Δόξα-Απόλλων: Στο +6 με Πίττα και Αλμπάνη! (φώτος)

Ουσιαστικός, αποτελεσματικός Απόλλωνας στην Λευκωσία!

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ πέρασε εμφατικά από το Μακάρειο κερδίζοντας με 3-0 την άστοχη Δόξα.

Οι «κυανόλευκοι» με πρωταγωνιστή-σκόρερ τον Αλμπάνη αλλά και τον Πίττα να βάζει το πρώτο… καθοριστικό γκολ στο 11ο λεπτό πήρε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο φτάνοντας στους 41 και άνοιξε την διαφορά από τον 2ο Άρη στους έξι βαθμούς.

Κλειδί… του ματς το 2ο γκολ του Αλμπάνη στο 57’ σ’ ένα σημείο του αγώνα που η Δόξα έχανε τις ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.

Καλύτερος ο Απόλλωνας που είχε την ουσία, έδειξε αποφασιστικότητα για ένα «διπλό» στο πάντα… δύσκολο Μακάρειο. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.

Ενοχλήσεις και αλλαγή για Χαμάς, ντεμπούτο ο Ογκέντα.

Στους 41 ο Απόλλωνας, στους 18 βαθμούς η Δόξα.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

γδφγφδφγφγγδγφ

- 4' Πιέζει πολύ ψηλά ο Απόλλωνας, στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Τσόρνιγκερ έχει την μπάλα στην κατοχή της.

- 10' Ο Απόλλωνας έχει κλείσει στο μισό γήπεδο της Δόξα και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

- 11' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Πίττας! Σέντρα του Χαμάς στο πρώτο δοκάρι, ο Πίττας με προβολή στέλνει την μπάλα του Σισκόφσκι που δεν κατάφερε να αντιδράσει. Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Τσόρνιγκερ που βρίσκει το γρήγορο γκολ.

ηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηηηφγηηφγ

- 15' Αντίδραση της Δόξας! Ο Εμπραλίτζε κάνει το σουτ εκτός περιοχής, δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς σε κόρνερ.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφφφσδ

- 20' Σουτ του Πίττα, η μπάλα άουτ.

- 22' Ο Τιτζανί πήγε να απειλήσει, η μπάλα κτυπά στον Ρομπέρζ, στη συνέχεια σφυρίζεται επιθετικό φάουλ του Κοβάσεβιτς.

- 24' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Ντιγκινί μέσα από την περιοχή, "ζαλίζει" τον Κοβάσεβιτς, βλέπει τον Αλμπάνη και του περνά την μπάλα, ο Ελλαδίτης με ψαλιδάκι την στέλνει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

- 27' Στημένο του Εμπραλίτζε, ο Κέρλα παίρνει την κεφαλιά, ο Γιοβάνοβιτς σε ετοιμότητα.

φγδφγδφγδφγδγγδγδγδγ

- 30' Απόκρουση Σισκόφσκι! Ο Αλμπάνης μέσα από την περιοχή, αποφεύγει τον Μπένι, κάνει το σουτ, το βγάζει ο Σισκόφσκι.

- 31' Κίτρινη ο Χαμάς αφού σταματά αντεπίθεση της Δόξας. Η τέταρτη κάρτα του Βελγομαροκινού.

- 32' Ενέργεια του Φιλιώτη από τα δεξιά, το γύρισμα του στον Σισκόφσκι.

- 34' Σουτ του Νογιόκ μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

φδσφσδφσδφδφσδφφσδφ

- 36' Ξαφνικό δυνατό σουτ από τον Πίττα εκτός περιοχής, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Σισκόφσκι!

- 38' Στημένο του Τιτζανί, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

- 40' Κίτρινη στον Νογιόκ για φάουλ στον Εμπραλίτζε, φάουλ η Δόξα.

- 41' Σκοράρει ο Αντενόν, οφσάιντ ο Αφρικανός. Πιο μπροστά ο Αντενόν, σωστά δεν μετρά το γκολ.

φδγδφγδφγδφγδγδγγδφ

- 44' Σκοράρει ο Πίττας, ακυρώνεται το γκολ. Πιο μπροστά ο Πίττας, σωστός ο βοηθός.

φσδφσδφφσδφσσφφσδ

Ημίχρονο

Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 46’ Μέσκα και Σάσι στη θέση των Καραμανώλη και Κυριάκου

- 47' Πάει να γίνει απειλητική η Δόξα, ο Σασί μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Σαντίκ, ο φορ των γηπεδούχων δεν κατάφερε να κάνει το σουτ, έδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα.

ηφγηφγηφγηφγηφηφγηφγηφηφ

- 52΄Δυνατό-σκληρό φάουλ του Αντενόν στον Πίττα. Κίτρινη ο Κουμή. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα. Στο έδαφος ο Πίττας. Πήγε πολύ επικίνδυνα ο Αφρικανός αμυντικός. Ζήτησαν κόκκινη οι του Απόλλωνα.

***Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday από τον Ηρακλή Τσίκινη

- 55' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Εμπραλίτζε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Σασί την κεφαλιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

- 56' Νέα μεγάλη φάση για την Δόξα! Ο Σαντίκ το κεφάλι η μπάλα άουτ! Σέντρα του Μέσκα, σε πλεονεκτική θέση ο Σαντίκ αστοχεί.

- 57' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-2! Ο Αλμπάνης! Δημιουργός ο Πίττας, εκτελεστής ο Ελλαδίτης που σε τετ α τετ με τον Σισκόφσκι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Τιμωρεί την Δόξα η Λεμεσιανή ομάδα!

φσδφσδφφσδφσδφσδφφσδ

- 59' Φοβερή άμυνα του Ρομπέρζ στον Μπένι την ώρα που πάει να εκτελέσει τον Γιοβάνοβιτς! Κορνερ από το σωτήριο τάκλιν του Γάλλου αμυντικού.

- 60' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-3! Ο Αλμπάνης! Δεύτερο γκολ ο Ελλαδίτης που με το αριστερό νίκησε εκ νέου τον Σισκόφσκι. Σέντρα του Κολ, άψογο κατέβασμα του Αλμπάνη και υποδειγματική εκτέλεση.

φγδφγδφγφγφδγγδφγδφγ

- 61' Οι Ψύχας-Ίντζια στις θέσεις των Αλμπάνη-Ντιγκινί.

- 66' Συρτό σουτ του Μπένι εύκολα ο Γιοβάνοβιτς

- 69' Νέο σουτ αυτή τη φορά από τον Εμπραλίτζε, ξανά ο "Γιόβα"

- 71' Πρόβλημα με Χαμάς στον Απόλλωνα, ενοχλήσεις για τον Βελγομαροκινό. Θα βγει αλλαγή ο δημιουργός του πρώτου γκολ. Χάμπος και Μαυρίας ετοιμάζονται. Εκτός ο Χαμάς και ο Ίλιεφ

δφσδφσδφσδφσδδσφφσδσδφφδδφδφδφ

- 77' Κίτρινη ο Σαντίκ, η 4η στο πρωτάθλημα.

- 79' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ πάνω στον Κολ.

- 82' Ο Ογκέντα θα κάνει το ντεμπούτο του με την φανέλα του Απόλλωνα.

- 83' Στην θέση του Κολ η τελευταία μεταγραφή Ιανουαρίου.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ντίας, Τιντζανί, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφκσι, Καραμανώλης, Κυριάκου, Εμπραλίτζε, Κέρλα.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Οικονομίδης, Μέσκα, Ποντικός, Σάσι

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς (Μαυρίας 71'), Νογιόκ, Κολ (Ογκέντα 83'), Ίλιεφ (Χάμπος 71'), Αλμπάνης (Ψύχας 61'), Πίττας, Ντιγκινί (Ίντζια 61')

Στον πάγκο: Ντούριν, Μαυρίας, Χάμπος, Ογκέντα, Ψύχας, Τζουμ, Ίντζια, Γιάνγκα

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης