Πάφος - Απόλλων: Προβάδισμα πρόκρισης με τα... πρώτα για Πέπε-Δημητρίου!

Νίκη με 2-1 για την Πάφο στο "Στέλιος Κυριακίδης" στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου απέναντι στον Απόλλωνα. Η ρεβάνς την ερχόμενη Τετάρτη (17/4, 20:00) στη Λεμεσό.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ με το πρώτο γκολ του Πέπε που ήταν ένα εκπληκτικό σουτ από μακρινή απόσταση στο 28΄. Στο 35’ Μαλεκκίδης ισοφάρισε για τον Απόλλωνα μετά από συνεργασία με τον Μάρκες. Αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος που ήταν απολαυστικό όμως στην τελευταία φάση ένα δυνατό σουτ κτύπησε τον Μαλεκκίδη στο πρόσωπο με τον Κύπριο παίκτη να διακομίζεται σε νοσοκομείο (ΕΔΩ ρεπορτάζ).

Στο β΄μέρος ο ρυθμός έπεσε και δεν είχε μεγάλες φάσεις όμως η Πάφος βρήκε στο 85΄το δρόμο προς τα δίχτυα αφού ο Δημητρίου με ωραίο μακρινό πλασέ σκόραρε το νικητήριο γκολ.

H ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά τη δράση από το "Στέλιος Κυριακίδης"... Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή του αγώνα ο Ανδρέας Ροκόπος.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

- Έναρξη του αγώνα

-5' Γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά

6' Ο Βαλακάρι μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Λέουβενμπεργκ

8' Βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις μπροστά προς το παρόν η Πάφος.

12΄Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο. Κίτρινη στον Κολ γιατί ύψωσε το πόδι και κτύπησε τον Ντράγκομιρ. Στο τείχος η εκτέλεση του Μπότσκαϊ.

15' Απέφυγε εξαιρετικά τον Σάντος ο Ζάιρο, έκανε την σέντρα από αριστερά εντός περιοχής όμως δεν έγινε μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντά ο Κοντρέρας.

19' Κίτρινη στον Πέρετζ για σπρώξιμο στον Κοντρέρας στην περιοχή της Πάφου, την ώρα που οι παίκτες περίμεναν την εκτέλεση κόρνερ.

28' ΓΚΟΛ 1-0 η Πάφος με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής του Πέπε! Τρομερό γκολ από τον Πορτογάλο! (Εδώ βίντεο)

ρδφτγρτ

35' 1-1 ο Μαλεκκίδης για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και πάσαρε την μπάλα στον Μαλεκκίδη που με ψύχραιμο τελείωμα ισοφάρισε! (Εδώ βίντεο)

39' Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη για σκληρό μαρκάρισμα στον Κβίντα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+3 'Δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ, κτυπάει στο πρόσωπο του Μαλεκκίδη που πέφτει στο έδαφος και έχουμε διακοπή για να τον δει το ιατρικό τιμ. Σηκώθηκε ο παίκτης του Απόλλωνα.

Τέλος ημιχρόνου.

- Πάει στο νοσοκομείο ο Μαλεκκίδης. Το κτύπημα ήταν πολύ δυνατό (ΕΔΩ ρεπορτάζ). Στη θέση του ο Κοστάκε.

Έναρξη του δεύτερου μέρους.

Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Ναμ και Μπρούνο στις θέσεις των Βαλακάρι και Κοντρέρας

53' Μετά από πλάγιο του Μπότσκαϊ ο Ζάιρο από πλεονεκτική θέση αστοχεί.

58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Πέρετζ μέσα ο Ντανίλο Σπόλιαριτς.

61' Γύρισμα του Τάνκοβιτς κτυπάει στον Μάρκες η μπάλα. Φώναξαν για χέρι οι της Πάφου.

62' Κίτρινη στον Κοστάκε για θέατρο.

67' Πεσμένος πολύ ο ρυθμός χωρίς φάσεις ως τώρα στο δεύτερο μέρος.

68' Τελική για την Πάφο μετά ώρα. Κεφαλιά από τον Ζάιρο εντός περιοχής, αρκετά άουτ.

70' Αλλαγες για Πάφο... Οι Δημητρίου, Ζάζα στις θέσεις των Ρους, Τάνκοβιτς

- Αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Πεϊμπέρνς στη θέση του Παναγιώτου.

80' Ο Ζάζα στην περιοχή κάνει το γύρισμα, διώχνουν οι παίκτες του Απόλλωνα. Ο Κολ έμεινε στο έδαφος και δέχεται ιατρική φροντίδα.

82' Βγαίνει εκτός ο Κολ με το φορείο. Θα γίνει αλλαγή.

84' Μπαγκένγκα και Αρτεάν στις θέσεις των Χ. Κυριάκου και Κολ.

85' 2-1 η Πάφος ΓΚΟΛ ο Δημητρίου! Μετά από κόρνερ, ο Πέπε έδωσε στον Δημητρίου που με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής πέτυχε ένα υπέροχο γκολ και έδωσε προβάδισμα ξανά στην Πάφο.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους, Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ντράγκομιρ, Πέπε.

Στον πάγκο οι: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Ναμ, Νταλίνια, Ζάζα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ, Σάντος, Μαλεκκίδης, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Φιλιώτης, Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Πειμπέρνς, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μπακένγκα.

Παρατηρητής:  Καπιτανής Κώστας

Την αρθρογραφία των πρώτων αγώνων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, προσφέρει το Paws Up Pet Shop