Επέστρεψε στις νίκες, "έπιασε" κορυφή και... περιμένει! (Φώτος)

Σημαντική νίκη που τον ανεβάζει (έστω κι προσωρινά) στην κορυφή, πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής (23/10) ο Απόλλωνας. Η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε την Πάφο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και έφτασε στη νίκη με 2-0, με τα γκολ να έρχονται στο δεύτερο μέρος απ’ τους Πίττα και Αλμπάνη. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, η Πάφος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πάγιτς ενώ στο 90' ο  Πίττας αστόχησε σε πέναλτι (απέκρουσε ο Αντός). Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Απόλλωνα μετά από τις δύο σερί ήττες του. Πέμπτη νίκη σε εφτά παιχνίδια για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, ανέβηκε στους 15 και… έπιασε κορυφή. Εκκρεμούν οι αγώνες της ΑΕΚ (14β) με την Ανόρθωση και του Άρη (13β) με το ΑΠΟΕΛ.

-2' Πρώτη τελική στο ματς. Σέντρα του Φιλιώτη από δεξιά, αδύναμη η κεφαλιά του Αλμπάνη, έξω η μπάλα.

-5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Χάμπος από αριστερά δοκίμασε το πλασαριστό σουτ με το δεξί σημαδεύοντας το αριστερό "παραθυράκι" του Αντός, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-7' Πρώτη τελική και για την Πάφο με τον Σεμέδο, σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, πιο επιθετικός ο Απόλλωνας στο ξεκίνημα, αρκετά κινητικός ο Αλμπάνης.

-16' Άστοχος στο τετ α τετ ο Πίττας, ως μη γενόμενη η φάση αφού ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ ο άσος του Απόλλωνα.

-20' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Πάνιτς για φάουλ στον Αλμπάνη.

-25' Δοκίμασε με το αριστερό ο Κοβάσεβιτς από δεξιά εντός περιοχής, αδύναμο το σουτ του, στα χερια του Γιοβάνοβιτς.

-26' Νέα τελική για τη Πάφο. Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

-32' Κίτρινη στον Κατελάρη για φάουλ στον Αουρέλιο.

-33' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ντράγκομιρ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα... έσκασε στο έδαφος και πήρε πορεία προς τα δίκτυα αλλά ο Γιοβάνοβιτς εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-38' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης από αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ με το δεξί, λίγο έξω η μπάλα.

-43' ΚΟΚΚΙΝΗ για την Πάφο. Δεύτερη κίτρινη στον Πάνιτς. Άνοιξε το κοντρόλ στο κέντρο ο αμυντικός της Πάφου, προσπάθησε να μην επιτρέψει στον Νταμπό να κλέψει την μπάλα, αλλά χρησιμοποίησε το χέρι του προς το πρόσωπο του επιθετικού του Απόλλωνα. Ο ρεφ Σολωμού έκρινε ότι ήταν για κίτρινη, ήταν η δεύτερη του και έφερε την αποβολή.

***Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday.

-44' Αλλαγή για την Πάφο, αμέσως μετά την αποβολή. Πάντσεον αντί Κοβάσεβιτς.

-50' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα! Αλεσάμι και Νταμπό συνεργάστηκαν από αριστερά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Πίττας από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

-54' Καλό σουτ του Σεμέδο από πλάγια εντός περιοχής, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γιοβάνοβιτς.

-55' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Μακρινό σουτ του Ζράντι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω!

-57' Άστοχος ο Αλεσάμι από μακριά.

-59' Κεφαλιά του Βαλακάρι από κοντά, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

-63' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη! Ο Ζράντι κέρδισε τις... μάχες από δύο αντιπάλους, την κατάλληλη στιγμή πέρασε την κάθετη πάσα στον Αλμπάνη ο οποίος από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής νίκησε τον Αντός για το 2-0!

-70' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μαυρίας και Γιάνκα μέσα, Φιλιώτης και Νταμπό έξω.

-72' Αλλαγή για την Πάφο. Φουρ αντί Ντράγκομιρ.

-75' Μακρινό σουτ του Φουρ, δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-79’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ίλιεφ αντί Αλμπάνη.

-79’ Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Αΐλτον αντί Μπάγιτς και Μπαμπαγιάν αντί Σεμέδο.

-82' Ωραίο σου του Πίττα, δύσκολα σε κόρνερ ο Αντός.

-83' Νέα διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σπόλιαριτς αντί Χάμπου και Ψύχας αντί Ζράντι.

-87' Διακοπή στο ματς, το VAR εξετάζει την φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα σε μαρκάρισμα του Μπαμπαγιάν στον Ψύχα.

-88' Πάει στο On field review ο ρεφ.

-89' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ Δημήτρη Σολωμού.

-90' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Ο Πίττας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, σημάδεψε την αριστερή γωνία αλλά ο Αντός έπεσε σωστά και απέκρουσε. Γλίστρησε ξανά στην εκτέλεση του ο Πίττας, όπως και στο ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (70'Μαυρίας), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Κολ, Χάμπος (83'Σπόλιαριτς), Ζράντι (84'Ψύχας), Αλμπάνης (79'Ίλιεφ), Πίττας, Νταμπό (70'Γιάνκα).

Στον πάγκο οι Δημητρίου, Μαυρίας, Γουέλιγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Μαλεκκίδης, Χαμάς, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Ίλιεφ, Ίντζια, Στορ, Γιάνκα.

ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Κβίντα, Σεμέδο (79'Μπαμπαγιάν), Ζάιρο, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ντράγκομιρ (72'Φουρ), Μπάγιτς (79'Αΐλτον), Μπάριτς, Κοβάσεβιτς(44'Πάντσεον).

Στον πάγκο οι Πέτρου, Παλάσιος, Αΐλτον, Ντ.Αουρέλιο, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Φουρ, Πάντσεον, Μουλαζίμης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατελάρης.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Πάνιτς (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος