Καρμιώτισσα-Απόλλων: "Xιτσκοκικό" φινάλε με 7 γκολ και ΔΙΠΛΟ στο 90+6!

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» που επικράτησε μετά από ματς θρίλερ με 4-3 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ήταν μπροστά με 3-1 μέχρι το 83΄, το έκανε 3-3 η Καρμιώτισσα σε 3 λεπτά και στο 90+6 ο Πέρετζ χάρισε τη νίκη στους γαλάζιους.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα, όταν έγινε ένα λανθασμένο γύρισμα από την Καρμιώτισσα στον Ανέστη, ο οποίος έδιωξε με κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Σαγκάλ που έδωσε στον Αμπντουραχίμι και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν εξουδετερωμένος. Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την υπεροχή και σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 37’ με τον Σαγκάλ να δίνει ωραία πάσα στον Μάρκες, που με πλασέ έκανε το 2-0. Η Καρμιώτισσα απάντησε άμεσα, αφού δύο λεπτά μετά (39’) ο Ντούμπια με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Λέουβενμπεργκ. Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με δυνατό σουτ του Νεοφύτου, όμως ο Λέουβενμπεργκ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Καρμιώτισσα πίεσε για την ισοφάριση στο Β’ ημίχρονο και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Κατσαντώνη (46’), Ρόσι (61’) και Ντούμπια (65’), όμως ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ με τον Μαλεκκίδη στο 73’! Δημιουργός ο Βαλμπουενά που εκτέλεσε φάουλ προς την περιοχή, με τον Κύπριο ποδοσφαιριστή να κάνει και να δίνει νέο προβάδισμα δύο τερμάτων.  Παρόλα αυτά η Καρμιώτισσα δεν το έβαλε κάτω, μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντούμπια στο 84’ και τρία λεπτά αργότερα ο Ρόσι έφερε το παιχνίδι στα ίσια (3-3)! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Καρμιώτισσα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρόσι να μην μπορεί να νικήσει τον Λέουβενμπεργκ σε τετ α τέτ και στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα πήγε με βαθιά μπαλιά στον Κρμέντσικ, αυτός γύρισε στον Πέρετζ που σε κενή εστία κάνει το 4-3 για τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλωνας έφτασε τους 25 βαθμούς με τη νίκη αυτή, ενώ η Καρμιώτισσα μένει στους 10.

To kerkida.net ήταν στο γήπεδο με τη Φυτούλα Μωυσέως και σας μετάφερε όλα όσα συνέβησαν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα

-3' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Έγινε λάθος γύρισμα αμυντικού και απομάκρυνση από τον Ανέστη, ο Σαγκάλ πήρε την μπάλα και έδωσε στον Αμπντουραχίμι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καλό τελείωμα παρά την προσπάθεια αμυντικών, όντας εξουδετερωμένος ο Ελλαδίτης κίπερ! (ΚΛΙΚ ΕΔΩ για το γκολ).

-5' Σουτ του Μάρκες, έπεσε ο Ανέστης και μπλοκάρει την μπάλα.

-11' Ο Ντούμπια μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την σέντρα, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό του Απόλλωνα και έφυγε κόρνερ. Ζήτησε χέρι ο παίκτης της Καρμιώτισσας, χωρίς να φαίνεται να υπάρχει κάτι.

-12' Μακρινό σουτ του Ντούμπια η μπάλα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-20' Πολύ ωραία ενέργεια του Βαλμπουενά, κάνει ένα φαλτσαριστό πλασέ και αναγκάζει τον Ανέστη να διώξει σε κόρνερ.

-22' Σουτ του Μαλεκκίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Ανέστη.

-23' Ο Σαγκάλ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, πήγε πλάγια, προσπάθησε να νικήσει τον Ανέστη, ο οποίος όμως ήταν έτοιμος στην κλειστή γωνία.

-24' Κίτρινη κάρτα στον Νταρίκουα.

-26' Σουτ του Χάμπου, η μπάλα ψηλά άουτ.

-28' Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα: Ωραία πάσα του Ρόσι στον Φουρ που κάνει πλασέ, όμως στέλνει την μπάλα άουτ.

-35' Γρήγορη ανάπτυξη του Απόλλωνα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Σαγκάλ, δοκίμασε το σουτ όμως κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

-37' Παράλληλη σέντρα του Χάμπου, η μπάλα περνάει μπροστά από όλους και φεύγει πλάγιο.

-37' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Σαγκάλ έδωσε ωραία πάσα στον Μάρκες, που κάνει το κοντρόλ και αμέσως το σουτ για να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ανέστη. (ΕΔΩ το βίντεο)

-39' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Άμεση απάντηση για τους γηπεδούχους με τον Ντούμπια να πιάνει ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και να την στέλνει στα δίχτυα του Λέουβενμπεργκ! Προηγήθηκε λάθος πάσα του Κολ (ΕΔΩ το γκολ)

-41' Κίτρινη κάρτα στον Νεοφύτου.

-45' Σουτ του Μάρκες, διώχνει ο Ανέστης.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Μακρινό σουτ του Κολ, η μπάλα φεύγει άουτ.

-45+3' Ωραίο σουτ του Νεοφύτου, μεγάλη απόκρουση από τον Λέουβενμπεργκ σε κόρνερ! Άγγιξε την ισοφάριση η Καρμιώτισσα, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

12131412

Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Έξω ο Φουρ, μέσα ο Λουκίλι.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-46' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ωραία πάσα του Νεοφύτου στον Κατσαντώνη που κάνε με τη μία το πλασέ, όμως ο Λέουβενμπεργκ μπλόκαρε!

-48' Από εκτέλεση φάουλ, ο Μαλεκκίδης πιάνει κεφαλιά, ο Ανέστης πέφτει και διώχνει.

-52' Κίτρινη στον Τσουκαλά.

-53' Κίτρινη κάρτα στον Αμπντουραχίμι. Ζητάνε κόκκινη από την Καρμιώτισσα για αγκωνιά. Δεν δίνει κάτι περισσότερο ο διαιτητής.

-Δεν έκανε παρέμβαση το ΒΑΡ

-Φλέρταρε με την κόκκινη ο παίκτης του Απόλλωνα

-57' Σουτ του Αμπντουραχίμι, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Ανέστη.

-59' Σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-61' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ρόσι στην περιοχή να κάνει το σουτ, ο Μαλεκκίδης έβαλε την κόντρα τελευταία στιγμή και έσωσε.

-65' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Εξαιρετικός συνδυασμός από τους παίκτες των γηπεδούχων, ο Ντούμπια έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε κόρνερ!

-66' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Έξω οι Σαγκάλ και Αμπντουραχίμι, στη θέση τους οι Τέκιε και Βάργκα.

-66 Αλλαγή και για την Καρμιώτισσα: Φεύγει ο Χριστοφόρου, μπαίνει ο Σουκ.

-69' Κίτρινη κάρτα στον Κατσαντώνη.

-72' Κίτρινη κάρτα σε Μαλεκκίδη και Κοβάσεβιτς. Ο δεύτερος για φάουλ που έκανε στον Βαλμπουενά και ο πρώτος για διαμαρτυρία.

-73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην περιοχή, ο Μαλεκκίδης από κοντά την στέλνει στα δίχτυα! 3-1 ο Απόλλωνας.

-77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, φεύγει ο Χάμπος στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

-81' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Μπαίνει ο Παντελή στη θέση του Γκραντινάρου.

-82' Πέφτει στην περιοχή ο Λουκίλι από μαρκάρισμα του Φιλιώτη. Ελέγχεται από το VAR η φάση.

-83' Είναι πέναλτι για την Καρμιώτισσα!

-84' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Ντούμπια εκτελεί εύστοχα το πέναλτι!

-84' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Μπαίνουν Κρμέντσικ και Πέρες, φεύγουν Μάρκες και Βαλμπουενά.

-87' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Εξαιρετικό γύρισμα του Κατσαντώνη στον Ρόσι που με πλασέ από κοντά ισοφαρίζει σε 3-3!

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+6' Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, δεν μπορεί ο Ρόσι να νικήσει τον Λέουβενμπεργκ σε τετ α τέτ.

-90+6' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα πήγε με βαθιά μπαλιά στον Κρμέντσικ, αυτός γύρισε στον Πέρετζ που σε κενή εστία κάνει το 4-3 για τον Απόλλωνα!

Τέλος αγώνα!

4443423ς43

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ (46' Λουκίλι), Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου (81' Παντελή), Χριστοφόρου (66' Σουκ), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου, Σουκ.

Απόλλωνας: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Μπεσάρτ (66' Τέκιε), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66' Βάργκα), Χάμπος (77' Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (84' Κρμέντσικ), Φιλιώτης, Μάρκες (84' Πέρες), Κολ.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κοστάκε, Βάργκα

ΣΚΟΡΕΡ: 39', 84' πεν. Ντούμπια, 87' Ρόσι / 3' Αμπντουραχίμι, 37' Μάρκες, 73' Μαλεκκίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41' Νεοφύτου, 52' Τσουκαλάς, 69' Κατσαντώνης, 72' Κοβάσεβιτς / 24' Νταρίκουα, 53' Αμπντουραχίμι, 73' Μαλεκκίδης

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Putros Sandi Dhia Jirjis
AVAR: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Την αρθρογραφία της 16ης αγωνιστικής προσφέρει το γραφείο πωλήσεων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Car4you.