Αγία Νάπα-Απόλλων: Πρόκριση στο ρελαντί με Σπόλιαριτς και 6άρα! (Φώτος)

Έκανε το καθήκον του ο Απόλλωνας και με σοβαρότητα και συγκέντρωση πήρε τη νίκη πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου.

Οι γαλάζιοι κέρδισαν την Αγία Νάπα με 6-0 στο Δασάκι Άχνας με τον Ντανίλο Σπόλιαριτς να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Δυο γκολ πέτυχε ο Μάρκες και ένα ο Ποντικός το οποίο ήταν και το καλύτερο της αναμέτρησης.

Μάλιστα ο άσος των γαλάζιων πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Απόλλωνα.

Στις 21 τελικές προσπάθειες σταμάτησε η ομάδα του Άγγελου Τσολάκη με τις 14 να βρίσκουν στόχο. Από την άλλη η Αγία Νάπα έκανε 7 τελικές προσπάθειες με τις δυο να καταλήγουν στον στόχο.

Οι διαφορές ήταν μεγάλες ανάμεσα στις δυο ομάδες με τον Απόλλωνα πλέον να κοιτάζει τον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα.

σαδασ

Το kerkida.net είναι στο Δασάκι Άχνας με τον Σταύρο Παπαδημητρίου και θα σας μεταφέρει όλα όσα θα γίνουν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Έναρξη...

ασδφδσ

2΄ ΓΚΟΛ/Με κεφαλιά ο Ντανίλο Σπόλιαριτς ανοίγει το σκορ! Σέντρα του Κολ στην περιοχή της Αγίας Νάπας, με κεφαλιά ο Μαλεκκίδης βρήκε τον Σπόλιαριτς, οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με το... καλησπέρα ο Απόλλωνας σε θέση οδηγού

-Έλεγχος ΒΑΡ για οφσάιντ

-Μετράει κανονικά το γκολ

-7' Ευκαιρία με Μπεσάρτ, πλάσαρε με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και κόρνερ

-11' Ο Φερέρια απέναντι από τον Δημητρίου, πλάσαρε άστοχα! Μεγάλη Ευκαιρία για την Αγία Νάπα

-18' Κεφαλιά του Βάργκα πέφτει ο Στυλιανίδης και μαζεύει την μπάλα.

-25' Σουτ του Κοστάκε από πλάγια θέση πέφτει ο Στυλιανίδης και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

σδδφδσ

-30' ΓΚΟΛ/ 0-2 με Σπόλιαριτς και πάλι για τον Απόλλωνα. Ήταν η εκτέλεση του κόρνερ από τον Βάργκα και ο Σπόλιαριτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Στυλιανίδη για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

φδδσ

-35' Σουτ του Μπεσάρτ Αμπντουραχίμι, μέσα στην περιοχή ο Στυλιανίδης διώχνει την μπάλα.

-39' Φαουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Εκτέλεσε ο Βάργκα στο τείχος η μπάλα δεύτερη προσπάθεια από τον Ούγγρο η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Δυο λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Αγία Νάπα. Στα αποδυτήρια ο Πιρές στη θέση του ο Κολοκούδιας.

-47' Σουτ του Αμπντουραχίμι ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

-51' ΓΚΟΛ/0-3 για τον Απόλλωνα με Μάρκες. Ο Βάργκας έκανε το σουτ, έπεσε ο κίπερ +έδιωξε την μπάλα και ο Μάρκες από πολύ κοντά έκανε το πλασέ και πέτυχε το τρίτο γκολ για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

-58' Σουτ του Αμπντουραχίμι, με το ένα χέρι ο Στυλιανίδης σε κόρνερ.

-64' Αλλαγές για τον Απόλλωνα εκτός ο Αμπντουραχίμι στη θέση του ο Βαλμπουενά, εκτός και ο Κοστάκε στη θέση του ο Σαγκάλ.

-65' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή οι δυο αλλαγές του Τσολάκη με τον Σαγκάλ να έχει την τελική προσπάθεια να κάνει το πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

-66' Ευκαιρία για την Αγία Νάπα. Σουτ του Ρομανό η μπάλα έξω.

-67' ΓΚΟΛ/0-4 για τον Απόλλωνα με Μάρκες. Ο Σαγκάλ, βρήκε ωραία στην περιοχή τον Βαλμπουενά ο Γάλλος γύρισε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Μάρκες από κοντά πέτυχε το τέταρτο γκολ του Απόλλωνα στην αναμέτρηση.

-73' Αλλαγές για την Αγία Νάπα εκτός ο Γιανναράς στη θέση του ο Χαραλάμπους, εκτός και ο Μότης στη θέση του ο Αναστάση.

-73' Αλλαγές και για τον Απόλλωνα, εκτός ο Μάρκες στη θέση του ο Κρμέντσικ εκτός και ο Βάργκα στη θέση του ο Ποντικός.

-77' ΓΚΟΛ/0-5 από τον Ποντικό για τον Απόλλωνα. Όμορφη ατομική ενέργεια από τον άσο του Απόλλωνα ο οποίος έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Στυλιανίδη. Εκπληκτικό το γκολ του Ποντικού.

-85' Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε ανατροπή του Ποντικού.

-85' ΓΚΟΛ/0-6 για τον Απόλλωνα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόλιαριτς. Χατ-τρικ για τον Ντανίλο.

Τέλος

Αγία Νάπα: Στυλιανίδης, Έρστελινγκ, Φουριέλ, Πιρές (46' Κολοκούδιας), Σολωμού, Γιανναρά (73' Χαραλάμπους), Ρέτζιο, Ριέντε, Μελάς, Ευαγγέλου, Μότης (73' Αναστάση)

Στον πάγκο: Μέλκα, Κολοκούδιας, Γεωργάκης, Χαραλάμπους, Ρομάνο, Τσιάρας, Διαμαντόπουλος, Αναστάση, Χριστοφή, Σίλγκο, Γαβριήλ, Χρίστου

Απόλλων: Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Αμπντουραχίμι (63' Βαλμπουενά), Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Κοστάκε (63' Σαγκάλ), Μάρκες (73' Κρμέντσικ), Κολ (78' Τέκιε), Βάργκα (73' Ποντικός)

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοϊζου, Εκπολό, Τέκιε, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Ποντικός, Ψύχας, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Βαλμπουενά, Φιλιώτης.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας