Εθνικός-Απόλλων: ΕΣΩΣΕ... τον βαθμό στον 90' η ομάδα της Λεμεσού (Φώτος)

Ισοπαλία 2-2 έληξε ο αγώνας στο Δασάκι με τον Εθνικό και τον Απόλλωνα να εξασφαλίζουν από ένα βαθμό. Πρώτος βαθμός για τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο του Εθνικού, για 5ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη ο Απόλλωνας...

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Κρμέντσικ, μετά από ασίστ του Βαλμπουενά. Η ομάδα της Λεμεσού μέχρι το χρονικό σημείο που δέχθηκε την ισοφάριση δεν είχε απειληθεί ιδιαίτερα και έλεγχε τον αγώνα. Ο Εθνικός ο οποίος προσπάθησε να ισορροπήσει κατάφερε και ισοφάρισε στο 36’ με σουτ του Καμπρέρα έξω από την περιοχή, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Ντράζιτς.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας προσπάθησε να επιβληθεί και να διεκδικήσει το 2ο γκολ, όμως, ο Εθνικός ήταν αυτός που σκόραρε στο 58΄με δυνατό σουτ του Λίπσκι, μετά από σέντρα του Πεχλιβάνη. Μέχρι το 90΄ ο Εθνικός κρατούσε το υπέρ του αποτέλεσμα όμως ο Απόλλωνας κατάφερε και ισοφάρισε και πάλι με τον Κρμέντσικ. Στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αμπντουραχίμι να πάρει τη νίκη αλλά ο Παναγή  είπε ΟΧΙ.

σδφδδ

Η συντάκτρια του kerkida.net Βάνα Λειβαδιώτη ήταν στο γήπεδο του Εθνικού...

Α΄ ημίχρονο

-4' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Απόλλωνα μετά την πτώση του Κρμέντσικ στην περιοχή του Εθνικού.

-4' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Η ομάδα της Λεμεσού ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Κρμέντσικ, μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Βαλμπουενά.

11

-11' Ο Εθνικός προσπάθησε με τον Πεχλιβάνη να γίνει επικίνδυνος, όμως, πρόλαβαν κι έδιωξαν την μπάλα οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

-15' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες και τον Κοστάκε αντίστοιχα έσωσε ο Κωνσταντίνος Παναγή.

-17' Η κεφαλιά του Κρμέντσικ, μετά από σέντρα του Μάρκες, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του Εθνικού Άχνας.

-20' Ελέγχει τον αγώνα, μέχρι στιγμής, ο Απόλλωνας.

-25' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα για 2ο γκολ. Η πάσα του Κοστάκε στον Μάρκες ο οποίος, όμως, δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

-30΄ Κίτρινη στον Βαλμπουενά, για διαμαρτυρίες. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

-36' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Η ομάδα της Άχνας έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με σουτ του Καμπρέρα έξω από την περιοχή, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Ντράζιτς.

2

-38' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο διαμαρτυρίες. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45' +1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Βαλμπουενά ο οποίος μπήκε στην μικρή περιοχή, έκανε το 1-2 με τον Κρμέντσικ και πλάσαρε άστοχα από πολύ κοντά

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-48' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Καμπρέρα.

9

-50' Συνέχεια στον αγώνα.

-51' Προσπάθεια του Απόλλωνα με τον Κρμέντσικ ο οποίος έκανε το ανάποδο ψαλίδι αλλά ήταν άστοχο αφού η μπάλα έφυγε πλάγια.

-56' Κεφαλιά του Κοστάκε, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγή.

-57' Σουτ του Λίπσκι, η μπάλα έξω.

-58' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Μετά από σέντρα του Πεχλιβάνη, η μπάλα κατέληξε στον Λίπσκι ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Λέουβενμπρεργκ κι έδωσε προβάδισμα με 2-1 για την ομάδα του.

3

-59 Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Κοστάκε, μέσα ο Σαγκάλ.

-60' Άστοχο σουτ του Γιούρσεβιτς.

-63' Κίτρινη στον Πεχλιβάνη για φάουλ στον Μάρκες.

-64' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω οι Ντράζιτς και Νικολάου, μέσα οι Ριστέφσκι και Μπίκερ.

-70' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω οι Μαλεκκίδης, Βαλπουενά και Κολ, μέσα οι Σιέλβικ, Αμπντουραχίμι και Σπόλιαριτς.

-75' Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα ο Κ. Ηλία.

-76' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, το σουτ του Κυριάκου η μπάλα έξω.

-77' Κίτρινη στον Κ. Ηλία για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-79' Κίτρινη στον βοηθό προπονητή του Εθνικού Χρίστο Πογιατζή, για διαμαρτυρίες.

-83' Δυνατό σουτ από πλάγια του Γιούρσεβιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Παναγή.

-85' Αλλαγή για τον Απόλλωνα.  Έξω ο Νταρίκουα, μέσα ο Ποντικός.

-86' Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Μ. Ηλία, μέσα ο Γκόμες.

-90' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και πάλι με τον Κρμέντσικ! Ο Γιούρτσεβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Τσέχος από κοντά με το αριστερό  ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα της Λεμεσού.

-90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+2' Κίτρινη στον Καμπρέρα για φάουλ. (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς)

-90'+6' Κίτρινη στον Λίπσκι.(Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς)

-90'+7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Παναγή ήταν σε ετοιμότητα στο πλασέ του Αμπντουραχίμι.