Εφιαλτική βραδιά, εύκολος αποκλεισμός... (φώτος)

Εφιαλτικό βράδυ για τον Απόλλωνα που δέχθηκε την ήττα με 0-5 από την Λεχ Πόζναν στο ΓΣΠ για τον 3ο προκριματικό και αποχαιρέτησε με πολύ άσχημο τρόπο το φετινό Europa League.

Οι Πολωνοί ήταν φοβερά αποτελεσματικοί, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τις πάρα πολλές αδυναμίες και κενά στην άμυνα της Λεμεσιανής ομάδας και έφτασαν σε ένα σκορ που σε καμία περίπτωση δεν είναι ενδεικτικό της διαφοράς δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Η Λεχ σκόραρε τα πρώτα δυο γκολ σε πολύ καθοριστικά σημεία (42' και 47') και "σκότωσε" την ψυχολογία των παικτών του Σωφρόνη Αυγουστή. Απ' εκείνο το σημείο και έπειτα ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο, οι Πολωνοί δεν κοίταξαν ποτέ... πίσω και με άλλα τρία γκολ, έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς, κάθε επιτυχία στον Απόλλωνα!

-1' Σουτ του Νταμπό από πλάγια θέση, δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος γκολκίπερ

-2' Έξυπνη κομπίνα στο κόρνερ από τον Απόλλωνα, η μπάλα έφτασε στον Αγκίρε σε καλή θέση εντός περιοχής αλλά το σουτ του με το αριστερό, κόντραρε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών

-10' Ευκαιρία για την Λεχ και απόκρουση από τον Δημητρίου. Ο Kaminski σούταρε εντός περιοχής και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν έτοιμος

-11' Στο έδαφος ο Νταμπό. Φαίνεται να έπαθε τράβηγμα πάνω στο τρέξιμο. Κρατά τον δεξί μηρό

-12' Συνεχίζεται το ματς, ο Νταμπό είναι εκτός

-14' O Γιαννιώτας στη θέση του Νταμπό που δεν μπορεί να συνεχίσει

-15 λεπτά. Στο 39%-61% η κατοχή για τους Πολωνούς

-18' Επικίνδυνη σέντρα του Πίττα στον Μπένσοπ, ο Satka διώχνει σε κόρνερ

-25 λεπτά. Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας να κρατήσει μπάλα και να κάνει το παιχνίδι του. Η Λεχ έχει κερδίσει προς το παρόν το κέντρο

-26' Επικίνδυνη σέντρα του Γιαννιώτα, ο Αγκίρε από κοντά δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά

-29' Kίτρινη στον Μπένσοπ για σπρώξιμο στον Satka πάνω στην διεκδίκηση της μπάλας. Αυστηρή η απόφαση του ρεφ

-32' Κάρτα στον Satka που σταμάτησε τον Γιαννιώτα ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση

-34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από πολλή ώρα. Ο Ντένιτς σέντραρε από αριστερά και ο Ντιγκινί σούταρε στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Θα ήταν ένα πολύ εντυπωσιακό γκολ αν πήγαινε μέσα

-41' Σκοράρει ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα στην αντεπίθεση αλλά το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Μπένσοπ που πάσαρε στον Ελλαδίτη, ήταν οφσάιντ την στιγμή που δέχθηκε την μπαλιά απ' τον Πίττα

-41' Τελική για την Λεχ τώρα στην αντεπίθεση, με τον Ishak να κάνει ένα συρτό σουτ και τον Δημητρίου να αποκρούει

τρδ

-42' ΓΚΟΛ 0-1 οι Πολωνοί. Ο Tiba έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από εξαιρετική πάσα-λόμπα του Ramirez και από κοντά πλάσαρε τον Δημητρίου

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή του ο Απόλλωνας και να κερδίσει το κέντρο, να κρατήσει μπάλα και να πιέσει τους Πολωνούς οι οποίοι έχουν αρκετά κενά στην άμυνα

-Ξεκινά το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Ο Λάρσον στη θέση του Πίττα

-47' ΓΚΟΛ... Εφιαλτικό ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Ο Ishak έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας και από κοντά πλάσαρε για το 0-2. Παρόμοιο γκολ με το πρώτο

-52' Μακρινό σουτ του Tiba, λίγο έξω

-Δέκα λεπτά στο 2ο μέρος. Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Οι Πολωνοί σκόραραν σε δυο πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία και ο Απόλλωνας είναι φανερά επηρεασμένος

-58' ΓΚΟΛ, 0-3. Στην αντεπίθεση ο Kaminski από το κέντρο έφυγε εντελώς μόνος, "πάτησε" περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Η Λεχ εκμεταλλεύεται πλήρως τα πολλά κεντά στην άμυνα του Απόλλωνα και όντας αποτελεσματική, παίρνει από νωρίς σκορ πρόκρισης

-60' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Tiba

-62' Ακόμα μια τελική για την Λεχ, με τον Sykora από το ύψος της περιοχής να σουτάρει λίγο έξω

-66' Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Σακέτι

-67' Μέσα ο Νίκα Κατσαράβα, στη θέση του Ishak

-70 λεπτά στην Λευκωσία. Πλήρης απογοήτευση στον Απόλλωνα, που δεν μπορεί να αντιδράσει

-73' Δυνατό, συρτό σουτ του Ramirez από πολύ μακριά, λίγο έξω

-73' Ο Muhar αντικαθιστά τον Moder

-75 λεπτά. Τα πάντα έχουν κριθεί στο ΓΣΠ

-76' Αλλαγή, ο Skoras στη θέση του Kaminski

-78' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 2ο μέρος, με το σουτ του Λάρσον από το ύψος της περιοχής να πάει λίγο έξω

-81' ΓΚΟΛ, 0-4. Συρτό σουτ του Sykora από το ύψος της περιοχής, η μπάλα ξεφεύγει απ' τον Δημητρίου και πάει στο τέρμα

-84' ΔΟΚΑΡΙ. Δυνατό σουτ του Γιαννιώτα από διαγώνια δεξιά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και έξω

-87' Πλασέ του Sykora από κοντά, σε κόρνερ ο Δημητρίου

-90' Δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς από μακριά, λίγο έξω

-91' ΓΚΟΛ 0-5. Ο Tiba περνάει και τον Δημητρίου και πλασάρει από κοντά

-Τελευταίο σφύριγμα στο ΓΣΠ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πίττας (46' Λάρσον), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Αγκίρε, Ντένιτς, Σακέτι (66' Μάρκοβιτς), Ντιγκινί, Νταμπό (14' Γιαννιώτας), Μπένσοπ

-Στον πάγκο Παπαστυλιανού, Παναγιώτου, Βασιλείου, Ματέι

ΛΕΧ: Bednarek, Czerwinski, Satka, Crnomarkovic, Puchacz, Sykora, Tiba, Moder (74' Muhar), Kaminski, Ramirez, Ishak (67' Kacharava)