγιέχο κατέγραψε την πρώτη του συμμετοχή με τη Δόξα.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης...

*Πρώτο επίσημο παιχνίδι στο "Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης" για την Δόξα.

Έναρξη...

1΄ Στα πρώτα δευτερόλεπτα, πρώτη τελική προσπάθεια για τη Δόξα, άστοχο σουτ του Μπένιν

3΄ Σουτ ο Μπα, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε άουτ

11΄ Μεγάλη φάση για τη Δόξα-Από κοντά ο Φασουλιώτης έστειλε τη μπάλα άουτ

12΄ Δυνατό σουτ ο Ανανέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς

15΄ Πτώση του Ντιγκινί στην περιοχή, μετά από εναέρια μονομαχία, παίζεται... λέει ο ρεφ

• Εξέλιξη με Μαυρία στον Απόλλωνα-Διαβάστε ΕΔΩ

18΄ Παραμένει το 0-0, δυσκολεύεται ο Απόλλωνας να φτιάξει μεγάλη φάση. Αμύνεται πολύ καλά η Δόξα

-Δυναμική παρουσία από τον κόσμο του Απόλλωνα στην Περιστερώνα

27΄ Κόρνερ για τον Απόλλωνα, το εκτέλεσε ο Χάμπος, κερδίζει δεύτερο συνεχόμενο η ομάδα του Καταλά

28΄ Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα, εκτέλεσε το κόρνερ ο Χάμπος ο οποίος βρήκε τον Σαχάρ, στην κίνηση το τελείωμα από τον Ισραηλινό, άουτ η μπάλα. Προφανώς φάση δουλεμένη στην προπόνηση

31΄ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα, στον Φιλιώτη, έσπρωξε από πίσω τον Μπένιν στη μεσαία γραμμή

-Στο 67% η κατοχή μπάλας για τον Απόλλωνα, στο 33% για τη Δόξα

35΄ Χωρίς τέρματα, η Δόξα κάνει καλό παιχνίδι όπως και στην πρεμιέρα στο "ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ". Ο Απόλλωνας πρέπει να βάλει περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του από τη μέση και μπροστά για να γίνει πιο απειλητικός

38΄ Από μακρινή απόσταση ο Ρομπέρζ έκανε το σουτ, άουτ η μπάλα

40΄ Κίτρινη στον Μπένιν, τράβηξε τη φανέλα του Αλεσάμι

40΄ Πολύ άστοχο σουτ ο Σαχάρ

+2 λεπτά

45+1 Aπευθείας εκτέλεση φάουλ ο Χάμπος, η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι αμυντικού της Δόξας. Διακοπή για λίγο...

-Στο Σαντίκ βρήκε η μπάλα, μετά από 2 λεπτά δράση... ξανά

45+4 Τέλος ημιχρόνου, 0-0 (Ο Απόλλωνας έχει ανούσια κατοχή μπάλας -67%- η Δόξα αμύνεται σε σχηματισμό 5-4-1 και οι "γαλάζιοι" δεν μπορούν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή της. Από τρεις τελικές και οι δύο ομάδες)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Σόμπζικ και Ασάντε μέσα, Σαντίκ και Φασουλιώτης έξω

-Αναγκαστική η αλλαγή του Σαντίκ. Υπέστη διάσειση και μεταφέρθηκε σε κλινική. Προς το τέλος του πρώτου ημίχρονου η δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ, προκάλεσε το πρόβλημα στον επιθετικό της Δόξας

46' Διπλή και για τον Απόλλωνα. Χαμάς και Ογκέντα μέσα, Μπα και Πινακάς έξω

50΄ Παραμένει το 0-0

-Ανεβάζουν τα ντεσιμπέλ οι οργανωμένοι οπαδοί του Απόλλωνα

55΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα με Ντιγκινί, αδύναμο το τελείωμά του

56΄ Σουτ εκτός περιοχής ο Ογκέντα, δεν έβαλε δύσκολα στον Σισκόφσκι

59΄ Χέντι και Νταμπό εντός, Σαχάρ και Ντιγκινί εκτός. Επιστροφή στη... δράση για τον Νταμπό μετά τον τραυματισμό του

60΄ Ίλιτς αντί Μπένι για τη Δόξα

61΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο ο Νταμπό

62΄ Πολύ καλός ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά

65΄ Παυλίδης αντί Βαγιέχο

68΄ Άστοχη κεφαλιά του Χέντι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου

69΄ Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς

71΄ Αλλαγή στην αλλαγή ο Νταμπό. Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού. Στη θέση του ο Γιόστεν, ντεμπούτο ο Ολλανδός

72΄ Σουτ ο Χέντι εκτός περιοχής, εύκολα ο Σισκόφσκι

73΄ΓΚΟΛ/Ο Ρομπέρζ! Καταπληκτικό τελείωμα του Γάλλου αμυντικού με το κεφάλι και 1-0 ο Απόλλωνας! Ασίστ ο Χαμάς. Να θυμίσουμε ότι ο Ρομπέρζ είναι κάτοχος κυπριακού διαβατηρίου πλέον

76΄ Κίτρινη στον Γιόστεν

77΄ Ευκαιρία για τη Δόξα, ο Κέρλα από κοντά δεν σημάδεψε σωστά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ

78΄ Αναγκαστική αλλαγή για τη Δόξα, Μέσκα αντί Κοβάσεβιτς

79΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, σέντρα του Γιόστεν, Πίττας και Χέντι δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα

81΄ Άστοχο σουτ του Ασάντε

82΄ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι, δυνατό φάουλ στον Ογκέντα

87΄ Σόμπζικ πήγε για ανάποδο, έδιωξε ο Βουκάσιν σε κόρνερ. Διαμαρτυρίες για φάουλ από πλευράς Απόλλωνα

-Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

+5 λεπτά

90+1 παραμένει το 0-1

90+2 Κίτρινη στον Ρομπέρζ

90+3 Ο Χέντι με κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ για τη Δόξα

90+4 Εκτός εστίας ο Σισκόφσκι πήγε στην επίθεση, ο Πίττας από μακρινή απόσταση δεν βρήκε στόχο