Επιστροφή ΣΩΦΡΟΝΗ - επιστροφή στις νίκες με ΣΟΥΠΕΡ Γιαννιώτα! (Φώτος)

Στην επιστροφή του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο του, ο Απόλλωνας επέστρεψε και στις νίκες μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Το απόγευμα της Κυριακής (06/10), η Λεμεσιανή ομάδα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική και έφτασε στην επικράτηση με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Γιαννιώτας που σκόραρε δις, ενώ το τρίτο γκολ σημειώθηκε απ' τον Ζελάγια. Για τους ηττημένους, μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Αγιτέ.

-Κεντρικό πρόσωπο ο Σωφρόνης Αυγουστή που μετά από ένα μικρό... μπρέικ επέστρεψε στην πάγκο του Απόλλωνα.

-5' Πεντάλεπτο στο παιχνίδι, χωρίς κάποια τελική στο παιχνίδι.

-6' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Μπιλάλ πέρασε ωραία κάθετη στον Ζαχαρίου που κοντρόλαρε και έκανε το σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω.

-8' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Μετά από την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού και την επιμονή του Γκακπέ, ο Γιαννιώτας έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής αλλά ο Ψάλτης έδιωξε σωτήρια.

-14' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα! Το... μισό γκολ ανήκει στον Αγκίρε που από αριστερά πέρασε ωραία τον Ψάλτη και έκανε το σωστό γύρισμα εκεί που ο Γιαννιώτας πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

-20' Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Δημιουργός ξανά ο Αγκίρε από αριστερά και γύρισμα στον Παπουλή, ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό πλασέ με το δεξί και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-21' Κοντά στην ισοφάριση ο Ολυμπιακός, όμως το σουτ του Σαμπίνια από κοντά έδιωξε δύσκολα ο Μολ.

-22' Κίτρινη στον Σαμπίνια για φάουλ στον Γιαννιώτα.

-30' Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μπιλάλ δέχθηκε την κάθετη πάσα και έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα όμως το πλασέ του στο τετ α τετ με τον Μολ ήταν άστοχο, με την μπάλα να φεύγει έξω.

-32' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Άμεση απάντηση στις ευκαιρίες με τον Γκακπέ πρωταγωνιστή ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής με το αριστερό... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

-34' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Αναγκαστική, στην θέση του τραυματία Γκακπέ ο Σαρδινέρο.

-36' Κίτρινη στον Αγιτέ. Ήταν στο όριο και χάνει το επόμενο παιχνίδι με την Πάφο.

-41' Ζητά πέναλτι ο Ολυμπιακός. Πλασέ του Ζαχαρίου από αριστερά εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζελάγια που ήταν ανοικτό. Δεν έδωσε την παράβαση ο διαιτητής Ροβέρτος Κώστα.

-41' Κίτρινη στον Ακόστα για διαμαρτυρίες.

-45+1' Κίτρινη στον Μάρκοβιτς για φάουλ στον Κίκο.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα! Εξαιρετικό γκολ από τον Ελλαδίτη άσο, ο οποίος από πλάγια θέση και οριακά εντός μεγάλης περιοχής κοντρόλαρε με το στήθος και έκανε το διαγώνιο σουτ, νικώντας το Μπάιζα για το 2-0.

-49΄Κίτρινη στον Σακέτι.

-50' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Αγιτέ! Ο Κίκο εκτέλεσε με το αριστερό πλασαριστά το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του από δεξιά, ο Αγιτέ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με κοντινή προβολή νίκησε τον Μολ μειώνοντας σε 2-1.

-55' Καλός ο ρυθμός, πάνω - κάτω η μπάλα μπροστά από τις δύο εστίες.

-62' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νάνι αντί Σαμπίνια.

-64' Κοντά σε γκολ ο Απόλλωνας. Κάθετη πάσα του Μάρκοβιτς στον Πέδρο, ο οποίος πρόλαβε και έκανε το γύρισμα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Παπουλής απ' την μικρή περιοχή έκανε το τακουνάκι αλλά ο Μπάιζα έδιωξε ενστικτωδώς.

-68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα αντί Αγιτέ.

-72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Πίττας αντί Παπουλή.

-73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ζελάγια! Μετά από λανθασμένο διώξιμο του Σιντιμπέ, η μπάλα έφτασε στον Ζελάγια εντός περιοχής και αριστερά. Ο Αργεντινός κοντρόλαρε, την έφερε στο δεξί και έκανε το διαγώνιο πλασέ νικώντας τον Μπάιζα για το 3-1.

-74' Κίτρινη στον Μπιλάλ.

-77' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Βινίσιους αντί Ακόστα.

-78' Δυνατό σουτ του Αγκίρε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενουμένων.

-80' Τρίτη αλλαγή για τον Σωφρόνη, Καρ αντί Γιαννιώτα. Καταχειροκροτείται ο Ελλαδίτης άσος που σκόραρε δις.

-84' Κίτρινη σε Ρομπέρζ για φάουλ στον Μπιλάλ.

-84' Απίθανη επέμβαση απ' τον Μολ! Ο Βινίσιους έστρωσε στον Κίκο που έκανε το δυνατό σουτ από μακριά αλλά ο Μολ... απογειώθηκε και έδιωξε στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του.

-85' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, η κεφαλιά του Ντουβεντρού από καλή θέση πέρασε ελάχιστα έξω.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-94' Η μπάλα φάνηκε να χτυπά στο χέρι του Χάμπου εντός περιοχής μετά από σέντρα του Κίκο από αριστερά, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Πέδρο, Αγκίρε, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Γκακπέ (34'Σαρδινέρο), Παπουλής (72'Πίττας), Γιαννιώτας, Ζελάγια.

Στον πάγκο οι Δημητρίου, Ενσούε, Σάλαϊ, Σαρδινέρο, Μπιντά, Πίττας και Καρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια (62'Νάνι), Σιντιμπέ, Κίκο, Ακόστα (77'Βινίσιους), Αγιτέ (68'Κα), Οικονομίδης, Ζαχαρίου, Μπιλάλ, Ντουβεντρού.

Στον πάγκο οι Κίρεφ, Ροτζέριο, Κα, Βινίσιους, Λάντρι, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου, Παχίπης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σακέτι, Μάρκοβιτς, Ρομπέρζ / Σαμπίνια, Αγιτέ (3η), Ακόστα, Μπιλάλ.

Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Αργυρού Μιχάλης