Επιστροφή… με μπόλικο άγχος! (φώτος)

Τέλος στο αρνητικό σερί (4 ήττες) έβαλε ο Απόλλωνας κόντρα στη Δόξα. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε με 3-2 την προσφυγική ομάδα σ’ ένα παιχνίδι που φανέρωσε αρκετές αμυντικές αδυναμίες και την φιλοξενούμενη ομάδα να σκοράρει δυο γκολ και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Δυο γκολ ο Μπένσοπ, ένα ο Παπουλής. Προηγήθηκε ο Απόλλωνας, ισοφάρισε η Δόξα που είχε δυο άστοχα τετ α τετ με τον Δημητρίου να είναι σε ετοιμότητα. Έκλεισε το ημίχρονο στο 3-1 η Λεμεσιανή ομάδα αλλά το συγκρότημα του Ερανοσιάν δεν παράτησε το ματς, μείωσε με τον κορυφαίο Παπαφώτη και απείλησε για το 3-3 με τον Απόλλωνα να αγχώνεται αλλά στο τέλος να πανηγυρίζει ένα δύσκολο τρίποντο. Με 10 τέλειωσε το ματς η Δόξα λόγω αποβολής του Καλό. Στους 35 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 11 έμεινε η Δόξα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 2' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Μπένσοπ!!! Ο Παπουλής έξω από την περιοχή έπαιξε κάθετα με στόχο τον Γιαννιώτα, η άμυνα της Δόξας δεν απομάκρυνε σωστά, η μπάλα έφθασε στον Μπένσοπ και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ιδανικό ξεκίνημα για την Λεμεσιανή ομάδα.

- 6' Κομπίνα στο κόρνερ για τον Απόλλωνα, ο Φακούντο κοντινή εκτέλεση στον Πέδρο, αυτός προσποίηση η μπάλα έφθασε στον Γιαννιώτα όπου από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ, η μπάλα στο κεφάλι του Μαρτίνου Χριστοφή και στη συνέχεια διώχνει η άμυνα,

- 8' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-1. Ο Παπαφώτης!!! Ο Μπραμπίγια από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Παπαφώτη ο οποίος με ένα βολέ στο ύψος της περιοχής, νίκησε τον Δημητρίου.

- 11' Φοβερή ευκαιρία για την Δόξα, ο Ζορζίνιο απέναντι από τον Δημητρίου, το πλασέ το βγάζει ο κίπερ του Απόλλωνα. Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Δόξα με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί στο τετ α τετ.

- 13' Νέα μεγάλη φάση για την Δόξα. Ο Μπραμπίγια απέναντι από τον Δημητρίου, ξανά νικητής ο Κύπριος τερματοφύλακας. Φοβερή απόκρουση ξανά ο Δημητρίου!

- 14' Αντιμετωπίζει προβλήματα ο Απόλλωνας, με την Δόξα να βγάζει φάσεις πίσω από την πλάτη της άμυνας του Δημητρίου.

- 16' Πέσιμο του Παπουλή στην περιοχή της Δόξας μετά από μονομαχία με τον Τραϊτσέφσκι, ο ρεφ ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν ξεκαθάρισε το ριπλέι.

- 19' Σουτ του Παπουλή σε καλό σημείο μέσα στη περιοχή, η μπάλα άουτ. Προηγήθηκε ωραία συνεργασία Μπένσοπ-Φακούντο.

- 24' Κίτρινη στον Καλό για απρόσεκτο τάκλιν στον Παπουλή. Χάνει το επόμενο ματς ο άσος της Δόξας.

- 26' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-1! Ο Μπένσοπ ξανά!!! Ο Πέδρο σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Σάλαι την κεφαλιά με στόχο τον αφύλακτο Μπένσοπ, αυτός έκανε την προβολή και έβαλε τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ.

- 33' Ο Γκράσα εκτός περιοχής έκανε κακό κοντρόλ, πήγε να τον πιέσει ο Μπένσοπ, διώχνει με δυσκολία ο κίπερ της Δόξας.

- 35' Ωραίο τεχνικό πλασέ του Φακούντο, σε ετοιμότητα ο Γκράσα.

- 36' Ρήγμα στην δεξιά πλευρά του Απόλλωνα, ο Καλό το εκμεταλλεύεται μπαίνει στη περιοχή, το παράλληλο γύρισμα με στόχο τον Ζε Βαλέντε, αυτός με δυσκολία το πλασέ, μαζεύει ο Δημητρίου. Καλή άμυνα του Σελίμοβιτς που παρεμπόδισε τον Πορτογάλο.

- 39' Νέα καλή άμυνα του Σελίμοβιτς που ανέκοψε τον Μπραμπίγια ενώ αυτός έφευγε απέναντι από τον Δημητρίου.

- 40' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-1! Ο Παπουλής!!! Ο Γιαννιώτας έκλεψε την μπάλα από τον Καλό, γύρισε στην περιοχή, ο Παπουλής εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στην φάση του Καλό με τον Γιαννιώτα οι της Δόξας διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή φαίνεται ο Ελλαδίτης να κλέβει δίχως να κάνει φάουλ.

- 41' Κίτρινη ο Σάλαι, χάνει το επόμενο παιχνίδι. Ο Ούγγρος έκανε απρόσεκτο φάουλ στον Παπαφώτη.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου

Έναρξη του Β' ημιχρόνου

- 47' ΓΚΟΛ η Δόξα και 3-2! Ο Παπαφώτης ξανά!!! Ο Κύπριος διεθνής βρήκε χώρο στη περιοχή του Απόλλωνα και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε στο σκορ. Πιάστηκε στον ύπνο η άμυνα του Απόλλωνα.

- 49' Σέντρα του Αγκίρε, ο Μπένσοπ μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν βρήκε καλά την μπάλα, άουτ.

- 60' Φοβερή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή να είναι απέναντι από τον Γκράσα στο ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το σουτ η μπάλα στο σώμα του κίπερ της Δόξας.

- 63' Ο Αγκίρε μπήκε στη περιοχή, γύρισε προς το πέναλτι κανείς στη πορεία της μπάλας.

- 64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, εκτός ο Χάμπος μέσα ο Ενσούε.

- 70' Όμορφη προσπάθεια του Πίττα από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στη περιοχή προ του Μπένσοπ διώχνει σωτήρια ο Μαρτίνος.

-74' Ο Ματέι θα αποτελέσει την 3η αλλαγή του Απόλλωνα...

- 76' Στημένο σε επικίνδυνο σημείο για την Δόξα, ο Παπαφώτης εκτέλεσε η μπάλα στα σώματα, ξανά το σουτ ο Μπόλιεβιτς, σταθερά ο Δημητρίου.

- 77' Κίτρινη στον Παπουλή σε φάουλ πάνω στον Καλό. Απρόσεκτα με το χέρι ο Παπουλής στο πρόσωπο του Καλό.

- 78' Ματέι στη θέση του Παπουλή.

- 80' Στο έδαφος ο Ίταλο μέσα στη περιοχή του Απόλλωνα. Φωνές από Δόξα. (Η ΦΑΣΗ ΘΑ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΕΦΙΝΙΟ)

- 81' Κίτρινη στον Χριστοφή για διαμαρτυρίες.

- 82' Kίτρινη ο Πέδρο, χάνει το επόμενο παιχνίδι.

- 82' Αποβολή του Καλό με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Πέδρο.

- 88' Καλή στιγμή για την Δόξα, ο Ίταλο μέσα στη περιοχή, έκανε το πλασέ η μπάλα άουτ.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+3' Σουτ του Μπένσοπ, πάνω από τα δοκάρια.